''Belhanda bu psikolojiden kurtulmalı''

Akşam Gazetesi spor yazarı Mustafa Sapmaz, Kayserispor-Galatasaray karşılaşmasını değerlendirdi.

''Belhanda bu psikolojiden kurtulmalı''

Bazen yokluk, çare ürettirir. Bu sezon ilk kez denenen üçlü savunma hattı, sezon başından bu yana yapılan defans hatalarını aza indirdi. Mariano ve Ömer kanatları tek başlarına kullandı. Bu ikili maçın başında daha çok hücumu zorlarken, öne geçtikten sonra savunma hattını beşlediler. Beşli savunma hattı, bu kritik maçta oldukça konsantre oynadı.

Onyekuru’nun golünde atağı başlatan Mariano’nun pası, her iki takımın ortaya koyduğu vasatın altındaki futbolda farkı belirleyen hareket oldu. Sol kanattaki Ömer vasat bir maç çıkardı, konsantrasyonu daha çok defansif yöndeydi.

Feghouli geçen sezon deplasman maçlarının en etkili oyuncusuydu. Bu sezon ilk kez ihtiyaç duyulan haftada formasının hakkını veren bir futbol oynadı.

Sinan Gümüş, 4-2-3-1 formatında oynadığında, ileride oynayan tek forvetin sahip olması gereken özellikleri barındırmadığından etkili olamıyordu. Ancak 3-5-2 oynadıkları bu maçta, hele ki maçın gidişatı Kayserispor’un geride boş alan bırakmasına sebebiyet vermişken, yanındaki Onyekuru’nun gerisinde kalan bir futbol oynadı.

Belli ki, sistemlerin onun oyununa uyumundan çok bireysel olarak formsuz bir dönemde. Derbide taç atışı Belhanda’dan çıkmamıştı. Ancak Fenerbahçe oyunu başlattıktan sonra, hakeme itirazına devam ederek, oyunda yapması gerekenleri unutmuştu. Golle sonuçlanan o pozisyonda, takımını galibiyetten ederken derbinin kaderini belirleyen hareketi yapmıştı.

Kavgalı derbinin tozu dumanı içinde hatırlanmıyor olabilir. Bir futbolcu oyun sürerken, ne olursa olsun maçı bırakmamalı. Dün de Belhanda, durum 0-0’ken ikili mücadelede kendisine faul yapıldığını düşünerek, topu bırakıp hakeme itiraz etti.

Kayserispor o ataktan sonuç alamamış olabilir, fakat Belhanda bir an önce bu psikolojiden kurtulmalı. Dünkü maçta olduğu gibi iyi hareketlerinin etkisini azaltıyor ve takımına zarar veriyor. Serdar, Maicon, Ozan üçlüsü risksiz ve konsantre oynadı. Hangi ikili dörtlü savunmanın ideali diye düşünülürken, bu maç üç oyuncunun da birlikte oynaması gerektiğini gösterebilir.

Selçuk İnan da tecrübesi ile fiziksel olarak ekonomik oynadı. Takımın dünkü defansif yönü öncelikli oyunun kilit ismiydi.

Muslera önündeki on kişinin özverili oyunu karşısında sakatlık yaşadığı anın dışında kalesinde acı çekmedi. Diziliş ve stratejilerden çok sahaya çıkan Galatasaraylı oyuncuların göstereceği karakterin önemli olduğu bir karşılaşmaydı. Galatasaray on biri yüksek konsantrasyonla verilen görevleri basit şekilde uyguladı. Bu sayede sezon başından bu yana taktiksel disipline en fazla sadık kaldığı maçı oynadı ve kazandı. Kayserispor ise hala Kadıköy’de kazandığı maçta kalmış!..

Mustafa Sapmaz / Akşam

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 01:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER