Başkan Cengiz'den flaş açıklamalar! Fatih Terim, İrfan Can, Visca, transfer...

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün gündemindeki konularla ilgili olarak Galatasaray TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Başkan Cengiz'den flaş açıklamalar! Fatih Terim, İrfan Can, Visca, transfer...

Fatih Terim'in Yeni Malatyaspor maçının ardından yaptığı "Bugün çok yalnız hissettim. Benim kişilere, gruplara değil, Galatasaray'a sözüm var. Sözüm ve kontratım Mayıs'a kadar. Mayıs'a kadar buradayım." sözleri sonrası Mustafa Cengiz basın toplantısı kararı almıştı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Fatih Terim ile yola devam edeceğini, hoca isterse 3 yıl daha görevinde kalabileceğini söyledi.

Mustafa Cengiz'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde...

33 SENE KALSAM DEVAM EDERİM

Fatih Terim'in sözleşmesi Mayıs'ta bitmiyor. Terim'in sözleşmesi yönetim iptal ederse biter. 2+3 yaptık. Opsiyon devam ediyor. Kira kontratı yaptıysanız, bilirsiniz. Hocam da istedi, bu sözleşmeyi beraber yaptık. Hocamız isterse 3 yıl daha Galatasaray’da. Biz girmeyiz, olmayız ve onlar hocamla görüşsün diye. Otomatik kalkmıyor. Hocamın onu demesi serzeniş, adrenalin. Bu normal, kavgada yumruk saymam. Hocamla devam ederim. 33 sene kalsam, hocamla devam ederim. Hocamın, Galatasaray'a verdiklerini inkar eden çarpılır.

HAKSIZ SUÇLAMALAR VAR

"Sosyal medyada görünce üzüldüğüm haksız suçlamalar var. Bana göre haksız, herkese saygı duyarım. Ocak 22'de 3 yılı dolduracağız. Taraftar şunu unutmasın, geçmişini bilmeyen, geleceğiyle ilgili karar veremez. Önemli olan fotoğraf değil, filmdir. Biz aldığımızda genel durum şuydu, 157 milyon euroya yakın borcumuz vardı. 147 milyon euro olarak UEFA'ya bildirilmişti. Dany ve Chedjou'nun koydurduğu transfer yasakları vardı. 31'inde görevi aldık, 3 iş gününde 32 milyon euro ödememiz vardı."

BURADA HER ŞEYİ ANLATTIK

Başımızda bir UEFA vardı, şimdi millet hafife alıyor. UEFA Disiplin Kurulu'ndan 4 ay müsade istedik, '2+1 ceza veririz, kusura bakmayın' dediler. Orada beyan esastır. Bize 4 ay süre verdiler, 67 sayfa rapor hazırladık. Burada her şeyi anlattık, tarihinde ilk defa bir kulüple ikinci defa uzlaşma anlaşması yaptılar. UEFA'da da yer yerinden oynadı.

ARKADAŞLARIMI BIKTIRDILAR

Avukatsız gittik, Avrupa'nın büyük avukatları 'Sizin avukata ihtiyacınız yok' dedi. Biz, kulübe fatura kesmedik. UEFA'da yer yerinden oynadı, 6 milyon euro da ceza ödedik. CAS'a gittik, bütün spor hukukçuları bana karşı çıktı. CAS davası 4 ay sürdü ve kazandık. Ne para ödedik, 35 bin İsviçre frangı. Sağolsun teknik kadro ve oyuncularımız, iki yıl üst üste şampiyonluk yaşattı, 4 kupa aldık. Kara geçtik, kayyum tehlikesinden kurtulduk. Bunları hafıza için anlatıyorum. Ben bugün varım, yarın da yokum. Fiziken de yokum. Bütün arkadaşlarımı bıktırdılar.

TÜKENENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİM

Yönetim Kurulu üyelerim bıktı. Bu kadar haksız eleştiri, bu kadar komplo teorisi görmedim. Bu kadar ağır saldırı var ve bıktılar. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler. Buna ben de dahilim, buna da direniyorum. 6 lezyon daha çıktı, mühim değil ve kimse bana acımasın. Ben yapayalnızım ve bundan da şikayet ediyorum. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Benden sonra gelecek yönetimlere de ışık vermek için konuşuyorum. Yarın bu hataları yaparsanız, başkan ve yönetici bulamazsınız. Kimse gelmez. Her zaman şampiyon olamayabilirsiniz. Biz şanslıydık, 3 yılda 2 şampiyonluk kolay değil. Süper Lig kolay değil.

HOCA İLE KONUŞTUK

Bir sürü faktör bir araya geldik ve umulmadık yenilgiler aldık. Sadece hakemlere bağlamıyorum. Kayserispor maçında tek bir şut ve tek bir golle yenildik. Sanırım bir Konyaspor maçında da tek kale oynuyorduk, Almanya'dan gelen ve bir maç oynayan kalecimiz vardı, bir top geldi ve gol oldu. Bunu gördüm ben. Bayern Münih de 3. Lig takımına kupada elendi. Çok değerli oyuncularımız var. Kadromuzda olan herkes çok önemli. Gençlerin mücadelesi de beni çok mutlu ediyor. Hocamız da gençleri monte etti. Keşke Kerem penaltıyı kaçırmasaydı, ben kaçırsaydım. Hoca da az önce öyle söyledi. Hepsine güveniyoruz. Falcao, Muslera hepsine güveniyoruz.

DERBİDE ÖLÜMÜNE OYNAYACAĞIZ

Kalecilerimiz de kötü değil, bir bakıyorsunuz maçı çeviriyorlar. Pazar günü ölümüne oynayacağız. Kıran kırana geçecek, hak eden kazansın. Tabii ki hak eden Galatasaray olacak.

BİZDE YALAN DOLAN YOK

Taraftar olarak bakarsanız, beceriksiziz ve vasatız. Vasat da yeni çıktı, nereden geldiyse. Vasat derseniz, Arapça da orta şekerli kahve olur. Bu harcama listesini veriyoruz 'Teknik heyete bu kadar oyuncu verdik, sattık, teknik heyet beceremedi' diye değil. Sakın böyle anlaşılmasın. 3 yılda aldığımız oyuncu sayısı 47. 3 günde Nagatomo'yu aldık. 3 günde de Ndiaye'yi sattık. Hocamızın oluruyla, ilk başta vermek istemiyordu. Haklı olarak tepki verdi ve gönderdik. Menajeri kapımızda nöbet tuttu, oğlumu bile aradılar. 40 milyon euro bonservis ödemişiz. Başka kulüplerde ölseniz bunları vermezler. 'Mahremiyet' derler. TFF'de veremediler, sıkıştılar. Gerçek limitler ne? Ben söylüyorum, diğerleri söyleyemiyor. Toplam ödenen 44 milyon euro ve 47 oyuncu. 68 oyuncu göndermişiz, 62,8 milyon kar etmişiz. 18 milyon euro artıdayız. Beceriksiz ve vasat halimiz bu. Acaba bir de becerikli olsaydık ne olacaktı? Bir kulübümüz 18 aldı, 13 gözüküyor. Romanya'ya da gitti biliyorsunuz, Bolu'ya gitmedi. Bizim her şeyimiz çık ve net. Yalan, dolan yok. Bizans yok, arkadan dolanıp 2 puan almak yok. Bizim her şeyimiz açık.

SEÇİMDE ADAY DEĞİLİM

100 milyon eur kar etmediğimiz için suçluyuz. Benim 3 yıla daha ihtiyacım var. Korkmayın aday değilim. Gelecek yönetimlere öyle bir kulüp vermeliyiz ki oradan sıçramalılar. Yapılandırmayı sormadınız. Bunların hepsi birbirine bağlı. 380 Milyon TL yapılandırma yaptım, kimse bana 'Bunu neden genel kurul yapmadın?' demedi. Euro borçlarını TL'ye çevirdim.

HAYALLER VAN PERSIE

5 yıl yapılandırma yaptık, bunu ilk ben söyledim. Şimdi 7+2'ye döndü. Şimdi diyorlar ki, neyse sustular biraz. Güzel kardeşim ben kendim için mi yaptım? Ömrümün ne olacağı belli değil, bunları acındırmak için söylemiyorum. Diyelim sağlıklıyım, hastagh açmışlar, '200 dolar ver, sen de yaparsın' diyorlar. 47 transfer yapmışım, hala doymamışsın. Kara delik gibi... Benim futbolcularım Türkiye'nin en değerlileri. 1 saat Fatih Hoca ile konuştuk. Her şeyi konuşuyoruz. Hocayı atıyormuşuz, Ultraslan'ı ben yönlendiriyormuşum. Ultraslan ile sizle konuştuğumun %1'ini konuşmadım. UltrAslan 'Ya transfer ya istifa' diyor. UltrAslan'ın açıklamasından sonra ben Göksel Gümüşdağ ile görüştüm. Göksel Bey de dürüst insan, açıklamış. 'Görüşemezsin' dediler ama ben görüştüm. O açıklamayı ben yazdırmadım. Ben, onlara bu açıklamayı yaptırsam, neden Göksel Gümüşdağ ile görüşeyim? Ben, Göksel ile birkaç defa görüştüm. Kimi görüştüğüm belli. Benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi.

38 MİLYON EURO

İkisini de konuşunca değer 38 milyon euro! Pazarlık yapıyoruz, beni konuşturmayın. TFF'den bazı haberler kaçıyor. En çok harcama limiti bize verilmiş, 'Lan elinde limit var, harcasana' diyorlar. Öyle değil. Orada tüm harcamalar var. TFF'ye 'Tüm rakamları verin' dedim, 'Mahremiyet' dediler. 9,8 Milyon TL harcama limitim var. Galatasaray ve Trabzonspor'un limiti var. 'Arttırın' dedim. Çünkü kur yenilemesi yaptılar. 'Limitleri günlük kurdan değil, 8'den yapın' diye hastagh çalışması yapın. O zaman limitim 26 Milyona çıkar.

ÖLDÜRSELER YAPMAM

Mayıs'tan sonrasına çek yazarım, İrfan'ı da diğerini de alırım. Bana engel olabilecek var mı? Kim engel olabilir. Bana bunu öldürseler yapmam. Bana beceriksiz desinler. Galatasaray'ın geleceğini karartmam. Hocamızla  konuştuk, aslan gibi... Hocamız da diyor ki 'Olursa olur, olmazsa da bu kadroyla şampiyon oluruz.' Hocamızın dediği isimler için çalışmalarımız sürüyor.

NEDEN YALNIZSIN HOCAM?

Hocamızla bir haftadır görüşemedik, yoğun trafik var. 'Ya hocam neden yalnız hissediyorsun?' dedim. 'Sinirlendim, o an öyle hissettim' dedi. Allah, hocamdan bu yaşta bu sinerjiyi, bu gücü eksiltmesin. Bu yaşta kenarda çıldırıyor, yağmuru ve karı yiyor. Bu sadece parayla olacak iş değil. Hocamıza hak verdik, bazen hak vermiyoruz. İki medeni insan gibi konuşuyoruz. Bizim bir derdimiz yok, hoca konuşulabilir ve anlaşılabilir bir insan. 1 saat konuştuk, siz olmasanız 1 saat daha konuşurduk.

MEDYA ÖNÜNDE TARTIŞMAM

Kavgalıydık da barıştık gibi bir şey yok. Hocamla medya önünde tartışmam. Ben sadece güzellik konuşurum. Hocam da söyler, ben de söylerim. İkimiz de aynı güney karakterine sahibiz. Lafımı kimseden esirgemem, kimseden çekinmem. Hocamdan çekinmem, hocam da çekinmez. Medya üzerinden tartışmayız. Hocamın söylediği şeyler çok başka. Bir sorun yok. Eğer kavga izlemek için çekirdek aldılarsa, Netflix izlerken kullanırlar.

HAVALARA GİRDİLER

Hocam dünya futbolunda değerli marka. Bunlar havalara girdiler. Peşin, yüksek fiyatlar. Hepsi başıma İrfan Can Kahveci oldu. Hepsi değerli, Onyekuru, Visca, İrfan, Muhammet... Ancak transfer olmasa da Galatasaray mevcut kadrosuyla şampiyon olur.

YİNE ŞAMPİYON OLURUZ

Hocam dünya futbolunda değerli marka. Bunlar havalara girdiler. Peşin, yüksek fiyatlar. Hepsi başıma İrfan Can Kahveci oldu. Hepsi değerli, Onyekuru, Visca, İrfan, Muhammet... Ancak transfer olmasa da Galatasaray mevcut kadrosuyla şampiyon olur.

TRANSFER İÇİN NAKİT LAZIM

İrfan Can ve Visca değerli oyuncular. Göksel 13-14 milyon euro istiyor ama bence daha değerliler. Vermezse Mahmut, neylesin Mahmut. Transfer için nakit yaratmak zorundayız.

BATTIK GİBİ BİR ŞEY YOK

En koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm. Bu hastalık, milyonlarca taraftar gibi benim için de hastalık. Bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca, sizi yenmiş sayılıyor. Transferde galipseniz, şampiyonluktan daha değerli hale getirildi. Santrfor alamadığımız dönemde en çok golü biz attık, defans alamadığımız  dönemde en az golü biz yedik. Taylan Antalyalı çıktı. Zorluklar bazen fırsat yaratabilir. Hocamız da şapkadan tavşan çıkardı. Biz de yönetim olarak fil çıkartıyoruz. Taraftar kendini kırılgan hissetmesin. 'Rakip 18 transfer yaptık, biz battık' gibi bir şey yok. 'Rakip başkan cebinden veriyor' deniyor. Bin taraftarım, 1 lira verse benim verdiğimden daha değerlidir. Galatasaray bir dernektir. Hiç transfer yapamayabiliriz. İstifa en kolay yol, beni kurtarır ve bana iyilik olur. Aradan süre geçtikten sonra buraya kayyum atanırsa buna dayanamam. Kayyum isteyenler de oldu ama iyi niyetli değiller. Çok uğraştım. İstanbul yanıt veremedi, Ankara'ya gittim. 'Partilere nasıl izin veriyorsunuz?' dedim. 'Size toplantı izni verirsek, herkese vermek zorundayız' dediler. Bana 'Ayarladılar, seçim iptal olacağı için tarih belirledi' dediler. Ben neden girmeyeyim seçime? Ben enayi miyim? 2,500 kişi bana oy vermiş, bu namustur. Onlara ihanet edemem. Onların ricasıyla girerim, ben girer miyim, onu hiç bilmiyorum.

LİMİTİ AŞANLAR VAR

9 Milyon TL harcama limitimiz var. Ancak sponsorla bir şeyler ayarlayacağız. Limiti aşanlar oldu, ne oldu? iki defa aştılar. Ben %25 aşarım. 1 Milyon Euro değil de 4 harcarsam aştım. Aşanlar oldu, olmadı mı? Olmadı herhalde. TFF'ye sürekli soruyorum, yanımda kendileri de oluyor. Ses yok ama görüntü var.

GÖBEK ATTILAR

Aday olmayı düşünmüyorum, bilmiyorum. Ben şundan korkuyorum, ben hasta bir Galatasaray taraftarıyım, maç izlemeyi çok severim. Benim locam stat boş olsa bile doludur. Başkan olmadan önce de böyledir. Fenerbahçeli, Beşiktaşlısı gelir, şamata olur. Şimdi zevk alamıyorum. Hakeme bir şey diyemiyorum, gol atamıyorum, mumya gibi oturuyorum. Gol yiyoruz, gık yok. Ayıp olur, yanımda rakip başkanlar oluyor. Milletin karakterini ve kalitesini öğrenmek istiyorsanız, başkan olun ve diğer başkanların ne mal olduğunu görün. Real Madrid'den 5-6 gol yedik, ayağını bile oynatmadı. Göbek atan başkanlar gördük.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

İyi bir aday, işi yürütecek bir aday görürsem oun lehine çekilirim. İyi bir aday görmezsem, ara süreçte de çıkanlar iyi Galatasaraylılar, hepsi değerli, onları küçük görmüyorum ama kendimce yeterli görmezsem, aday olabilirim. Olurum demiyorum, naz da etmiyorum. Bir taraftar olarak kendime eziyet ederim. Doktorlara ve aileme bakarsak... Filmin daha acıklı bölümüne girmeyelim.

YABANCI SINIRI GÖNDERMESİ

Hocama, gençler için teşekkür edeirm. Hata da yapabilirler. Seyirci olmadığı için 'Yuh' bitti ama sosyal medyada çocukları idam ediyorlar. Lütfen yapmayın. Sosyal medyada kullandığım bir hesap yok. Yöneticilerimin de yok. Bir iki defa 'Sakın' dedim. Tweet atan yöneticilerimden de rahatsızım. Yeniden gelirsem tweet yasak. Ben de şampiyon olursak 'Hayırlı olsun' diye atıyorum. Sahte hesaplar ortaya çıksın diye yapıyorum. Hocam da 'Keşke ben ataydım da Kerem kaçırmasaydı' dedi. Ben de bunu söyledim. Yabancı 16'ya çıktı. Hocama dedim ki 'Sen 14 yaptın yetmemiş, 16'ya çıkardılar.'

OĞULCAN AÇIKLAMASI

Oğulcan Çağlayan sözleşmesinde son maddeyi de ilk maddeyi de okudum. Arkadaşımızın yanlışı var. Opsiyon var ama patron tek taraflı opsiyonu SGK'ya bildiriyor. Siz de daha iyi bir kulüp bulmuşsunuz. Kararda da 'yaratan kulüp' olmadığımız belirtiliyor. 'Galatasaray ayartmadı' deniyor. Tek taraflı uzatma olduğu için tek taraflı fesih var. Hepsi bu. Futbolcu köle değil, ben tek taraflı uzatamam. FIFA'da açıkça diyor, 'Tek taraflı uzatmayı onay almadan yapamazsın.' Spor hukukçularına sorsalardı. Diğer kulüpler de UÇK'dan rahatsız. 40-50 kayıtlı avukat geliyor, karar veriyor. Tarihte böyle ceza yok. 1 milyon 250 bin euro da Kayseri Erciyesspor'a ödenen ceza, 6 maç cezayı da 6 maç oynamadığı için vermişler.

FALCAO TEKLİFLER ALIYOR

Falcao için 60 bin taraftar geldi. Taraftarın talebiyle yapılan transfer. Utanıyor muyuz? Hayır. İstanbul sallandı. Falcao'ya 'İstanbul kitlendi' dedim. İstanbul tarihinin, 1 Mayıslar hariç en büyük toplantısıymış. Falcao, bize sakat gelmedi. Monaco da şaşırıyor. Bu çocuk kendini kanıtlamak için çok yüklendi. Taraftarın alkışını almak istedi. Monaco 8 milyon euro teklif etti ama kabul etmedi. Monaco'da gol anonsundaki sessizlikten sıkılmış. Gelmiş, izlemiş, seyirci rekorlarını görmüş. Çocuk kendini göstermek için zorladı. Taraftarın kızdığı futbolcular da var, hepsiyle halledeceğiz. Falcao düzelecek ve gelecek. Güney Amerika'dan Araplar'dan teklifler var ama kabul etmiyor. Kendisinin de onayladığı bir teklif olursa, kulübün de şartlarına uyarsa kabul ederiz.

RESMİ TEKLİF YOK

Değerli oyuncularımız var ama bir tek İngiltere'de transfer hareketi var. Barcelona krizde, İspanya'da bile büyük transferler yok. Satmaya çalışıyorlar. Gıdıklamalar var ama resmi teklif yok. Gıdıklamalar, bizi güldürmedi.

TARAFTARA MESAJ

Taraftarla şunları söyleyebilirim, amatöre verilen desteğin 2 yıl ertelenmesi için hastagh açın, faizlerin ertelenmesi için hastagh açın. Daha ne söyleyeyim? Muhalefetin yapılandırmaya olan tepkisi için hastagh açın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER