Aziz Yıldırım benzetmesine sert çıkış!

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Başkan Mustafa Cengiz'e yönelik yapılan Aziz Yıldırım benzetmesine dair cevap verdi.

Aziz Yıldırım benzetmesine sert çıkış!

Yusuf Günay şu şekilde konuştu:

“Sayın Divan, Sayın Başkanım, Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri, Saygıdeğer Divan Kurulu Üyeleri sizleri sözlerime başlarken saygıyla selamlıyorum.

Gerçekten aslında güzel bir toplantı geçiyor bugün son konuşmacıya kadar. Hakikaten bir hukukçudan duymayacağımız konuşmayı bugün burada duyduk. Biz idari ibrasızlığı daha önce camia olarak yaşamıştık, bu süreci hepimiz biliyoruz. Bu sürecin sonunda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu şu şekilde bir karar verdi. Spor kulüplerinin her türlü işlem ve faaliyetlerinde önemli olan paranın hesabının verilmesi olduğu, mali yönden kusuru olmayan Yönetim Kuruluna idari yönden kusur izafe edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu “Aslolan ibra mali ibradır, idari ibra hukuki bir müessese değildir” dedi. Hukukçu Hamdi Yasaman beyefendi bu karar yanlış diyor. Ana yasanın 138. maddesine göre bu karar beni de bağlar, Hamdi beyi de bağlar, herkesi bağlar. Geçen Divan Kurulu toplantısında Sayın Başkanımız tehdit etti dediniz. Dediği laf şu; idari yönden Yargıtay Genel Kurulu kararına göre hukuki bir yöntem değildir. Eğer yönetime güvenmiyorsanız, yönetimi başarılı bulmuyorsanız mali yönden ibra etmeyin demiştir. Burada bir tehdit yok. Burada vurgu mahkemeye gideriz, hallederiz değil. Mahkemeler zaten bunun açıkça hukuka aykırı olduğunu görür. Çünkü Yargıtay Hukuk Genel Kurul kararı var. İçtihad niteliğinde bir karardır bu. Bunu bilmek için hukukçu olmaya gerek yok ki. Diğer konu Galatasaray Sportif A.Ş. halka açık bir şirket. Bağımsız denetim organları tarafından denetleniyor. Bir hukukçu burada “Bilançoda değişiklik yapılarak kar elde ediliyor” diyor. Yarın suç duyurusunda bulunağım ben kendim. Böyle bir şey olamaz. Bir hukukçu bunu söyleyemez. Galatasaray Genel Kurulu’nda, Galatasaray Yönetiminde daha önce görev almış bir insan bunu nasıl söyleyebilir? Galatasaray Spor Kulübü Başkanını Aziz Yıldırım’a benzeten bir insan bunu söyleyebilir. Basındaki açıklamaları görmediniz mi? Ben gördüm, ben okudum. Bakın, görün. Bunu basında konuşmak gerçekten kötü. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı’na hak ettiği saygıyı gösterecekler. Burada üzülerek şahit oluyoruz.

Bugün Galatasaray Sportif A.Ş 81 milyon TL kar elde etti. Saygıdeğer büyüğümüz diyor ki “Ağlayacak halimiz yok” diyor. Geldiğimiz noktayı hep birlikte kutlamamız lazım. Ahmet Özdoğan Bey idari tedbirde ret var dedi. Eğer bir karar açıkça hukuka aykırı ise ve telafisi güç zararlar doğuracaksa mahkemeler tedbir kararı veriyor. Yönetim Kurulu tarafından açılan hiçbir davada tedbir kararı reddedilmedi. Ancak Genel Kurul üyelerinden birisinin tedbir kararı ret oldu. Tabii orada farklı bir durum var. Genel Kurul üyelerinin dava açması ve yetki yönünden bir sürü şey olabilir ama kararların tamamı mahkemeler tarafından tedbir olarak veriliyor. Bir kere burada Yönetim Kurulu’nun temel hak ve hürriyetleri engelleniyor. Tüzük gereği tedbir kararı alınmamış olsaydı gidilecek bir seçimde Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri tekrar aday olamayacaktı. Dolayısıyla bu tedavisi güç, imkansız tarafların doğmasına yol açan bir şey. Biz sadece hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz bir karar için hakkımızı aradık, arıyoruz. Bu da çok doğal bir şey. Bu süreçte yine Hamdi Bey, hukukçu beyefendi kayyum atanmasından bahsetti. “Kayyum atanmalı” diyor. Bugün burada bu söylenecek bir şey değil. Biz hakkımızı arıyoruz neden kayyuma mahkum edelim ki. Hakikaten bir hukukçunun yapmaması gereken bir konuşma olmuştur. Sportif A.Ş’nin kar elde etmesine gelirsek sermaye artırımının kar ile bir ilgisi yok.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararına bakarsak, ben hukukçu değilim ama okuduğumu anlıyorum. 16 yılım kamu hukuku ile geçti. Denetim Kurulu da ibra edildiği için mali yönden ibra geçerlidir idari yönden ibra yoktur demiyor. Bunu düzeltmek lazım. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu idari ibranın ölçülebilir bir şey olmadığını, ibranın mali ibra olduğunu, idari ibranın hukuki bir müessese olmadığının kararını vermiş. Zaten yerel mahkemeler de bu genel içtihat kararını dikkate alıyor. Bunu da söylemek lazım. Denetim Kurulu da ibra edildiği için diye bir şey yok.

Saygıdeğer Galatasaraylılar, bu taraftarın bizi yoğun olarak eleştirdiği ve baskı altına aldığı dönemler olmadı mı? Transfer dönemini bir görün bu yönetime neler söylenmiş. Lütfen bu şekilde objektif bakalım. Taraftarın yönetim tarafından yönlendirildiği gibi bir husus kesinlikle doğru değildir, böyle bir şey olamaz.” (Galatasaray.org)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER