18 yıl önceki maç hatırlatıldı! Fransızlar kışkırttı...

Şampiyonlar Ligi'nde oynanacak Galatasaray - PSG maçı öncesi Fransız taraftarların stada geliş planı paylaşıldı. Fransız basını ise geçmiş yıllarda iki takım arasında çıkan kavgaları hatırlattı.

18 yıl önceki maç hatırlatıldı! Fransızlar kışkırttı...

Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve PSG arasında oynanacak maç öncesi Fransız taraftarlarının stada geliş planı belirlendi. 800 PSG taraftarı maç için İstanbul'a gelirken yaklaşık 200 taraftarın bireysel olarak bilet aldığı belirtildi. Fransız taraftarlar, öğleden sonra Sultanahmet'te buluşacaklar ve bölgedeki bir restorantta yemek yiyecekler. Taraftarlara biletleri ise orada verilecek.

Ardından polis eşliğinde stadyuma doğru yola çıkılacak. Fransız taraftarları, güvenlik endişesi nedeniyle stada metro ile gitmeyecek.

18 YIL ÖNCE KAVGADAKİ TARAFTARI BULDULAR

Fransız basını ise 18 sene önce oynanan Galatasaray - PSG maçında çıkan kavgaları hatırlattı. 20 Minutes sitesi, Galatasaray - PSG maçı öncesinde 18 yıl geçmişe gitti ve o kavgadaki kişiler ile konuştu.

13 Mart 2001 tarihinde Parc des Princes stadında oynanan ve Fransız ekibinin 2-0 kazandığı Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde yaklaşık 100 taraftar arasında arbede yaşanmıştı. Türk ve Fransız taraftarlarının kavgası sırasında o zamanlar 17 yaşında olan Guillaume adlı bir taraftar ise o olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

''BU ADAMLAR CANAVAR GİBİYDİ!''

PSG taraftarı, 18 yıl önce yaşanan kavga hakkında ''Türk taraftarlarının sahaya inmek istediğini hatırlıyorum. O zamanlar tam olarak ne olduğunu anlayamamıştık. Ardından bizim bulunduğumuz yere gelmeye başladıklarında anladık. Ultra diye adlandırdığımız taraftar grubunun yerinde oldu kavga. Çok hızlı başladı! Taraftarlar koltukları çıkartıp birbirlerinin üzerine atıyordu. Öldür onu diye bağırıyorlardı! Maç öncesi atmosfer, bu olaylardan sonra elektriklenmişti. Stadyumda maç sonunun hareketli geçeceği konuşuluyordu. Devre arasında Türk taraftarları arasında Marsilya atkıları takanlar da vardı. Bu adamlar resmen canavar gibiydiler. Boğa gibi kolyeleri vardı. Benim bacağım boyutunda kolları vardı!'' sözlerini kullandı.

''HER ŞEYİN BAŞLANGICI 1996''

Fransız sosyolog Nicolas Hourcade ise Galatasaray ve PSG taraftarları arasındaki gerilimin 1996 yılında başladığını belirtti. Yine aynı siteye konuşan Hourcade, 1996 yılında PSG'nin Fransa'da Galatasaray'ı 4-0 yendiği maçta çıkan olaylar hakkında konuştu ve ''İki takım arasında olaylar o maçta başladı. Orada çok sayıda Parisli taraftar yaralandı. Bazıları ciddi şekilde yaralandı. Parisli holiganlar, bu olay nedeniyle 2001 yılında intikam almak istedi.'' dedi. (Sporx)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER