"Ateş düştü ama hasta tedavi olmadı; Falcao şunu gösterdi..."

Fotomaç Gazetesi yazarlarından Reha Kapsal, Galatasaray-Kasımpaşa karşılaşmasını değerlendirdi.

"Ateş düştü ama hasta tedavi olmadı; Falcao şunu gösterdi..."

Galatasaray'ın geçen seneden beri yaşadığı oyun dengesizliği zaman zaman bu maçta da görüldü. Özellikle 1-0'dan sonra topa sahip olup aktif dinlenmeyi doğru yapamayan bir saha içi oyun kurgusu var. İkiyi bulamadığı zaman Galatasaray'ın oyun üstünlüğünü saha içinde rakibe verdiğini görüyoruz. Oyunda ritmi kaybettiği anlar oluyor.

Galatasaray ayrıca şunu da yaşıyor. Savunma dörtlüsü çok formsuz. Hem stoperler oyunda çok fazla risk alıyorlar ki daha risksiz oynamaları gerek. İki kenar beki de hem Mariano hem Nagatomo çok formsuz hücum bekleri olarak. E tabi ki bir de orta sahada başladığı düzende Lemina, Nzonzi ve Belhanda birbirini tamamlayan oyuncular değil.

Orta sahanın içine giren, topla dripling yapan, topu taşıyan, adam eksilten oyuncu profili yok. Lemina sakatlanıp, Ömer Bayram oyuna girdikten sonra bir topu taşıdı ve Falcao'nun golü geldi.

Galatasaray'ın özellikle orta saha dengesizliği, hücum anlamında en büyük sıkıntılardan biri. Ve tabi ki Galatasaray yaşlı bir takım. Milli takımlarda oynayanlar ve geç katılanlar oldu. Yaşlı oyuncular geç forma girerler. Sarı-kırmızılı takımda tecrübeli ve yaşlı oyuncuların en büyük problemi bu. Sezon başı olması nedeniyle Galatasaray bunun da sıkıntısını yaşıyor. Orta saha ve hücum oyuncularının pas akışkanlığı için mutlaka oyun hareketliliğini daha iyi seviyeye çekmeleri gerek.

Gelelim Falcao'ya... 

Bu tip oyuncular özellikle pas ister oynadığı oyunda. İki tane çizgi adamı Feghouli ve Belhanda içeri kat ederek oynuyorlar. Bunun Falcao'nun ister istemez hücum bölgesindeki etkinliğini ve üretkenliğini azalttığını gördük. Sonuçta Falcao aspirin oldu. Ateş düştü ama hasta tedavi olmadı.

Falcao bir de şunu gösterdi: Kalite asla tesadüf değildir.

Reha Kapsal / Fotomaç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER