"Aykut Kocaman 'Ben futbol adamıyım, teknik direktörüm' diye dolanmasın"

Habertürk'te yayınlanan "Spor Saati" programının yorumcusu Fatih Altaylı, futbolun gündemini değerlendirdi.

"Aykut Kocaman 'Ben futbol adamıyım, teknik direktörüm' diye dolanmasın"

Galatasaray - Konyaspor maçını değerlendiren Altaylı, "Büyük bir rezalet, futbol adına büyük bir utanç izledim. Gerçekten Türk futbolu adına üzüldüm. Dünkü maç ve dünkü Konyaspor, Süper Ligi'nin niye değersizleştiğinin, beIN SPORTS'un niye fiyatı düşürmek istemesinin çok net bir göstergesi. Konyaspor utanç verici futbol oynadı. Liverpool - Arsenal maçından bir gün sonra Galatasaray - Konyaspor maçını izleyince bileklerimi kesmek istedim! 60 dakika hücum etmemeyi düşünen, hücum etmeme kapasitesi olmadığı yolunda inanç uyandıran, kendi sahasına uyanmış, 11 kişiyle topun arkasına geçmiş, futbol adına hiçbir şey ortaya koymayan utanç verici takım var ortada. Bakınca 'Bu takım nasıl Süper Lig'de?' diyorsun" dedi.

Galatasaray'ın golünden sonra Konyaspor'un başka bir futbol oynandığına dikkat çeken Altaylı, "60 dakika utanç verici, futbol dışı bir rezalet ortaya koyuyor Konyaspor. Galatasaray da kapanmış rakibine karşı saçma sapan ataklarla bir şeyler yapmaya çalışıyor ama futbol yok ortada. Çünkü Konyaspor'un futbol oynama niyeti yok. Oynadıkları şey futbol falan değil. 60. dakikada Galatasaray, Adem Büyük'ün akılcı biçimde hareketi ve Babel'in gol atmasıyla Konyaspor birden bire bambaşka kimliğe büründü ve Galatasaray'ı kendi sahasına hapsetti. Tek kale! Konyaspor'un başkanı, yöneticisi bir şeyi olsam Aykut Kocaman'ı çağırır ve 'Sen böyle bir top oynuyorsun, geçen senenin şampiyonunu yarı sahasına hapsediyorsun, 60 dakika niye bunu yapmadın? Bunu yapsaydın da ekran başında, tribündeki kişiler hoşça vakit geçirirdi ve Galatasaray'ı yenerdin, berabere kalırdın.' derdim. Bunu yapabilen takım neden yapmıyor? Utanç bu ya!" ifadelerini kullandı.

Eleştirilerine devam eden Altaylı şunları söyledi: "Aykut Kocaman 'Ben futbol adamıyım, teknik direktörüm' diye dolanmasın. 1-0'dan sonra da aynı futbolu devam ettirseydi güçleri bu derdik ama hayır. Elinden gelenin Galatasaray'ı sürklase edecek kadar sahasına hapsetmek olduğunu gördük. E neredesin sen? Bu oyuna katkı bu mudur? Türkiye'de 5 tane daha Aykut Kocaman gibi teknik direktör olsun, bu ligin değeri 50 milyon etmez! 1970'lerde vardı bu futbol. Bugünün ekonomisi, taraftarı bunu istemiyor! İngiltere 3. Ligi bundan 5 kat kaliteli değilse hiçbir şey bilmiyorum!"

Galatasaray'ın oyunuyla ilgili de konuşan Altaylı, "Galatasaray geçen hafta rezil bir futbolla rezil bir mağlubiyet almış... Stat full gibi, taraftar coşkulu falan. Bana sorarsan ideal diyebileceğiniz bir kadroyla çıktı Galatasaray... Ancak koca Galatasaray'ın bir oyunu geçen sene de yoktu, bu sene de yok. Geçen sene ne vardı? Onyekuru vardı. Ona bir gol atıyorlardı, Onyekuru gidiyordu. Öbür taraftan Feghouli geliyordu falan. Oturmuş şablon bir futbolu yoktu. Onyekuru yok, Babel var. Babel, Galatasaray adına sahanın en iyisi gibi görünmekle beraber bir tek Babel'in üzerinden futbol oynayamıyorsun. Degajlar bile Babel'e yapıldı. Bu mudur futbol? Liverpool, Barcelona, Manchester City, futbolu bir başka seviyeye taşıyor. Bakıyorsun Türkiye'nin en efsane olmuş Fatih Terim, futbol felsefesi olarak ne getiriyor? Bakıyorsun Klopp bir şey yapmaya çalışıyor, Guardiola, 10 senedir yapıyor. Burada böyle bir şey de yok. Koca İmparator... Kulüp para da harcıyor. Taktik ne? Galatasaray ne oynamaya çalışıyor? Bir tek Babel üzerinden oyun kurulmaya çalışılıyor. Babel'e top atmak dışında ne var, bilmiyorum. Çok da istenmeyen Belhanda keşke olsa noktasına gelindi." yorumunu yaptı.

Yeni transferleri de değerlendiren Altaylı "Seri büyük bir hayal kırıklığı. Adaptasyon meselesi değil bu, kumaşta bir şey vardır, öyle bir şey de yok. En basit pasları veremiyor. Gördüğü kırmızı kart, 1 de değil 1,5'luk kırmızı kart. Nzonzi'yi beğendim ama neye göre? Galatasaray adına ikinci en iyi Nzonzi'ydi. O niye adaptasyon sorunu olmuyor? Seri'yi ilk Panathinaikos maçında seyrettim, uzun toplar, müthiş bindirmeler... Seri ön liberodan derin top atıyor falan. Değişik bir Galatasaray izleyeceğiz dedik, sezon başladı bambaşka. Şampiyon takım konumunu bulamıyorsa sorun var demektir. İdari, teknik, bir milyon hata var. Şampiyon takım, sevinç yaşamadı. Hadi Galatasaray, şampiyonluğa çok sevinen bir camia olmadı ama 'Onu satalım, bundan kurtulalım...' Elinde bir olmuş bir yemek var, onu mundar ediyorsun. Böyle de bir yönetimsel hatayla da buraya gelindi. Falcao, Falcao diyorsun, haftalardır sessiz kalan Terim bir şeyler söyledi. Şampiyonlar Ligi kurası çekilecek, Allah muhafaza City, Liverpool falan gelirse Galatasaray 0 puan 0 golle tamamlar. Negatif puan olsa negatif puanla çıkardı. Eksi averajla tamamlarız." ifadelerini kullandı.

KONYASPOR'UN OYUN PLANI NE? "BİR DAHA KONYASPOR MAÇI İZLEMEM"

Konyaspor'un oyun planıyla ilgili konuşmaya devam eden Altaylı şunları söyledi: "Konyaspor'un golü geliyorum diyordu, Galatasaray o kadar çıkamadı ancak Konyaspor gol atmaktan o kadar uzak bir takım ki 90+'da Galatasaray savunmasına çarpan topla gol atabildiler yoksa gol atabilecekleri yok. Konyaspor'un oynadığı savunma futbolu değil. Konyaspor futbol mutbol oynamıyor. Bu futbol dışı bir şey. Savunma futbolu yaparsın gereğinde bunu hücuma dönüştürürsün. Konyaspor'un öyle bir niyeti yoktu. Ben bir daha Konyaspor maçı izlemem. Keyif almak istiyorum futbol seyrederken. Klopp babamın oğlu mu? Bana ne! Parayı ben veriyorum, parayı veren düdüğü çalar. Bu lige kim para veriyorsa o düdüğü o çalar. Para verip bu rezilliği seyretmek istemiyorum. Bunu yapan Galatasaray'sa Galatasaray'ı da eleştiriyorum. Fatih Terim'i eleştirmeye paçası sıkan benden başka kişi var mı?"

DIAGNE'NİN PERFORMANSI

"KOŞTU, ALAN YARATMAYA ÇALIŞTI..."

Ayrılması gündemde olan Diagne'yle ilgili konuşan Altaylı, "Koştu, mücadele etti, alan yaratmaya çalıştı ama Galatasaray doğru düzgün bir orta yapabildi mi? 2-3 tane. Diagne'nin de hava hakimiyetinde bir sorun var gibi, bir yandan yalnız da kalıyor. Bir şeyler yapmaya çalıştı" dedi. Konyaspor'un Diagne'nin pozisyonunda penaltı beklentisiyle ilgili olarak Altaylı, "Çarpma bence o, yeni talimatlara göre penaltı falan değil. Bazı spor kanallarındaki bazı yorumcular, Fatih Terim'le olan şahsi meselelerinden ötürü buna penaltı dediler. Fatih Terim onların muhabirlerini idmana sokmamış galiba o yüzden sanırım" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER