Başkan Cengiz'den TFF'ye sert tepki! "Silah ile tehdide 11 gün verildi"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Fatih Terim'e verilen cezayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Cengiz'den TFF'ye sert tepki! "Silah ile tehdide 11 gün verildi"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun teknik direktör Fatih Terim'e 4, yardımcı antrenör Ümit Davala'ya 3 maç ceza vermesinin ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"19:05 TESADÜF OLAMAZ"

GS TV'de canlı yayına katılan Mustafa Cengiz: "Aslında bu toplantıyı planlıyorduk. Basın mensuplarıyla bir toplantı düşünüyorduk. Her camia için kutsal değerler vardır. Bunlardan biri da bizim için 19:05'tir. Bu ceza açıklamasının saat 19:05'te yayına girmesi, beni canlı yayına getirdi. TFF, herhangi bir kulübün mensubu değildir. Belli bir takıma karşı mevzilenirseniz, bu o cepheyi kuranlara hayır getirmez. Kötü niyetinizin olmadığını kanıtlamalısınız. Bu tip hatalar iyi niyetle, tesadüfle açıklanamaz." ifadelerini kullandı.

"FATİH TERİM İLE BUNU KONUŞTUM"

Fatih Terim ile 'Organize kötülük' sözleri hakkında bir gün evvel konuştuğunu söyleyen Mustafa Cengiz "Sevgili hocam ile bu konuyu görüştüm. 'Hocam organize kötülük derken, herhangi bir kurumu, TFF'yi hedef aldınız mı?' diye sordum. 'Hayır' dedi ve bize karşı tepkilerin organize sürdüğünü söyledi, bundan dolayı açıklamayı yaptığını belirtti." dedi.

"KULÜBE ARKASINA MİLİTAN YERLEŞTİRİLİYOR"

Deplasman maçları hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Mustafa Cengiz "Bazı maçlarda özellikle bizim yedek kulübemizin arkasına militan unsurlar yerleştiriliyor. Bunlar özellikle hocamıza ve teknik heyetimizdeki isimlere hakaret ve küfür ediyorlar. Kayseri'deki saldırıyla ilgili bir ceza verilmedi." diye konuştu.

"HAKEMLER; BİZE KARŞI ÇOK CESUR"

Ayrıca Mustafa Cengiz "Hocamızla konuştuk, bize %43 oranın sarı kart veriliyor. İsim vermiyorum, rakibimiz 19 faul yapıyor 0 sarı kart, bizim 9 sarı karta, 4 sarı, 2 kırmızı kart! Bu düzgün olarak devam ediliyor. 2 faulümüzden 1'ine sarı çıkıyor. Hakemler, Galatasaray'a karşı çok cesur. Diğer maçlarda da cesur olsunlar. Sevgili hakemlerimiz neden bize karşı bu kadar cesur? Tepkilerden biri bu. Bu ne derece organize, bilemeyiz." dedi.

"KULÜPLER BİRLĞİ DEFTERİNDE KARAR YOK, ALİ DÜRÜST OLAYINDA ALAKAMIZ OLMADI"

Kulüpler Birliği Vakfı'nın geçe yılki açıklamasına gönderme yapan Mustafa Cengiz "Geçen yıl Kulüpler Birliği, Galatasaray'a karşı açıklama yaptı. Kulüpler Birliği'nin defterinde bu karar yok. 8 kulüp yayınlıyor, 10 kulüp yayınlamıyor. Başlık ne, 17 kulüp. Bu olmadı. İçerik ise yürekler acısı. Geçen sene Konyaspor maçında hakemlerin 5 dakika hakemlerin kendi arasında konuşmasından kuşkulandık. 'Ne konuştunuz, açıklayın' dedik ama ceza yedik. Ali Dürüst'ün istifası ve geri gelmesiyle alakamız yok. İnanan oldu, inanmayan oldu. Onunla özel görüşmedik ve bir şey talep etmedik. Böyle bir şey olamaz. TFF'de şu anda çok değerli insanlar var." şeklinde konuştu.

"PFDK'YA SEVKİN NEDENİNİ SORDUK"

Mustafa Cengiz, Fatih Terim'in sevkinin ardından PFDK'ya sevk nedeninin sorduklarını açıklarken "PFDK'ya sevkin nedenini sorduk, bütün konuşmamı sevk edemezsin. Hangi kelimeler suç, bunu açıklamak durumundasınız. Biz de bunun için savunma yapalım. Bu sistem, bu zihniyet değişmeli. Bu zihniyetin, bu sistemin değişmesi gerek. Çağı yakalamak istiyorsak, Türk futbolunu temsil etmek istiyorsak, bunu tebarüz etmek zorundayız. Eski kafayla, köhnemiş zihniyetlerle, fanatik düşüncelerle hiçbir yere gelemeyiz." ifadelerini kullandı.

"SİLAH İLE TEHDİDE 11 GÜN VERİLDİ, KARAMAN'IN SÖZLERİ SİNİRİMİ BOZDU"

Geçen yıl Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal'ın 'Silahım olsa, vururdum' açıklamalarına gönderme yapan sarı-kırmızılıların başkanı Mustafa Cengiz: "Silah ile tehdit edilenlere 11 gün ceza verildiğini gördük., Ona verilsin demiyorum ama eşitlik ilkesi varsa her şey eşit olmalı. Rakip takım teknik direktörü çok ağır konuşmuş. Ben izleyemedim, sinirim bozuldu." dedi. 

"BU KARARDAN DÖNÜLECEĞİNE İNANIYORUM"

Terim'in cezasından dönülmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Cengiz "Kimseyi suçlamıyorum ama yanlış kararın bir şekilde döneceğine inanmak istiyorum. Tahkim'de ciddi hukukçular var, böyle bir ceza inandırıcı gelmiyor, bu düzeltilecektir diye inanıyorum. Bir kurum hedef alınmıyor, genel tepkilere bir yanıt var. Bu ceza asla olmaz, olamaz. Neden camialara saygısızlık yapıyoruz, neden ortamı ateşe verecek şeyler yapıyoruz? Fatih Terim hak etmiş olsa, biz zaten susarız. Adalet gerek, Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ın Trabzonspor'un da ivmesini kesmemek gerek. Ülke sıralamasında daha iyi yere gelmeliyiz." diye konuştu.

"19:05 YÜREĞİMİZİ YARALADI"

Öte yandan Mustafa Cengiz "Herkes güzel transferler yaptı. Hatalar tabi olacak. Tabii ki VAR'ın hataları da var. Bırakın çimende adil mücadele olsun. Ben bugüne kadar hiçbir camiaya kötü bir laf söylemedim, söylemem. Her camia iç içe, bir kardeş bir takımlı, bir kardeş başka takımlı. Saygılı olalım. 19.05 yüreğimizi yaraladı. Galatasaray ne kadar güçlenirse, rakiplerimiz de o kadar güçlenir. Tersine, rakiplerimiz ne kadar güçlü olursa, biz de o kadar üçlü oluruz. Galatasaray'ın lehine hata yapanları cezalandırırım, aleyhine hata yapanları onurlandırırım. Bu olmadı. Men dakka dukka. Çalma kapını, çalarlar kapını." dedi. 

"TERİM; TFF'YE SÖYLESEYDİ, AÇIKLARDI"

Fatih Terim ile ilgili sözlerine devam eden Mustafa Cengiz, "Hocamızın kimseye eyvallahı yok. TFF'ye söyleseydi eğer, 'Evet söylerdim' derdi. Hoca, kırmızı kartlara medya ve taraftarın verdiği tepkiden daha fazla tepki veriyor." açıklamasını yaptı. 

"GALATASARAY KOLLANMIYOR; GEÇEN SENE..."

Galatasaray'ın hakem kararlarından mağdur olduğunu belirten Cengiz "Belki rakip takım taraftarları 'Galatasaray kollanıyor' diyor ama öyle değil. Biz farklı düşünüyoruz. Geçen sene hakem hataları olmasaydı, biz 3-4 hafta önce şampiyon olurduk. Rakipler buna istediği kadar bozulsun ama bu benim bakış açım." dedi. 

Son olarak sarı-kırmızılı taraftarlara seslenen Mustafa Cerngiz "Çok ağır şartlar altında mücadele ediyoruz. Asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sizin bu sevginiz de bizi ayakta tutuyor. 7/24 emrinizdeyiz. Mağazacılığı da düzeltmeye çalışıyoruz. Yıllarca birikmiş sorunlar var. Onları çözmeye çalışıyoruz." diyerek sözlerini noktaladı.

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER