Başkan Cengiz canlı yayında müjdeyi verdi!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, GS TV’de UEFA Fair Play Komitesi'nin yeniden yargılanma kararına yönelik CAS’a yapılan itirazın davasının sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Cengiz canlı yayında müjdeyi verdi!

UEFA’ya mali durumun düzeleceğine dair sunumlar yaptıklarını ve söz verdiklerini hatırlatan Başkan Cengiz şunları söyledi:

“Aslında ben sinyali vermiştim. Burada her yorumcu, spiker kardeşim değerli ama özellikle Deniz olsun dedim. Hatırlarsan biz seninle TV’ye geldiğimizde UEFA Finansal Fair Play ile ilgili bir karar vardı. Yanlış hatırlamıyorsam 13 Haziran’dı o tarih. Finansal Fair Play ile ilgili olumlu bir haber gelmişti ve onu camiayla bir müjde gibi paylaşmıştık. Onu sen sunduğun için süreç aynı şekilde seninle sürsün istedim. Şimdi lafı uzatmadan söyleyeceğim. Biliyorsunuz göreve başladığımızdan andan itibaren, kayıtlara girmesi için söylüyorum. 24 Ocak’ta görevi devraldım. 25 Ocak’ta UEFA ile İstanbul’da görüştüm. İki ana stratejik hedef gördük. Buna vizyon diyorlar. Ben buna stratejik vizyon diyorum. Stratejik öngörüdür Türkçesi. Öngörü olarak biz SPK ile UEFA’dan men yememeyi tepeye aldık. UEFA bize 147 milyon Euro zarar ettiğimiz için kesinlikle men yiyeceğimizi daha ilk gittiğimiz Şubat ayındaki temasta bize Cenevre’de ifade etti. Biz kendilerinden Mayıs ayına kadar süre istedik, deadline’dır o. O süre içinde kendilerine biz iyi olan mali, idari, sportif durumların düzeleceğinin sözünü verdik. Bununla ilgili hayali olmayan rakamlara dayalı sunumlar yaptık neredeyse her ay. Kendileri de bizi her ay denetlediler ve incelediler. Sonuçta bize 13 Haziran 2018’de 4 yıllık bir yapılandırma anlaşması yaptılar. Bu yapılandırma anlaşmasıyla da Galatasaray men cezası yemekten kurtuldu.

"TÜRKİYE'DE BU KOMİTEYİ ALEYHİMİZE ÇOK BESLEDİLER"

Tabii ki taahhütlerde bulunduk. Birinci yılda, dördüncü yılda 50, ikinci yılda 20, 10 ve 5 şeklinde. Buna çeşitli çevrelerden şiddetli tepki geldi. Yani Galatasaray’ın bu kadar zarar etmesine rağmen yazılı belgedir bu. Disiplin komitesinin verdiği bu karara üst komite olan Adjudicator komite. Türkçesi pek yok. Yargı merci, üst yargı merci diyebilirim. Türk hukuk sisteminde bunun pek adı yok. Bu komite itiraz etti. Sağ olsunlar Türkiye’den de bu komiteyi çok beslediler. Aleyhimize beslediler. Hiç hoş olmayan eylemlerde bulundular. Binlerce mail, faks da gönderildi. Bu Adjudicator komite dediğimiz disiplin komitesinin, UEFA’nın bize tanıdığı bu dört yıllık anlaşmayı bozma yetkisine sahip. İsterse bu anlaşmayı doğrudan bozar ve bize men etkisi verebilirdi. Biz çok uzun yazışmalar yaptık. Yetkiyi aldığımız 13 Haziran 2018’den 5 Ekim’e kadar çok yoğun bir mücadele verdik. Adjudicator komite bize men cezası vermedi yaptığımız savunmalardan dolayı. Mali durumun düzelmesi, bizim sürecimizde olan diğer Avrupa kulüplerine nazaran Galatasaray’ın kendi çapında çok daha iyi bir performans göstermesi çok etkiledi.

"CAS'TA DAVAYI KAZANDIK"

Bize karşı olmasına rağmen bizim yeniden yargılanmamızı istedi. Bundan rahatsız olduk çünkü bizim her şeyimiz meydanda. Hala da bizi denetçileri, UEFA’nın denetçileri ve bizim kendi Uluslararası denetçilerimiz denetliyor. Kendi iç denetimimizin dışında. Bundan rahatsız olmuyoruz, çok da mutluyuz denetlenmekten. Özet olarak biz CAS’a itiraz etme kararı aldık. 5 Ekim 2018’de alınan bu yeniden inceleme kararına 15 Ekim 2018’de CAS nezdinde Cenevre’de itiraz ettik resmi olarak. Oradan Uluslararası bir hukuk bürosundan danışman tutarak davayı açtık. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Çok uzun bir süreç. Bugün 15 Şubat 2018 yani yaklaşık 4 ay önce. 4 aylık ciddi bir inceleme sonucunda bugün CAS’ın kararı saat 14:30 itibarıyla açıklanacak. Önceden sızmalar olabilir. Ben kendi etiğim içinde CAS 14:30’da kendi açıklayacağını söylediği için ona saygımızdan sizinle aynı anda yayına girdik. CAS’ta davayı kazandık. Bunu bütün camiaya müjdeliyorum. Çünkü gelecek 3 yılımızı kapsıyor. İtirazımız kabul edildi. Adjudicator komitenin başvurusu yani yeniden yargılama reddedildi.

"GALATASARAY'IN HAKLILIĞI BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI"

Kesinlikle disiplin komitesinin kararı uygulanacak ve yapılandırma anlaşması devam edecek. İkinci inceleme gelseydi tekrar men olayı olurdu. Ben bununla ilgili çok samimi söylüyorum. UEFA’nın Sayın Başkanı’na Finansal Fair Play’deki direktör heyetine, orada görevli insanlara, disiplin komitesine.. Özellikle disiplin komitesi o Avrupa’nın demokrat ve adil yüzünü yansıtıyor. Çok ciddi devlet adamları. Galatasaray’a gösterdikleri iyi niyet için teşekkür ediyorum, Türkiye’ye gösterdikleri iyi niyet. Bazen ters düşüyoruz ama Türkiye Futbol Federasyonu’na da teşekkür ediyorum. Türkiye Futbol Federasyonu da ilk görüşmemizde ‘hiç kusura bakmayın büyük ihtimal men cezası alacaksınız’ dedi onlar da haklıydı. Çünkü doneler onu gösteriyordu. Fakat Galatasaray Camiasının elbirliğiyle verdiği mücadele sonucunda iki aşamalı, bir UEFA içinde iki CAS içinde, UEFA’nın kendi içindeki çatışmaya karşı da ciddi bir uğraş verdik. Bu uğraşın sonucunda Galatasaray’ın haklılığı bir kere daha ortaya çıktı. CAS nezdinde bugün itibarıyla kazandık. 14:30 itibarıyla yayını serbest. Daha önce sızıntı olursa daha önce çıkacaktım. Sızıntı olmadı demek ki bizden bir şeyler biplemiyor buna da mutlu olduk.

"BİZİ UYANIK HALDE TUTTUKLARI İÇİN ONLARA TEŞEKKÜR EDERİM"

Bir yere daha teşekkür etmek istiyorum. Bizleri sürekli olarak UEFA’ya şikayet ederek, yazılı ya da kapalı kapılar ardında, ya da telefon ya da dostluklarıyla bizleri düzenli olarak şikayet ederek bizim mücadele azmimizi yüksek tutan bize karşı mücadele eden bazı kesimlere de bizim azmimizi yüksekte tuttukları için bizi uyanık halde tuttukları için teşekkür ederim. Ben tavsiye ediyorum bunu yapmasınlar. Bir güzellik, bataklıkta tek bir gül hiçbir şeyi ifade etmez. Tek başına Galatasaray, tek başına herhangi bir kulübümüzün başarısı asla orayı, o kültürü geliştirmez. Siz orman mı isterseniz çiçeklerle dolu yoksa bataklıkta bir gül mü istersiniz? Biz bataklıkta gül olmak istemiyoruz. Biz ormanın içinde en değerli parça olmak istiyoruz. Yani bütün spor camiası, bütün spor kulüplerimiz en tepesinde olsun. Devletimiz de en tepesinde olsun. Bu dünyanın, bu evrenin, milletimiz de olsun, onun spor kulüpleri de olsun. Biz bu kafayla gidiyoruz. Biz bunu zaten lafla da kimseye şirin gözükmek için yapmıyoruz. Biz bunu zaten UEFA’da söylüyoruz. Bu kayıt ve belgeler altında. Bunu da biliyorlar zaten rakiplerimiz. Benim rakibimin güçlenmesi, güçlü olması beni güçlendirir. Eğer ben güçlüysem, eğer benim güçlü bir köklerim, güçlü bir kültürüm, geleneğim varsa rakibimin gücü beni yüceltir.

"KANGREN OLMUŞ YARALARIN KOPARTILMASINDAN YANAYIZ"

Biz bu arada tabii akşam maç oynadık. İnşallah UEFA’da VAR sistemine geçer gidiyorum. Türkiye VAR sistemini uyguluyor, VAR’ı destekliyoruz. Tabii uygularken hatalar oluyor. Bizim aleyhimize bence daha çok oldu. Öbür kulüp diyor ki bizim aleyhimize daha çok oldu. Hepsini biz saygıyla karşılıyoruz. Bunların kangren hale gelmiş unsurları artık üst üste hatalar yaparak bu hataları alışkanlıkları alışkanlık haline getirmiş unsurları mümkünse onların kişilikleriyle ilgili hiçbir sorunumuz yok onu söyleyeyim. Bütün insanlar değerli futbol ailesinden, hakemlerimizden federasyonların tek tek insanlarından yöneticilerine kadar. Kangren olmuş yaraların da kopartılmasından yanayız. Bununla ilgili asla bize de ayrıcalık verilsin istemiyoruz. Biz, bize verilmiş hiçbir ayrıcalığın yanında değiliz. Hakikaten yorulmasınlar, zahmet etmesinler. İsterlerse etsinler tabii bir şey diyemem demokratik hakları. Küfür, hakaret ve aşağılama olmadıkça her türlü aksiyonu gösterebilirler. Biz bundan rahatsız olmayız. Ben bu vesileyle camiamıza hayırlı, uğurlu olmasını ve önümüzdeki 3 yılda da inşallah Galatasaray’ı ve Türk sporunu dünyanın tepesine olan şanlı yürüyüşünde desteklemeye devam etmelerini istiyorum. Bu taraftar bütün güzelliklere layık.

"BU TARAFTAR HER TÜRLÜ OLUMLU ŞEYE LAYIK"

Sevgililer Günü’nde de gördük bunu. Bir kampanyamız var ona devam etsinler. Özellikle varlıklı kesim için söylüyorum lütfen loca alsınlar. Kombinelerimiz bitmek üzere onun için loca satın alsınlar. Yarın Televizyonumuzu Youtube ile destekleyeceğiz. Onun için Dijital dünyaya girmelerini, cep telefonlarından rahatlıkla haberlere ulaşmalarını istiyorum. Çok çeşitli proje ve çalışmalarımız var şimdiden demiyorum. Eğer dayanırsak camia için onların bir hizmetlisi olarak elimizden geleni yapacağımızdan emin olmalarını buradan sizin aracılığınızla iletiyorum. Bu taraftar her şeye layık. Olumlu her şeye layık, kötülüğe değil. Bütün Türk spor ailesiyle birlikte Galatasaray’ın da en tepelere gitmesini tekrar diliyorum.

"BİRLİK ADI ALTINDA ÖYLE SİNSİCE ŞEYLER YAPILIRSA..."

Onlara da saygı durmak gerek. Bizlerle uğraşsınlar, bizimle mücadele etsinler bu bizi diri tutar. Ben onun için teşekkür ettim. Bir ironiyle değil, sarkazm yapmadım yani. Biraz sarkazm var ama o bizi diri tutuyor. Rakiplerin de bizim şampiyon olmamamız için vereceği adil, doğru, mert her türlü mücadeleye saygı duyarız. O konuda biz hiç rahatsız olmayız ama birlik adı altında arkamızdan öyle sinsice şeyler yapılırsa, siz ortak paydaşlarınıza aynı aile içindeki onlardan habersiz birtakım eylem ve söylemlerde bulunursanız biz bunu hoş karşılamayız. Bu yol, yol değil. Bu tip bir yolu biz onaylamıyoruz. Biz oyunda hileye karşıyız. Eğer biz yapmışsak bizi uyarın. Eğer bizim lehimize bir hata yapılmışsa bunun için özür de dileriz. Biz sporun dürüst, düzgün, fair içinde yürümesinden yanayız. Bize karşı o mücadelenin de aynı şekilde aynı şekilde verilmesini istiyoruz.

"GALATASARAY BİR TEK KİŞİNİN ELİNE AVUCUNA KALMAYACAK"

Taraftara onu özellikle söylüyorum. Çok yoğun, burada anlatamayacağım perde arkası, mutfakta mücadele veriyoruz. Bu mücadelede şundan emin olun ki biz hem sizin kuruşunuzun peşindeyiz hem de size en kaliteli hizmeti sunma çabası içindeyiz. Özellikle çalışmalarımız borçsuz bir Galatasaray, tertemiz bir Galatasaray, sistemi oturmuş mali, idari ve sportif, en kaliteli sistemi oturmuş çağdaş bir Galatasaray yaratmak. Bütün Yönetim Kurulu arkadaşlarım ve diğer bütün kuruldaki arkadaşlarımın çalışmaları bu doğrultuda. Bu doğrultu taraftar olmadan ve taraftarın desteği olmadan havada kalır, hepsi boş kalır. Biz kişisel oligarkların, kişisel şeyhlerin para verdiği bir kulüp değiliz. Galatasaray bir kültürü, bir kütleyi temsil eder. Bu kütle en değerli kütledir bize göre. Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli sosyal parçasıdır. Bu sosyal parçanın kendi kendini besleyip değerlendirmesi gerek. Ben bir kişiden bin lira alacağıma bin kişiden birer lira almayı tercih ederim. Galatasaray’ın büyüklüğü burada. Galatasaray paylaşarak, sevinçleri paylaşarak, zahmetleri de paylaşarak büyüyecek. Bir tek kişinin eline ve avucuna kalmayacak. Galatasaray inşallah bir daha şampiyon olduğunda ki mali durumu biliyorsunuz kara da geçtik. Bunun sürekli hale gelmesi gerekir. Sürekli hale geldiğinde şampiyon olsanız da olmasanız da o sistem yürür. Çünkü her sene şampiyon olmanız diye bir şey de olamaz. İyi olur belki bizim için ama olamaz.

"LÜTFEN DESTEKLERİNİ ESİRGEMESİNLER"

Ben taraftarlarımıza rica ediyorum; 3-5 demeden, az çok demeden 10 lira demeden, beğenip beğenmeden, aradıklarını bulamayabilirler onun hikayesi çok var. Mutfakta çok mücadele veriyoruz. Lütfen desteklerini esirgemesinler. Güçleri ne ise onu yapsınlar. Gücü olmayan da daha önce dediğim gibi bizden duasını eksik etmesin o mutlaka sahaya yansır. Ondan, o sinerjiden emin olsunlar.” (Galatasaray.org)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 03:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER