Brugge polisinden Galatasaray maçı için büyük önlem!

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçına Club Brugge deplasmanında çıkmaya hazırlanırken 2002'de iki takımın Brugge'deki mücadelesinde yaşananlardan kaynaklı polis güçleri, 18 Eylül Çarşamba günü oynanacak maç öncesi önlemlerini en üst düzeye çıkardı.

Brugge polisinden Galatasaray maçı için büyük önlem!

UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, ilk maçına 18 Eylül Çarşamba günü Club Brugge deplasmanında çıkmaya hazırlanıyor.

Maç için satışa çıkan tüm biletler tükenirken temsilcimizi, Jan Breydel Stadyumu'nda zorlu bir atmosfer bekliyor.

Galatasaray, Brugge'deki son maçını 23 Ekim 2002'de oynamıştı. Zorlu maç öncesi Galatasaray, Brugge'de büyük bir ilgi ile karşılanmıştı.

Galatasaray, karşılaşmadan 3-1'lik skorla mağlup ayrılırken güne saha dışında yaşanan olaylar damga vurmuştu. Karşılaşma öncesi bir grup Brugge taraftarı, sokaklarda adeta terör estirmişti.

Polis güçlerinin yetersiz kaldığı olaylar sonucunda birçok taraftar zarar görmüştü. Maç öncesi yaşanan olaylar, saha içinde de devam ederken Brugge tribünlerinde Galatasaray bayrağının yakılmasına Sarı-Kırmızılı taraftarlar da Brugge atkısı yakarak cevap vermişlerdi.

Belçika'da o gün yaşanan olaylar, ülke gündeminde de büyük yankı buldu. Maç öncesi taraftarlarımıza saldıran gruptan 11 holigan için dava süreci başlatıldı.

O dönem davaya bakan Belçikalı savcı Francis Clarysee büyük şans eseri olay günü Türk taraftarların ölümden döndüğünü ifade ederek, “Olaylar daha da büyük boyutlara ulaşabilir hatta ölümler bile olabilirdi. Hatta saldırılan bir Türk taraftarın şöförü baygın düşmüş, linç edilmekten zor kurtulmuştur. Holiganların bir kısmı Türk taraftarları döverken, diğerleri de bu saldırıları görüntüleyip, evlerinde zevkli bir şekilde seyredip güldüklerini itiraf etmişlerdir. Bu holiganların, holiganizm, şiddet, saldırı gibi suçlardan yargılanmalarını talep ediyorum” diye konuşmuştu.

Maç günü görev yapan güvenlik güçlerinin Belçika devletine 250 bin Euro’ya mal olduğunu açıklayan Belçikalı savcı, “Artık yeter, bu tür insanlardan kurtulmamız gerekiyor. Onun için 15 ile 30 ay hapis cezası istiyorum” demişti.

18 Eylül Çarşamba günü oynanacak maç içinse bu kez Brugge polisi önlemlerini arttırdı. 600 polisin görev yapacağı maç için stadyum çevresindeki kafe ve restauranrlarda saat 10 ile 19 arasında cam bardakla satış yasaklandı.

Marketlerde cam şişede içeceklerin satışı da yasaklanırken kafe işletmecilerine de birçok konuda uyarılarda bulunuldu.

İki takımın taraftar gruplarının karşı karşıya gelmemesini amaçlayan polis teşkilatının, gün içinde sık sık kontroller yapacağı belirtildi.

Taksilerin iki takımın taraftarlarının karşılaşmasına neden olacak şekilde yolcuları şehir merkezinden stadyuma getirmemeleri iletildi. (Fanatik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER