Burak Elmas, Galatasaray'da seçim için iki tarih açıkladı!

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, seçim kararının durdurulması kararının ardından yeni tarih için iki seçenek açıkladı.

Burak Elmas, Galatasaray'da seçim için iki tarih açıkladı!

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, sarı-kırmızılı kulübün 4 Haziran - 11 Haziran tarihlerinde olağanüstü seçimli genel kurul düzenleyeceğini duyurdu.

Elmas düzenlediği basın toplantısında "Tedbirin kaldırılması için yaptığımız başvurunun reddi, 15:46'da bize ulaştı. İki tane tarih bulunuyor, 21-28 Mayıs ve bir diğeri de üyelerimizin topladığı, 4-11 Haziran tarihleri. İki tarih arasında karar vermemiz gerekiyordu. Pazartesi günü seçimle ilgili 4-11 Haziran'la ilgili karar alacağız ve yürürlüğe sokacağız. Galatasaray'da seçim olacak." sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Davacı Fırat Develioğlu, İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesine, Galatasaray Kulübü Derneği genel kurulunun iptali istemiyle dava açmıştı.

Dava dilekçesini inceleyen İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, 27 Mart'ta verdiği kararla, genel kurul kararlarının uygulanması halinde Hukuk Mahkemeleri Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişimle hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlaşması ya da tamamen imkansız hale gelmesi ve ciddi zarar doğması ihtimali nedeniyle davacının 50 bin lira teminat yatırmasına hükmetmişti.

Mahkeme, bu teminatın yatırılması karşılığında 26 Mart'ta yapılan olağan genel kurul toplantısı ile 27 Mart'ta alınan genel kurul kararlarının uygulanması ve Galatasaray Kulübü Derneği tüzüğü gereği yönetim kurulu tarafından alınan 23 Nisan'da yapılacak olağanüstü seçim genel kurulu toplantısı ile yeterli çoğunluk olmadığı takdirde 30 Nisan'da yapılacak ikinci toplantının icrasının tedbiren durdurulmasını hükme bağlamıştı.

Bu karara dernek avukatlarınca itiraz edilmişti. İtirazı kısmen kabul eden mahkeme, 9 Nisan'daki duruşmada verilen ihtiyati tedbir kararını kaldırmıştı.

Bunun üzerine Fırat Develioğlu, İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesinin, kulübün genel kurul toplantısının tedbiren durdurulmasının kaldırılmasına yönelik kararına itiraz etti.

İtiraz üzerine dosyayı inceleyen istinaf, yerel mahkemenin kararını kaldırdı.

Davacı vekilinin istinaf başvurusunu kabul eden daire, 100 bin lira teminat yatırılması karşılığında kulüpte 26 Mart'ta yapılan yıllık olağan mali genel kurul toplantısı ve 27 Mart'ta alınan kararların uygulanması ile kulüp tüzüğünün 87/22 maddesi gereği yönetim kurulu tarafından alınan olağanüstü seçimli genel kurul kararının tedbiren durdurulmasını hükme bağladı.

Dairenin bu kararı üzerine Galatasaray Kulübünün bugün (30 Nisan) planlanan olağanüstü seçimli genel kurulu gerçekleştirilemedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2022, 02:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER