"Bu grupta ekmek var"

Usta gazeteci Şansal Büyüka, Milliyet gazetesindeki "Dobra Dobra" köşesinde Galatasaray'ın gündemini değerlendirdi.

"Bu grupta ekmek var"

PSG’nin adı da büyük, kadrosu da... Yenmek, mücadele etmek kolay iş değil... Ancak bu PSG; Neymar, Mbappe ve Cavani olmayınca lastikleri patlamış yarış arabasına dönüyor. Ne kadar gaza basarsanız basın, gitmiyor. Kullanacaksın bunu, yararlanacaksın... Ama sorun Galatasaray’da... Galatasaray bu sezon büyüklüğünü, kadro kalitesini bugüne kadar sahaya yansıtamadı. Ne yerli, ne yabancı maçlarda asla Galatasaray gibi oynamadı.

Fatih Hoca’nın da kabul ettiği gibi Galatasaray takımı, geçmiş yıllardan alıştığımız “tutkulu-coşkulu” futbolun çok gerisinde... PSG maçında bir-iki pozisyon buldu ama Muslera da en az dört mutlak tehlikeyi önledi. Elbette PSG maçında eski maçlarına oranla az daha iyiydi ama bizim tanıdığımız, bildiğimiz Galatasaray’ın gerisindeydi.

Aslında grupta Real Madrid, PSG şimdilerde asla adları kadar büyük oynamıyorlar. Zorlanıyorlar, sıkıntı çekiyorlar. Baksanıza beğenmediğimiz, dudak büktüğümüz Brugge, deplasmanda 100 bine yakın İspanyol’un önünde 2-0 öne geçti, Real Madrid 2-2’yi ve canını zor kurtardı.

Galatasaray biraz düzelebilse, biraz kendine gelebilse, bu grupta daha çok ekmek var. Ama Galatasaray “açlar” gibi saldıracağına “toklar” gibi oynuyor. Nerede o tekmeye kafa sokan, rakibe her yerde basan, nefes aldırmayan, o eski Galatasaray... Bataktan Juventus galibiyeti çıkartan, Real Madrid’e sahayı dar eden o eski Galatasaray’ı arıyorum. O Galatasaray’a alıştım, bu Galatasaray’ı yadırgıyorum.

Kaptan iyi de tayfalar nerede?

Galatasaray’ın kaptanı ve kalecisi Muslera, yerli-yabancı her maçta 3-4 net tehlikeyi önlüyorsa, bu savunma anlayışında, bu futbol anlayışında bir sıkıntı var demektir. Tamam kaptan gemisini kurtaracak da, takımın tayfaları ne yapıyor, meraktayım.

Biz ne istiyoruz?

Bir derbi maçında kavga-gürültü oldu mu, “Bu nasıl derbi, yakıştı mı?” diye günlerce kıyameti kopartıyoruz.

Bu defa Galatasaray-Fenerbahçe maçında gürültü-patırtı olmadı, maç sonu iki takım oyuncuları öpüşerek, kucaklaşarak soyunma odasına gitti. Kuliste Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile bir hayranının fotoğrafını çekti, bu defa maç “danışıklı dövüş” oldu. Kavga ediyorlar kızıyoruz, dostluk gösterisi sergiliyorlar bozuluyoruz. Peki biz ne istiyoruz?

Şansal Büyüka / Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER