"Ali Palabıyık'ın yaptığı masum bir hata değildi"

Sabah gazetesi spor yazarı ve eski FIFA kokartlı hakem Ahmet Çakar, sporun gündemini yorumladı.

"Ali Palabıyık'ın yaptığı masum bir hata değildi"

*Hafta sonu iki kritik maç oynandı. Beşiktaş-Başakşehir ve Fenerbahçe- Galatasaray karşılaşmalarına baktığımız zaman teknik direktörler Şenol Güneş, Abdullah Avcı, Fatih Terim ve Ersun Yanal'ın becerilerini nasıl buldunuz? Haftanın yıldızı hangisi olur?

Bana göre haftanın yıldızı Şenol Güneş olur. Çünkü kazandı. Diğer teknik adamlara baktığımızda özellikle Fatih Terim ve Ersun Yanal'ın oyuncu değişikliklerini doğru bulmak mümkün değil. Abdullah Avcı ise ilk yarı gerekeni yaptı ama ikinci yarı takımın organizasyonu aşağı indi.

*Fatih Terim, derbi sonrası hakemler için ağır ifadeler kullandı. Bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

Terim, ilk Galatasaray-F.Bahçe maçından sonra gereksiz ve manasız şekilde hakem Fırat Aydınus'a saldırmıştı. Neymiş efendim, gol yanlış taçtan gelmiş falan filan… Ve 10 maçlık ceza alacak süreç o gece başlamıştı. Ama Pazar geceki Kadıköy derbisinden sonraki infialinde yüzde 100 haklı. Hatta az bile konuştu. Eğer bir hakem bilerek, isteyerek bir takımın hakkını çalıyorsa durum çok vahimdir. Maalesef Galatasaray'ı Ali Palabıyık boğmuştur. Maçın kader anı yani F.Bahçe'nin golü öncesi Feghouli'ye yapılan faulün VAR hakeminin davetine rağmen incelenmemesi asla masum bir hakem hatası olmayıp vahim bir durumdur ve kasıt olabileceğini düşünüyorum. Bu kasıt, korku olabilir ya da başka bir şey. Ama olan Galatasaray'ın 2 puanına olmuştur.

*Belhanda derbide oyundan alındı. Terim, "Sarı kartı vardı, atılmamak için çıkmak istedi" dedi. Böylesi kritik bir maçta takımın en önemli isminin çıkmak istemesi ve Terim'in de buna uyması doğru mu?

Yaşananlar Türk hakemliğinin utancıdır. Çünkü Belhanda da Terim de maçı izleyen milyonlar da biliyor ki sarı kartlı Belhanda, ikinci yarıda 'A' dese, rakibe elini sürse oyundan atılacak.

* Ligde son alınan sonuçların ardından Galatasaray ve Başakşehir'in şampiyonluk şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Süper Lig yeniden başlayabilirdi. Ama sadece bir hakemin korkaklığı ve eyyamcılığı, Süper Lig'deki tüm dengeleri değiştiriverdi. Dikkat edin, hakem hatası demiyorum, hakem hatası eskidendi. Artık teknoloji var. Derbide Galatasaray 1-0 önde, F.Bahçe 10 kişi. Maç öyle bitse, Galatasaray ile Başakşehir arasındaki puan farkı 3'e düşecek. Yani Galatasaray geriye kalan bütün maçlarını kazandığında şampiyon olacak. Bir anlamda lig yeniden başlayacak. Ama Ali Palabıyık denen bir hakem sahaya çıkıyor, bilerek, isteyerek, korktuğundan ötürü VAR'a gitmiyor. Üstelik VAR hakemi Bülent Yıldırım, F.Bahçe'nin golünden sonra kendisini faul konusunda uyarıyor. 1 dakika telsiz konuşmaları var. Ama Palabıyık şark kurnazı ya, biliyor faul olduğunu ve "VAR'a gidersem, iptal etmek zorunda kalacağım" diyerek VAR'ın 'incele' davetini geri çeviriyor. Yazıklar olsun böyle düzene!

Ahmet Çakar / Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER