"Galatasaray’a üye olmak sadece kağıt ile değil yürekle olur"

Galatasaray Spor Kulübü'nün yeni üyelerinin Berat Töreni, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirildi ve yeni üyelerimiz, berat ve üyelik kartlarını teslim aldı.

"Galatasaray’a üye olmak sadece kağıt ile değil yürekle olur"

Törende Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Kulüp Genel Sekreteri İlber Aydemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Recevik, Ömer Cansever, Dilek Kutlu, Banu Vahapoğlu Akgün, Okan Böke ve Özgür Savaş Özüdoğru’nun yanısıra, Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu ve üyeler bulundu.

Üyeler, Galatasaray Lisesi’ne girişlerinde, 1905 GSYİAD desteği ile törende yer alan bando eşliğinde, 1905 yılı giysileri içindeki Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından karşılandı.

Yeni üyeler, önce 1 numaralı üye ve ilk Başkan Ali Sami Yen’in, Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluşunu gerçekleştirdiği sınıfı ziyaret ettiler. Sınıfın tahtasında, ilk futbol takımımızın fotoğrafı ve Ali Sami Yen’in sözleriyle karşılaştılar.

Daha sonra, törenin gerçekleştiği Tevfik Fikret Salonu’na geçildi.

Tören, Atatürk ve silah arkadaşları, vatan uğruna yaşamlarını yitirmiş şehitler, Galatasaray Kulübü'nün bir numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Ardından, Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluş filmi izlendi.

En yaş almış üyemiz, (1918 Doğumlu) Ali Fuat Diriker ile Başkanımız Mustafa Cengiz’in birlikte salonu selamlamaları, dakikalarca alkışlandı.

“AİDİYET, SADAKAT, SAHİPLENME VE VEFA”

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in, taraftarlığın 4 ana unsuru; aidiyet, sadakat, sahiplenme ve vefa hislerine vurgu yaptığı açılış konuşması, alkışlarla kesildi:

“Değerli Galatasaraylılar, sevgili büyüklerim, sevgili kardeşlerim… Bugün Galatasaray’da hem sizler için hem de bizler için çok önemli bir gün. Sizlerin kalben bağlı olduğunuz ve içinde bulunduğunuz bir camiaya, resmi olarak da üye olduğunuz bir tarih. Burada özellikle Galatasaray Spor Kulübü’ne üye olmak isteyip de benim gibi onlarca yıl bekleyerek bunu gerçekleştirebilmiş kardeşlerime seslenmek istiyorum. Galatasaray’a üye olmak sadece kağıt ile değil yürekle olur. Galatasaray’ın en büyük desteği taraftar olarak sizlersiniz, Galatasaray’ın Dünya çapında yüz milyona yakın sempatizanı ve otuz milyona yakın taraftarı var. Ne mutlu ki hepimiz Galatasaraylıyız.

Ali Sami Yen’i izlerken bir enstantane dikkatimi çekti. Ali Sami Yen cebinden çıkardı ve bir kutuya para koydu. Galatasaray kurulduğunda ne bir banka vardı ne bir sponsor ne de başka bir destek. Bu lisedeki bir sınıfta, beş altı öğrenci bir araya geldi ve bir kıvılcımı ateşledi.

O kıvılcım, o yürek nasıl bir yürekmiş ki, dünyanın tepesine doğru yürüyen bir yürüyüşü ateşlediği gibi, sizleri de burada bir araya getirdi. Ne kadar övünsek ne kadar gururlansak azdır.

Bir camiayı sosyolojik olarak dört ana unsur bir arada tutar.

Bir; aidiyet, kendini oraya ait hissetme.

Sadakat; oraya sadık olmak. Görevde olsun ya da olmasın, eski ya da yeni, mevcut camiaya zarar verecek eylem ve söylemlerden imtina etmek, sakınmak. Kişisel çıkarlar, kişisel hırslar için camiayı ateşe atmamak. Sadakat budur, aidiyetten sonra gelen en önemli şeydir. Üçüncüsü, sahiplenme duygusudur. Yarın sizin alacağınız bu belge sizi bir taraftara göre çok daha sorumlu kılıyor. O taraftar size bir görev tebliğ ediyor. Ben dahil hepimiz aldığımız belgenin hakkını vermek, görevimizi doğrulukla, samimiyetle, şeffaflıkla yerine getirmek durumundayız. Her zaman armaya sadık kalacağız.

Değerli arkadaşlar, diğer iki önemli unsur maalesef bizde biraz az. Bizde derken Galatasaray’ı demiyorum, toplumsal olarak söylüyorum.

Vefa ve teşekkür!

Bütün geçmişimize vefalı olacağız. Galatasaray’a hizmet edenlere, iyi veya kötü, bütün yönetimlere ve bizim bütün kurucularımıza saygılı olacağız, onlara vefa göstereceğiz. Ve en önemlisi gerektiğinde teşekkür edeceğiz. Bugünlerde olduğu gibi maalesef fırtınalı anlarda geminin direklerinden hangisinin devrildiği önemli değildir. Geminin direklerinin hangisinin ayakta kaldığı önemlidir ve ayakta kalan direkler göze çarpar. Bu nedenle lütfen Galatasaray’a inanalım, kendimizi kastetmiyorum. Görev tebliğ ettiğimiz yönetimlere inanalım ve güvenelim. Dikensiz gül bahçesinde bütün camialar büyüyebilir ancak Galatasaray’ı büyüten zorluklar içerisinde, güçlükler içerisindeyken o gördüğünüz kutuya atılan bir liralarla bugüne gelmesidir. Bunu unutmayalım, şunu da hatırlatmak isterim ki birlik ve beraberlik ancak bu dediğim ilkeler içerisinde olur. Bu ilkeler içerisinde Galatasaray büyür.

Galatasaray, Dünya’nın sayısal olarak da en büyük camialarından biridir. Galatasaray’ın gücünü UEFA’nın yaptığı son açıklamalar da hem mali hem de taraftar desteği olarak bütün Dünya’ya kanıtlamıştır. Ne mutlu ki Galatasaraylıyız. İyi ki varsınız, hepinize hoş geldiniz diyorum.”

Başkanımız Mustafa Cengiz’in konuşmasının ardından Galatasaray Spor Kulübü Sicil Kurulu Başkanı Selçuk Erdoğmuş, kürsüye geldi ve konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Başkanım, Divan Başkanım, Kurul Üyelerimiz, konuklarımız ve bugün beratlarını alarak Galatasaray’ın geleceğinin bir parçası haline gelecek değerli Galatasaray sevdalıları, Galatasaray Spor Kulübü Üyelik Berat Töreni’ne kulübümüz adına bir kez daha hoş geldiniz demek istiyorum.

Gelin hep birlikte Galatasaray Spor Kulübü tarihine dair Melih Şabanoğlu tarafından kaleme alınmış ‘Kuruluş’ kitabında bir yolculuğa çıkıp 1905 yılında gidelim. Söz Ali Sami Yen’de:

Edebiyat Öğretmeni Mehmet Ata Bey’in dersindeydik. Arkadaşım Asım Tevfik’e konuyu açmıştım. Nedim Bülent görüşmeye katılmak için sınıfını terk, bize misafir geldi. Üç arkadaş baş başa verdik. Planımızı hazırlıyorduk. Derste çalıştığımız süsünü vermek için arkalara kaçmaktan çekinerek, ikinci sıraya yerleşmiştik. Yalnız muallimin çizdiklerimizi görmemesi için önümüze kitaplardan önümüze çit yapmıştık.

Şimdi edebiyat dersinde yapılan planların sonucunda gerçekleşen ilk maçın gününe gidelim. Söz tekrar Kurucumuz Ali Sami Yen’de:

Müsabaka günü geldi, top ortaya atıldı. İştirak edenler iki yüzü aşıyordu. Çevredeki pencerelerin tellerinde incikler, sıyrıklar başladı ve elbiseler yırtıldı. Bu müsabakayı organize eden Ali Sami Yen, bu muharebenin müsebbibi olarak Okul Müdürü Abdurrahman Şeref Bey’in karşısına çıkartıldı. Türkiye’nin ilk sivil toplum örgütlerinden biri olan Galatasaray Cemiyeti’nin kurucusu da olan Abdurrahman Şeref Bey, beşinci sınıf öğrencisi Ali Sami’ye ihtarda bulunur. ‘Ali Sami oğlum, sen çalışkan bir talebesin. Böyle haylazlıklar sana yakışmaz. Mektebi de böyle belalara sokmak senin için hayırlı değildir. Nasihatimi dinle.’

İyi ki Ali Sami Yen ve arkadaşları bu nasihati dinlemediler. 1905 yılında topluluk halde bulunmanın yasak olduğu, Tevfik Fikret’in ‘Sis’ şiirini yazdığı zorlu yıllarda, Mekteb-i Sultani’de okuyan altıncı sınıftan on ikinci sınıfa kadar futbol sevdalısı öğrenciler hayallerinin peşinden gittiler ve Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdular. Aslında bu sayede bugün Tevfik Fikret Salonu’nda toplanmış bulunuyoruz. Galatasaray Lisesi öğrencisi Ali Sami Yen ve arkadaşlarının kuruluş felsefesini benimseyen, Dünya’ya mal olmuş Galatasaray’ın sevdalısı milyonlarla birlikte Galatasaray’ımızı hedeflerimizin de ötesine taşımak için omuz omuza güç birliği yapacağımızdan hiç birinizin kuşkusu olmadığından eminiz. Büyük bir ailedir Galatasaray Lisesi. Galatasaray İlkokulu, Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, dernekleri, vakıfları, kulübü, sporcuları, taraftarları, üyeleri ve tüm kurulları ile…

Bugün 130 farklı meslek grubundan Galatasaraylının, Galatasaray Spor Kulübü beratlarını sayın Başkanımızla birlikte Galatasaray Ailemizin bireyleri ve kurumlarının temsilcilerinin takdim edecekleri tören vesilesiyle, görevleri esnasında zorlu bir süreç yaşamak zorunda kalan başta Galatasaray Spor Kulübü Sicil Kurulu Üyeleri arkadaşlarım olmak üzere törende emeği geçen herkese gönülden teşekkür etmek istiyorum.

Kurucumuz Ali Sami Yen ve arkadaşlarından günümüze geçen 114 yıldır Galatasaray’da nesilleri ardı ardına bağlayan, koparılması mümkün olmayan, kimi zaman çetin fikirsel çatışmalarla da olsa kulübümüzü her daim geleceğe hazırlayan geleneksel bir bağ vardır. Efsane Galatasaraylı Gündüz Kılıç’ın söylediği gibi, ‘Bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp birlikte sevinmesini bilenlerin takımıdır Galatasaray’. Tören sonrası sizlerin Galatasaray Lisesi koridorlarında biraz dolaşmanızı, Kurucumuz Ali Sami Yen ve arkadaşlarını, Çanakkale’de şehit olmuş Galatasaraylıların ve 538 yıllık Galatasaray kavramının ruhunu yaşamanızı öneririz. Her şey Galatasaray için, varlığınızla Galatasaray Ailesi’ni yarına birlikte taşımak dileğiyle, saygılarımı sunuyorum.”

Galatasaray'da 391 yeni üye adayı arasında bulunan Halil İbrahim Ünver’in acı kaybı nedeniyle 390 yeni üye beratlarını alarak Galatasaray Ailesi’ne resmen katılmış oldu. (Galatasaray.org)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER