"Galatasaray’ın gücünü herkes biliyor, dünyanın önemli takımlarını eleyerek buralara geldik"

Bükreş’te düzenlenen Şampiyonlar Ligi Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü olarak bronz madalya kazanan Galatasaray Kadın Judo Takımı, Galatasaray Televizyonu’nda yayınlanan Serbay Şenkal’ın sunduğu Branş Defteri programının konuğu oldu.

"Galatasaray’ın gücünü herkes biliyor, dünyanın önemli takımlarını eleyerek buralara geldik"

Aslantepe GSStore’da yapılan programa Başantrenör Ercan Çakıroğlu, Şube Menajeri Semih Yılmaz ve judocularımız Şükran Bakacak, İlayda Seyis, Merve Taş, Ebru Şimşek, Melisa Çakmaklı, Hasret Bozkurt ile Rabia Şenyayla katıldı.

Judo ekibimizin programda öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

ERCAN ÇAKIROĞLU

“Mutluyuz, gerçekten çok gururluyuz. Ülkemize, camiamıza yeniden bu kupayı kazandırdık ve yerimizi koruduk. Şampiyonluk istiyorduk, 30-40 saniye kala şampiyonluk elden kaçtı. Galatasaray’ın gücünü her ülke biliyor. Dünyanın önemli takımlarını eleyerek buralara geldik. Yerli ve yabancı sporcularımızla takım ruhu oluşturarak zirvede yer aldık. 6 bronz madalya ve 1 Avrupa şampiyonluğunu olarak toplamda 7 Avrupa Kupası’nı camiamıza kazandırdık. Altın madalyayı önümüzdeki sene alacağımızı düşünüyorum. 365 gün sporcularımız birlikte antrenman yapıyoruz. Avrupa Şampiyonası yalnızca 1 gün oluyor. Bunun heyecanıyla, hedefiyle yaşıyoruz. Takım olarak bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Çok çalışıyoruz ve doğru çalışıyoruz. Olimpiyat, dünya sporcularımız var. Tecrübeli, profesyonel sporculara sahibiz. Bu bir takım başarısı, camiamızın, Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun başarısı. 2011’den beri ivme kazandı Judo şubesi. Galatasaray ismi dünyada tanınan bir marka ama judo şubesi olarak da biz bunu ispat ettik. Bizim için şans veya tesadüf değil bu başarılar. En fazla madalya alan takımız. Dünya sıralamasında en üst noktada olmamız da bu yüzden.

Her şey çok güzel giderken talihsiz bir sakatlık yaşadık. Bu yolda bazen istenmeyen şeyler yaşanıyor. Ebru da çok üzüldü gidemediği için. Her gün yeni bir sayfa açıyoruz. Benim ona sonsuz güvenim devam ediyor. Her şekilde başarılı olacağına inanıyorum.

Uygulamada sıkıntı çektik. Biraz daha dikkatli olabilirdik. Son dakikaların çok stresli olduğu bir ortamda sağlıklı düşünen sonucu lehine çeviriyor. Sporun doğasında yenme ve yenilme var.

Bayan takımımız Türkiye’de şampiyonluğun bir numaralı adayıydı. Galatasaray için hiçbir şey tesadüf değil. Erkek takımımızda da önemli isimler var. Kadın takımımızın başarısını örnek alarak erkek takımımızın da şampiyon olması bizi çok mutlu etti.

Edirne’de olmamız gerçekten bizim açımızdan çok pozitif. Daha iyi motive oluyorlar. Takım havası oluştu. Edirne’de öğretmen olan sporcularımız var. Öğrenci olanlar var, sporcularımız özel öğrenci statüsünden üniversitelerin BESYO bölümüne kayıt oldular. Kulübümüze bu imkanları verdiği için teşekkür ediyorum. Bizi bu imkanlarla yarışmalara hazırladıkları için. Biz de bu başarıların devamını getirmek için çalışacağız.”

SEMİH YILMAZ

“Hakikaten çok önemli bir hazırlık dönemi geçirdik. Kulüpler Şampiyonası’na çok iyi hazırlandık. İyi motive olduk. Altın madalyayı kıl payı kaçırdık diyebiliriz ama bronz madalyayı almak çok önemliydi. Bu seneyi de boş geçmedik. Önemli bir iş başardığımızı düşünüyorum. Umarım seneye altın madalya ile geleceğiz. 2011 yılından başlayan bir serüvenimiz var. Yalnızca 1 yılı boş geçtik. Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nın kulüpler bazındaki en önemli kupanın birinciliği müzemizde. Avrupa ve dünya judo camiası bizi takdir ediyor.

Türkiye’de son şampiyon hem kadınlarda hem erkeklerde biz olduk. Kulüpler bazında dünyanın en üstlerindeyiz. Biz kulüp olarak Milli Takımın ilerisindeyiz. Kulüpler bazında sıralama listesi yapılırsa biz en üstlerdeyiz. Bizim senelerdir aldığımız başarılar bunu gerektiriyor. Kulüpler bazında en üst noktada yer almamızı da koruyoruz.

Sporcularımız tarih yazdılar. Ben şampiyonluğu açıkçası beklemiyordum. Kız takımımızdan herkes şampiyonluğu bekliyordu. Avrupa’da derece alıp sonrasında Süper Lig şampiyonu olmak o motivasyonu sağlamak çok zor. Erkek takımımızdaki sporcularımızın hepsi çok iyi performans gösterdi. Dünya şampiyon sporcumuz Bilal 2 Olimpiyat derecesi olan sporcuyu yendi. İnanılmaz bir olaydı bizim için. Kadın ve erkek takımımız tarih yazdı. Bu başarının arkasında teknik ekip, Başkanımız, Yönetim Kurulumuz, sporcularımız ve aileleri var.

Altyapımızda da Ümitler Süper Ligi’ne çıktı takımımız. İlk defa bu sene girdiler ve Süper Lig’e çıktılar. Oradan da çok iyi sporcularımız geliyor. Aşağıdan yukarıya sporcularımız çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Çok özel bir ortamımız var Edirne’de. Yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Hayatlarına orada daha güzel bir şekilde devam ediyor. Arkada inanılmaz güçlü bir aile var. Bu başarının altında Galatasaray Spor Kulübü’nün idari işlerinden muhasebesine birçok kişinin emeği var. Bu sadece bizim başarımız değil herkesin başarısı.

MERVE TAŞ

“Çok mutlu ve gururluyum takımımız adına. Çok güzel başarılar elde ettik bu yıl. Edirne’de ve yurt dışı kampında çok iyi hazırlandık. Hep beraber takımca inandık ve başardık. Önce Bükreş’te bronz madalya kazandık. Şampiyonluğu kıl payı kaçırdık. O 30 saniye yerimizde duramadık. 30 saniyeyle şampiyonluk kaçtı elimizden. Onun üzüntüsünü yaşadık ama bronz madalya kazandığımız için de mutluyuz. Yenildiğimiz takım şampiyon oldu. Devam etmemiz gerekiyordu tüm takım olarak inandık ve başardık. Sonra Süper Lig’de hem erkekler hem de kadınlarda şampiyon olduk.”

EBRU ŞİMŞEK

“Sakatlığımdan dolayı Bükreş’te yoktum. Edirne’de kuvvet antrenmanlarıma devam ediyorum. Beklenti yükseldikçe daha çok çalışıyorsunuz. Baskıya alışkınım. Yapmak için, beklentiyi boşa çıkarmamak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Hedefim her sporcunun olduğu gibi Olimpiyatlar. Daha önce aldığım derecelerle bunun adımını atmış oldum. Bu da benim kendime olan özgüvenimi artırdı. Yaşadığım ilk sakatlık değil. 2016 yılında Olimpiyatı bu şekilde kaçırdım. Bir hedefe bu kadar yaklaşmışken, sakatlık yüzünden kaçırmak ve oraya gidememek çok kötü. Kendime çok inanmış ve güvenmiştim. Sporcuların sporu bırakmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi sakatlıklar. Biz sporu bırakmıyoruz, sakatlıklar sporu bırakmamıza neden oluyor. İnşallah bundan sonraki süreçte iyileşip tekrardan devam edebilirim. Yeniden Olimpiyatlarda yer almak istiyorum.

Edirne’de olmaktan çok memnunuz. Buradaki salonumuz daha geniş. Ev ortamının da olması bize verilen ayrıcalıklardan biri.”

MELİSA ÇAKMAKLI

“Salondan içeri girdiğimizde Galatasaray’a herkes farklı bakıyor. Galatasaray geldi. Galatasaray’ın takımı çok iyi diye. Korktuklarını hissediyoruz. Bu da bize güzel bir atmosfer yaratıyor. Üst üste çeşitli madalyalar aldık. 7 tane madalyamız var. Dünya da farklı bakıyor bize.”

HASRET BOZKURT

“Ben takımın yeni transferiyim. Takımın en küçüğüyüm. İlk kez bu atmosferi tattım. İnsanların bize bakış açısı çok farklıydı. En iyi takımlardan bir tanesiydik. Dünya starlarıyla aynı takımda olmak ayrı gurur vericiydi.”

İLAYDA SEYİS

“Daha önce 57 kiloda yarışıyordum şimdi 63 kiloda yarışıyorum. Sakatlık döneminden sonra 63 kiloya ulaştım. Bükreş’te kıl payı kaçırdık şampiyonluğu gerçekten. Bir yıl önce Ankara’da üçüncü olmuştuk. Ertesi gün Ercan hoca toplantı yaptı. “Bir sonraki yıl ne yapacağız” demişti. Biz o kürsüde olmaya alışkınız. Madalyamızın rengini değiştirmemiz gerekiyor. Geçen yıldan daha iyi takımımız vardı. Bazı aksilikler yaşanıyor. Hayalimde altın madalya vardı ama madalyasız dönmemek güzel oldu bizim için.

Edirne gerçekten bize sunulmuş çok güzel bir imkan. İstanbul’da biraz motive sorunu yaşayabiliyorduk. İstanbul’da yolda geçirdiğimiz zamanı burada kendimize ayırıyoruz. Her şey elimizin altında.”

ŞÜKRAN BAKACAK

“Bronz madalyaya sevindik ama oraya bronz madalya için gitmedik. Biz zaten kürsüde olacağımızı biliyorduk. Bunu en üst basamakta kapatmak istiyorduk. Buna hazırdık. Her maçta olduğu gibi ufak tefek sıkıntılar oluyor. Bugün tekrar bu maç olsa yine o maçı daha üste taşıyıp şampiyon olurduk. Türkiye’de hiçbir takım çıkıp madalyaları bu kadar uzun yıllar kazanamaz. İnandığımız bir maça çıktık ve kaybettik. Kaybedince üçüncü olacağımızı zaten biliyorduk. Her zaman çok çalışmak maalesef işe yaramıyor. Bazen taktik geliştirmek gerekiyor.

Edirne bizim için çok iyi oldu. İstanbul’da zaman kaybımız çok oluyordu. Burada şartlar bize göre ayarlandı. Daha sistemli çalışıyoruz. Memnunuz. Çok seviyoruz Edirne’yi.”

RABİA ŞENYAYLA

“Unutamadığım iki an var. Biri yenildiğimiz, biri de bronz madalyayı kazanıp hocamızın tribüne döndüğü an. 30 saniye ile şampiyonluğu kaybettiğimizde gözlerim doldu. Şampiyon takıma yenildik.”

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER