Bilim Kurulu üyesi profesörden Fatih Terim açıklaması! Nasıl tedavi ediliyor?

Bilim Kurulu üyelerinden Profesör Doktor Alpay Azap, koronavirüs testi pozitif çıkan ve tedavi gören Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ve 60 yaş üzerindekilerin tedavi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilim Kurulu üyesi profesörden Fatih Terim açıklaması! Nasıl tedavi ediliyor?

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'in koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından yatırıldığı hastanede tedavisi devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu'nun üyelerinden Profesör Doktor Alpay Azap, Fatih Terim ile birlikte risk grubunda yer alan hastalara yapılan müdahale yöntemlerini anlattı.

"60 YAŞIN ÜZERİNDE HAFİF ATLATANLAR DA OLACAK"

"60 yaşın üzerindeki insanlarda bu virüsün mutlaka ağır seyredeceği diye bir şart yok. Sadece ağır seyretme olasılığı artıyor. Fakat 60 yaşın üzerinde olup bunu hafif geçirenler de olacak. Zaten çoğu kişi bunu hafif geçiriyor. Bu hastalığın ilk 1 haftasında zaten ağırlaşacak olanlar bile hafif geçiriyor. Ağırlaşma ilk 1 haftadan sonra oluyor. Bu süreyi mutlaka gözetim altında hastanede geçirmek gerekiyor. Özellikle riskli kişiler için. Yaşı nedeniyle Fatih Hoca da bu gruba giriyor. Hekim arkadaşlarımız, durumunu yakından izlemek için hastaneye yatırmıştır diye düşünüyorum."

60 YAŞ ÜZERİ İÇİN NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIYOR?

"Bu konuda da yapılacaklar çok belli. Sağlık görevlileri kendilerine verilen rehber doğrultusunda hastalara müdahale ediyor. Eğer kişinin solunum sıkıntısı, ileri yaş, kalp, akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon ve bağışıklık sisteminin baskılanıyor olması gibi durumlar varsa mutlaka hastaneye yatırılmadı. Bu risk grubunda birinci basamak için tedaviler ve ilaçlar var. Kısmen fayda sağlayan ilaçlarla başlıyoruz. Eğer buna yanıt alamazsak Çin'den gelen ilacı kullanıyourz. Başka tedavi yöntemleri de var. Bunları uyguluyoruz." (f.arena)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER