CAS kararının ardındaki ilginç detay... Galatasaray'ı kurtaran hata!

Galatasaray’ın Spor Tahkim Mahkemesi’nden (CAS) gelen müjdeli kararın ardından ilginç bir detay çıktı, UEFA’nın yaptığı hatanın sarı-kırmızılıları kurtardığı ortaya çıktı.

CAS kararının ardındaki ilginç detay... Galatasaray'ı kurtaran hata!

Galatasaray ile UEFA arasında 5 Haziran’da yapılan Finansal Fair Play anlaşmasında bazı eksikler bulan UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı (CFCB) Yargısal Birimi, 5 Ekim’de sözleşmenin yeniden gözden geçirilmesini istedi. Aylar sonra yapılan bu talep, UEFA’nın talimatlarına aykırıydı. Bu hatayı yakalayan Galatasaray hukukçuları usül hatası yapıldığını belirterek CAS’a başvurdu.

UEFA Finansal Kulüp Kontrol Organı’nın işleyişini belirleyen yönetmeliğin 16 maddesinin birinci bendinde, “CFCB Baş müfettişinin bir dosyayı yapılandırma anlaşmasıyla nihayetlendirmeye yönelik kararı, kararın CFCB Başkanı’na tebliğ edilmesinin ardından 10 gün içinde yargısal birim tarafından değerlendirilebilir” şartını içeriyor. UEFA’nın 5 Ekim’de aldığı yeniden gözden geçirme kararının bu 10 gün sınırını aştığı için geçerli olmadığına hükmeden CAS, 5 Haziran’daki yapılandırma anlaşmasının aynen devam etmesine hükmetti.  

CAS’ın kararı UEFA tarafından da değerlendirildi. UEFA’dan yapılan açıklamada konuyla ilgili kendi yönetmeliklerinde değişiklik sinyali verilerek, “UEFA, CAS’ın vermiş olduğu kararı detaylarıyla analiz edecektir. Bu CAS kararından kaynaklı olarak, vakti geldiğinde konuyu açıklığa kavuşturmayı veya kendi kurallarında değişiklikler yapmayı değerlendirecektir. CAS kararı, UEFA’nın Finansal Fair Play sisteminin hedeflerini şüpheye düşürmez” denildi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 01:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER