"Belhanda ile Yunus Mallı kıyaslanıyor ama Yunus, Belhanda'ya göre..."

Teknik direktör İrfan Buz, futbolun gündemini Radyospor’da değerlendirdi.

"Belhanda ile Yunus Mallı kıyaslanıyor ama Yunus, Belhanda'ya göre..."

A Milli Takım’da forma giyen ve Avrupa’da boy gösteren oyuncuların formuna dikkati çeken Buz, Ahmet Kutucu, Yunus Mallı ve Ozan Tufan ile ilgili de dikkat çeken ifadeler kullandı. Buz, kendi kariyer planlamasına da değindi.

İrfan Buz’un açıklamaları şöyle:

”Türkiye’nin olması gereken bir turnuvaydı”

Milli takım bizi gururlandırdı. Türkiye’nin olması gereken bir turnuva. EURO 2020’ye katılmamız sevindirici. Özellikle bu kadar iyi müsabakalar çıkarmak bizim için önemliydi. Fransa maçları değerliydi. İyi bir jenerasyon yakaladık. Son yıllarda gönderdiğimiz futbolcu sayısı çok fazla. Yurt dışında bizi başarıyla temsil ediyorlar.

“Ahmet Kutucu konusunda Şenol Güneş’i tebrik ediyorum”

Şenol Güneş’i Ahmet Kutucu konusunda tebrik etmek istiyorum. Milli Takım büyük bir havuzdur. Ahmet de Bundesliga’da iyi işler yapan bir futbolcu. Forvet bölgesinde etkili. Milli Takım’da onun performansını görmek istiyoruz. Çok doğru bir hamle yapıldı.

 ”Ahmet Kutucu’dan çok ümitliyim”

Schalke adına Ahmet Kutucu önemli bir isim. Çok çalışkan ve profesyonel bir isim. Rakip savunmayı yıpratan, doğru koşular yapan ve önü açık bir oyuncu. Ahmet Kutucu’dan çok ümitli olduğumu söyleyebilirim.

”2020’ye damga vuracağımızı düşünüyorum”

Berkay da Başakşehir’de süre almaya başladı. Kendi kalitesini Almanya’da gösterdi. Güven Yalçın da iyi bir performans gösterdi. Şenol Güneş’in katkısı var. Mert Müldür de aynı şekilde. İyi bir jenerasyonumuz var. Türk Milli Takımı’nın da önü açık. 2020’ye damga vuracağımızı düşünüyorum.

“Milli Takım’da kalite yükseldikçe yeni oyuncular da gelmeye sıcak bakacak”

Almanlar zamanında Nuri Şahin’i de çok istedi, Nuri bizim milli takımımızı seçti. Futbolcular orada doğuyor, büyüyor. Kariyer açısından da Almanya önemli hale geliyor. Futbolcular kalbinin sesini duymak durumunda. Futbolcu nerede oynamak istediğini seçiyor. Milli Takım kalitesi yükseldikçe, Almanya’daki futbolcuları rahat kazandırabiliriz. Onların kendi menajerleri Almanya’yı tercih et diyebiliyor. Milli Takım’da seviye yükseldikçe altyapıyı iyi alan oyuncularımızı da kazanabiliriz. Bu çok önemli bir faktör diye düşünüyorum.

“Yunus Mallı ligimize lazım bir oyuncu”

Yunus Mallı önemli bir futbolcu. Bu tür futbolcuların biraz daha duygusal olduğunu düşünüyorum. Şenol Hoca da maksimumu alabiliyor böyle oyunculardan. Bir futbolcunun potansiyelini çıkarmak açısından onlara dokunmak gerekiyor. Şenol Hoca’nın bunu iyi yaptığını düşünüyorum. Yunus Mallı kreatif bir oyuncu. Bizim ligimize bence lazım bir oyuncu.

“Yunus Mallı, Belhanda’dan daha fazla katkı sağlar”

Galatasaray önemli bir camia. Belhanda ile Yunus Mallı kıyaslanıyor. Belhanda’da bir aidiyet duygusu göremiyorum. Başarılı olmak için egolardan arınmak gerek. Önemli bir takımdasınız. Egonuz daha fazla öne çıkıyorsa, o futbolcuyu ben olsam takımda tutmam. Bana maksimumu verecek, takımda olmaktan mutlu oyuncuyla devam ederim. Kendi taraftarına küfreden bir futbolcudan verim alamazsınız. Yunus Mallı, Belhanda’dan daha fazla katkı sağlar.

“Ozan Tufan, Avrupa piyasasında yer alacaktır”

Ozan Tufan’ın bu noktaya gelmesi benim için sürpriz değil. Fenerbahçe’de oynamadığında bile Ozan’da potansiyeli gördüğümü söylemiştim. Bursaspor’da kendisine fırsat verdiğimizde üstüne koyarak gitmişti. Genç yaşta bazen sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bunları aşınca futbolcu farklı düşünebiliyor. Alanya’da Sergen Hoca’nın da emeği var. Dönünce iyi bir performans sergiledi. Turnuvada oynadığında, Avrupa piyasasında da yer alır. Potansiyeli olan bir oyuncu.

“Formda oyuncular milli takımda yer almalı”

Milli Takım’da bulunan futbolcular, ligde istediği performansı gösteremeyebiliyor. Böyle oyuncular olabilir. Ligde formda olan oyuncuları kesinlikle görmek gerekiyor. Böyle bir seçim yapılmalı bence. İyi performans gösteren oyuncular olmalı. Liglerde başarılı olan futbolcuları kesinlikle değerlendirmek gerekiyor. Sürpriz isimler de çıkabilir. Kendisini gösteren oyuncuları da görmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kendi kariyeri açısından somut bir teklif var mı?

Milli Takım arasında yurt dışına da gidiyorum. Maçları izliyorum. Gelen teklifleri değerlendireceğim. İnşallah gelen teklifleri değerlendireceğiz ve bizim için en iyi projede yer almak istiyoruz. (Ajansspor)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER