"Çok değil, 2-3 hafta sonra Galatasaray’ın futbolunu çok farklı yerlere götürecek"

Milliyet gazetesi yazarlarından Osman Şenher, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Club Brugge - Galatasaray mücadelesini değerlendirdi.

"Çok değil, 2-3 hafta sonra Galatasaray’ın futbolunu çok farklı yerlere götürecek"

Şampiyonlar Ligi gerçekten çok zor. Tempo olarak bütün takımlar sahaya ne kadar güçleri varsa koyuyorlar. Orası bir vitrin. Brugge takımı kendi sahasında hangi takımla oynarsa oynasın, o takımın canını yakabilir. Fizik güçleri en üst seviyede. Genç ve dinamik bir takım. Bekleri, orta saha ve forveti hepsi gol kovalıyor. Bilhassa duran toplarda çok etkililer.

Galatasaray dün böyle bir takımdan deplasmanda bir puan aldı. Bu büyük başarı. Şu an yine söylüyorum, sarı-kırmızılılar tam olarak hazır değiller. Ne Lemina, ne Falcao, ne Feghouli ne de Seri... Yüzde yüzle oynamıyorlar. Fizik olarak zamana ihtiyaçları var. Herşeye rağmen ne kadar güçleri varsa sahaya koydular. Nzonzi süpürge gibi. Defansını rahatlatıyor, isabetli paslar atıyor, rakip hücuma çıktığı zaman da ataklarını kesiyor. Dün gece pırıl pırıl parladı.

Seri için söylenmedik laf kalmadı. Belhanda’dan daha başarılıydı. Babel yoruluncaya kadar iyi mücadele etti. Kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda topa daha dikkatli vursa takımını galip getirebilirdi. Her şeyden önce de çok eleştirdiğimiz Cim Bom’un defansı risksiz oynadı. Marcao olsun, Luyindama olsun Kasımpaşa maçında yaptıkları hataları yapmadılar. Çok süratli ve tempolu santrforları Okereke’ye topa vurdurmadılar.

Muslera çok önemli üç kurtarış yaptı. Zaman zaman eleştiriyoruz ama Şampiyonlar Ligi’nde iyi bir kalecin yoksa başarılı olamazsın. Uruguaylı file bekçisi de vazifesini kusursuz yaptı. Lemina çok büyük bir yıldız. Kondisyon olarak hazır değil. Çok değil, iki-üç hafta sonra Galatasaray’ın futbolunu olumlu anlamda çok farklı yerlere götürecek. Rakip atakları kesiyor. Arkadaşlarıyla mükemmel paslaşıyor, kaleye şut çekiyor. Bir futbolcuda aranan meziyetlerin hepsi var.

Falcao’yu arkadaşları topla buluşturamadılar. Buna rağmen orta sahasına yardım ediyor, boş alanlara kaçıyor, bilhassa yan toplarda bir tek top gelmedi. Belçika’da alınan bir puanın ne kadar önemli olduğunu ilerleyen haftalarda göreceğiz. Özellikle iç sahadaki maçlardaki 50 bin taraftarıyla bütünleşerek bu grupta iddialı olabileceğini, Galatasaray dün gece bize gösterdi.

Osman Şenher / Milliyet 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER