Galatasaray Kurumsal İletişim Direktörü Ahu Özyurt kimdir, nereli, kaç yaşında?

Galatasaray Kulübü Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevine Ahu Özyurt getirildi. Sarı-kırmızılı taraftarlar da Ahu Özyurt kimdir, nereli, kaç yaşında gibi soruların yanıtlarını aramaya başladı. Ahu Özyurt'un daha önceki çalışmaları ve yaşamına dair tüm ayrıntılar haberimizde...

Galatasaray Kurumsal İletişim Direktörü Ahu Özyurt kimdir, nereli, kaç yaşında?

Ahu Özyurt...

Gazeteci, yazar, televizyon programı sunucusu...

1970, İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden lisans, Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan Master derecesi bulunuyor.

Son olarak TV 100 kanalında "10'dan 12'ye" ve "Sağlı Sollu" adındaki haber-tartışma programlarını hazırlayıp sundu. Geçtiğimiz günlerde kanalın, Özyurt'un işine ekonomik sebeplerden dolayı son verdiği açıklandı. 

19 Mayıs 2018’e kadar CNN Türk'te görev yaptı, medya grubunun Demirören'e geçmesinin ardından kurumdan çıkarıldı. Özyurt, Rus Haber Ajansı Sputnik’e bağlı RSFM’de haftalık haber programları yaparken, Aralık 2018’de Türkiye’de ilk kez kurulan kadın tematik kanalı Woman TV’de Genel Yayın Yönetmeni oldu.

Daha önce CNN TÜRK Haber Merkezi'nde Gece Görüşü'nün editör sunuculuğunu yapan Özyurt, Deniz Bayramoğlu ile birlikte İş Yemeği’ni hazırlayıp sundu. 2007 yılının Kasım ayında CNN TÜRK ve Milliyet Washington muhabirliği görevine getirildi.

2009’da Türkiye’ye dönen ve Bloomberg HT kanalının kuruluş aşamasında görev alan Özyurt, 2011 Ağustos ayında yuvası olan CNN TÜRK’e döndü. Chief Writer/Editor görevlerini üstlendi, aynı zamanda özel haberler için sahaya da çıktı. Van depremi sonrasında bölgede 15 gün aralıksız yayınlar yapmış, sosyal ağlarla bölgeye gönderilen yardımların doğru kanalize edilmesine aracılık etmiştir.

CNN TÜRK'ten önce CNBC-e'de öğle kuşağında yayınlanan Finans Cafe programının editörü ve sunucusuydu. NTV ve ATV’de İstanbul haber merkezlerinde ve Show TV Ankara bürosunda muhabirlik yaptı. CNN World Report programına Türkiye'den haberler gönderdi. 2001 yılındaki finansal krizi canlı yayınla duyuran Ahu Özyurt, piyasalar ve ekonomi çevrelerinin üst düzey yöneticileriyle mülakatlar yaptı. Irak Savaşı ve Kıbrıs görüşmeleri sırasında uzun soluklu özel yayınların da sunuculuğunu ve editörlüğünü yaptı. İsviçre ve New York'ta yapılan Davos Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları’na dört kez davet edildi.

1996'da Saddam Rejimi’nin ABD tarafından bombalandığı günlerde Bağdat'ta bulunan Özyurt, Hatemi döneminin ilk günlerinde de İran'da görev yaptı. 1994'te NBC televizyonunun ‘Meet The Press’ programında Washington'da 6 ay staj yaptı. Bill Clinton'ın seçim sürecini Cumhuriyet gazetesi için takip etti ve yazdı.

1999'da Öcalan'ın İtalya'ya kaçışını iki ay boyunca NTV adına Roma'dan takip etti ve bu çalışmasıyla “Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü”nü kazandı. 2001 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nin “En İyi Finans Programı Ödülü”nü aldı. Kazakistan petrolleri hakkındaki haberiyle “CNN World Report En İyi Ekonomi Haberi Ödülü” kazandı.

Özyurt, ABD Başkanı Barack Obama’nın kampanyasını 2008 yılı boyunca içeriden takip etti ve izlenimlerini “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” isimli bir kitapta topladı. CNN TÜRK ekranlarında çok izlenen programından aldığı ilhamla, gazetecilikte 20 yılın en çarpıcı ve yazılmayan hikayelerini, eğlenceli gazetecilik maceralarını bir araya topladığı “Gece Görüşü” isimli kitabı 2014 yılında piyasaya çıktı.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government Kadın ve Liderlik Bölümü Sertifikası sahibidir.

Özyurt, Radikal.com.tr ve Hurriyet Daily News gazetesine haftalık yazılar yazdı, yurtdışında toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük görevleri üstlendi. İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER