Cengiz'den Fenerbahçe derbisi tepkisi! Ali Koç, Jailson, Soldado, Fırat Aydınus...

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Schalke maçı için Almanya'ya gidiş yolculuğu öncesinde basın mensuplarına olaylı Fenerbahçe derbisine dair açıklamalarda bulundu.

Cengiz'den Fenerbahçe derbisi tepkisi! Ali Koç, Jailson, Soldado, Fırat Aydınus...

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Schalke 04 ile oynanacak Şampiyonlar Ligi maçı öncesi havaalanında açıklamalar yaptı. 
Taraftarların Fenerbahçe derbisi ile ilgili açıklama beklediğini söyleyerek sözlerine başlayan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Gerek 2. başkanımız gerekse teknik direktörümüz gerekse bir yönetim kurulu üyesi arkadaşımız sosyal medyadan açıklama yapmış. Bunlara ekleyeceğim şeyler var fakat bu saatte Schalke maçında ülkemizi temsil etmeye giderken açıklamama yapmamn nedeni konsantrasyon. Rakipler ister beğensin ister beğenmesin bir durum var. Geçmişi unutalım demiyorum ama ona takılı kalmayalım. Şampiyonlar Lig'ne odaklanalım. Biz marka değerimizin devamı için bunu önemli görüyoruz. Lütfen konsantrasyonu bozmayalım" dedi. 

"BİZİM DE MORALİMİZ BOZULDU"
Taraftarın kin ve nefretle takılı kalmamısını isteyen Cengiz, "Kin ve nefretlerini yok etmesinler ancak takılı kalmasınlar. Maç sırasında Ali Koç'la birlikte maçı seyrediyorduk. Skor 2-0'dı. "Neden Fenerbahçe tribünleri boşalıyor" diye düşündüm ama geride oldukları için sayın Koç'a sormak istemedim. O da mesaj geldi "Bir arkadaş vefat etmiş. Tribünler hastaneye gidiyor" dedi. Bizim de moralimiz bozuldu.Hiç bir maç, bir candan daha değerli değildir. Bu vesileyle Koray (Şener) kardeşime ve Erzurum maçında hayatını kaybeden Burhanettin (Kütüklüoğlu) kardeşime rahmet diliyorum." diye konuştu. 

"DİLERDİM 7-0 OLSUN"
Derbiyi değerlendiren Mustafa Cengiz, "Çok değerli bir derbi oynadık. Taraftar tekrar şunu gördü. İçinde bulunduğu durum sıralamada ne olursa olsun karşımızda çok değerli bir rakibimiz vardı. Dilerdim ki 2-0 olduktan sonra 7-0 olsun. 6-0 psikolojisini bozsun. 2-0'dan sonra rakip direnç gösterdi." ifadelerini kullandı. 

"YANGINI ÇIKARANLA ONU SÖNDÜRMEYE ÇALIŞANLARI BİR TUTAMAZLAR"
Mustafa Cengiz, hakem Fırat Aydınus yönetimiyle birlikte Soldado ve Jailson'a sert tepki gösterdi ve şöyle konuştu, 

"Hakem kötü bir performans gösterdi. Maalesef bir haksızlığa uğradık. Maç orada kalabilirdi; fakat yine aynı hakem 1 dakika süren itişmeyi görmedi. Müdahele etseydi üzüntü duyduğumuz maç sonu olayları olmazdı. Çıkan netice nedir? Özellikle belirtmek istiyorum. Yangını çıkaranla ki çıkaranın kim olduğu belli. Bir İspanyol (Roberto Soldado) kardeşimiz. Yangına bırakın benzin atmayı dinamit atan Brezilyalı (Jailson). Bu yangına tepki gösteren, alevlerin yayılmasına çalışanları, disiplin kurullarının bir tutmamasını istiyoruz. Disiplin kurulları bizim kurullarımız. Kurullarda bir tanesi bizim taraftarımız. Diğerleri diğer takım taraftarları. Bunda bir beis gösmüyorum. Yangını çıkaranla onu söndürmeye çalışanları bir tutamazlar. Önemli maçı var. Çok sakatımız var. Doğru. 28. futbolcumuzdan 8 adedi alt yapıdan. Kimse bunun farkında değil.

Testiyi kıranla suYu getireni bir tutmamalısınız. Bunu rica ediyorum. Bir takımı tutabilirsiniz. Hakem de disiplin kurulu üyesi de olabilirsiniz. Adalet herkes için her zaman gerekli. Bu konuda o değerli kurullar objektif davranmalı."

"OYUNCUMUZA YAPILAN HAREKET PENALTIYDI"
Aydınus'a tepkiye devam eden Mustafa Cengiz, "Malesef aynı hakem aynı hatayı üst üste yapmakta. Bir bakış açısı oluştu. Hem taraftarda hem hakemde yorumlar aleyhimize. Bazı yorumcular Muslera'nın hareketine penaltı diyorlar. En üzüldüğüm nokta futbolcumuza rakip ceza sahasında yapılan hareketin penaltıyla cezalandırılmaması. VAR'a bile gidilmedi. VAR arasındaki konuşmaların bize yansıtılmasını istiyoruz. VAR hakemleri orta hakemi uyardı, hakem gitmedi mi; yokta hakem gitmedi mi? Bana göre bizim oyuncumuzu yapılan hareket penaltıydı. (Skrtel-Serdar Aziz mücadelesi)" diye konuştu. 

"YABANCI OYUNCULAR TÜRKLERİN PATLAMA KARAKTERİNİ BİLMİYOR"
Olaylara neden olan yabancı oyunculara yönelik açıklamar da yapan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Yabancı oyuncuların şunu bilmesi gerekir. Türklerin patlama karakterini bilmiyor. Bizim ülkemiz sıkıntılar içerisinde. Bu dertler içinde deşarj olacağımız tek yer futbol alanları. Kendi içimizde oyuncularımızı uyarıyoruz. İtidal ve sakinliğin iyi bir şey olduğuna inanıyorum. Orada 50 bin kişi vardı. Bizim sakinliğimize efendiliğimize tevazumuza güvenip kimse bizi test etmesin. Ne rakip camialara ne seyircilere ne taraftara bir şey olsun. Yabancı oyuncular bunu ateşledi. Görüntüler meydanda. Bizden de kontrolsüz tepkiler verilmiş olabilir. Sayın 2. başkanın o tür bir demeç verdiğine inanmıyorum. Galatasaray koridorlarında haksız hiçbir şey olmamıştır, olmaz." açıklamalarını yaptı. 

"YABANCILARIN TÜRK KARAKTERİYLE OYNAMAMALARI GEREKİYOR"
Maç sonrası Fatih Terim'le durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydeden Cengiz şöyle devam etti, "Teknik direktörümüz ayırmak istedi. 2. başkanımız baygınlık geçirdiği halde onu bile yanlış değerlendirdiler. "Seni sevmeyen ölsün" tezahüratından bile bir şeyler çıkarmaya çalışıyorlar. Rakibi zorlamayın. Kendi içimizde her gün şer şeyi değerlendiriyoruz. Hasan Şaş hatalı olduğunu kabul etti. Olabiliyor, güneyli karakteri. Türk karakteri. O yabancıların bununla oynamamaları gerekir. Sen gerilla değilsin. Bu ayıp. Spor ahlakına yakışmadı. En başta hakem 1 dakika sonra iki yabancıya kart gösterseydi bu olaylar oluşmazdı. Bize göre dünyanın en değerli derbisi, böyle şeylerle bozulsun istemiyoruz. Hakemin öne çıkmasından hoşlanmıyoruz. Ülkenin geçtiği bu zor döneminde algı yönetimi yapılmaya çalışılıyor. Schalke maçı öncesi konsantrasyon bozulsun istemiyorum. Rakibin zor duruma düşmesinden mutlu oluyorsanız siz de bir eksiklir vardır." 

Disipnlin Kurullarına seslenen Mustafa Cengiz, "Adaletten yanayım" diyerek, "Bu ülkede müessese, kurulu düzen varsa bu kurallara uymalıyız. Biz disiplin kurullarının adil, doğru karar vereceğine, tahriki ve yangını çıkaranları ön plana alacaklarına inanıyorum. Ceza adil ve cürüme eşit olmalı. Biz buna bakarız. Sadece buna odaklıyız. Konuyla ilgili tekrar bir basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz." diye konuştu. 

"VAR KURULDUĞUNDAN BERİ LEHİMİZE HİÇBİR HATA YOK"
Sözlerinin sonuna doğru Merkez Hakem Kurulu'na (MHK) seslenen Mustafa Cengiz, "Açık ve net. Artık 5 yıldır FIFA listesinden çıkmış hakemlerimiz var. MHK'nın bu hakemlere yol vermesini istiyoruz. Hata yapanlara reaksiyon vermeliyiz. Hakem yanlış korrner ve tac verebilir. Futbol sahada oynanır. Top sahaya girdiğinde ölümüne mücadele edeceksin. Hakem hatları hep olmuştur. VAR kurulduğundan beri bizim lehimize yapılan hiçbir hata yok. Hep aleyhimize. Birisi bir yerde bağırıyorsa Beşiktaş böyle yapınca bunu demiştim, durup dinlemek lazım. Çünkü aynı durum senin de başına gelebilir. Taraftardan bu konularda çok mesajlar geliyor. Bunu söylemek ne kadar doğru ama sizin bulunduğunuz durum her zaman her şeyi söylemenizi engeller. Bunu yanlış değerlendirmeyin. Cenap Şehabettin'in bir sözü var 'Bu ülkede mütevazi olmayın, gerçek sanırlar.' Maalesef sustuğunuzda sizi pısırık değerlendiriyorlar." ifadelerini kullandı. 

Takımın şampiyon olduğunu ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde de yoluna devam ettiğini vurgulayan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Derbiden sonra Ali Koç'la bir değerlendirme yapmadık. Gerek de görmedik. Maçta birlikteydik. Zaten Fenerbahçe yönetiminde Ali Bey'den önce bir kaç tanesini tanıyorum. İyi niyet var oldukta asla irtibatı diyaloğu yitirmeyiz." diyerek sözlerini noktaladı.

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 04:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER