Demirkol'dan ilginç tespit! ''Fatih Terim istifa ederek risk alacak''

Spor yazarı ve yorumcusu Mehmet Demirkol, Galatasaray'ın gündemini değerlendirdi.

Demirkol'dan ilginç tespit! ''Fatih Terim istifa ederek risk alacak''

Yorumcu Mehmet Demirkol Socrates Dergi'nin Youtube kanalında derbide Galatasaray’ın Beşiktaş’ı yenmesini ve şampiyonluk yarışı hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Galatasaray’ın planının tuttuğunu dile getiren Mehmet Demirkol, “Derbi şampiyonluk yarışını çalkaladı. Hala Beşiktaş güçlü favori. Derbinin sonundan çok Beşiktaş’ı Karagümrük maçında Atiba’nın eksikliği etkileyecek" dedi.

"Oyunda Galatasaray yüreklendi"

Fatih Terim’in çok iyi bir plan yaptığını, Beşiktaş’ın da buna karşı çıkmadığını söyleyen Demirkol şöyle konuştu:

"Fatih hoca tecrübeli oyuncuları sahaya sürdü. Maçın yıldızı Gedson’du, olağanüstü futbol oynadı. Maçın başını Galatasaray kendi ön alanında oynadı. Eğer geniş alanda oynasaydı Gedson’un kontrol edebileceği alan büyüyecekti ve Beşiktaş buraları rahat geçebilirdi. Gedson ve Taylan ile o bölge sıkıştı, Gökhan Töre kayboldu. Beşiktaş’ın attığı ilk gol ofsayt olmasa Galatasaray için büyük bir yıkım olabilirdi, altından kalkmak kolay olmayabilirdi. Onun üzerine santim santim koyarak savunmasını çok sağlamlaştırdı. Larin maçın başında fena değildi ama maçın sonunda yoklardaydı. Oyunda Galatasaray yüreklendi, Beşiktaş geri düştü."

"6 puanı garanti olan takım Galatasaray"

Yorumcu, Beşiktaş’ın bir direnç gösteremediğini, oyunu şekillendiremediğini Galatasaray’ın ise planlarının işe yaradığını ve maç içinde bu planın gittikçe güçlendiğini söyledi. Üç takımın maçlarına bakıldığında 6 puanı garanti olan takımın Galatasaray olduğunu vurgulayan Demirkol "Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin öyle değil. En zoru Fenerbahçe’nin en kolayı Galatasaray’ın gibi duruyor. Beşiktaş’ın da kolay değil" dedi.

"Fatin Terim kırılmanın önüne geçti"

Derbinin sonucunun Fatih Terim açısından çok önemli bir çıkış olduğunu söyleyen Demirkol konuşmasını şöyle bitirdi:

"Fatih hoca için etkileri çok negatif olabilirdi. Hafta içinde başkan adaylarından Eşref Hamamcıoğlu dedi ki, ‘Fatih hoca için sportif direktörlük zamanı geldi.’ Bu teknik direktörlüğü bırak demek. Fatih Terim oradan çıkıp sportif direktör olmaz herhalde. Bu eğer dillenmeye başlıyorsa bir risk ortaya çıktı demektir. Terim’in Galatasaray’da geleceği olduğunu düşünüyorum çünkü hala en güçlü figür o. Ama derbi kaybı o güçlü figürden çok şey götürürdü. Düşünün Beşiktaş orada şampiyonluğunu kutluyor, Sergen Yalçın orada kupayı kaldıracak, sahanın ortasında büyük bir sevinç, Okan Buruk üstü Sergen Yalçın 2 sene üst üste iki öğrenciye şampiyonluk verilmiş olacaktı, bu Fatih Terim açısından iyi olmayacaktı. Fatih Terim, ‘Durun bakalım kardeşim, ne oluyor?’ dedi. Kaderin bu gidişatına dur dedi. Kendi kariyeri açısında çok kritik bir dakika ve gündü. Fatih hoca kırılmanın önüne geçti, hakikaten çok iyi oynadı.”

"Terim istifa ederek yeni yönetime açık kapı bırakacak"

Fatih Terim istifa etmesinin riskli olacağını savunan Mehmet Demirkol, şunları söyledi:

“Sanıyorum ki Fatih Terim sezon sonunda formal olsa da bir istifa verecek gibi duruyor. Yeni gelecek yönetime kapıyı açık bırakacak. Bunun riskleri var tabi. Mesleği yönetmek olan bir adam Fatih Terim ile çalışmak istemiyorsa ve bunu söyleyemiyorsa orada dururken bunu yollamak gibi bir şansı yoksa onunla çalışmaya mecbur kalacaksa Ünal Aysal’ın ben bir dönem öyle olduğunu düşünüyorum. Aslında çalışmak istemiyordu ama hocanın milli takımı tercih etmesini bekledi. Galatasaraylı taraftarların gözünde Ünal Aysal, Fatih Terim’i yolladı olarak gözükmekle birlikte hayır öyle olmadı. Fatih hoca milli takıma gitti. Bunu kullanabilir öyle bir yönetici ve başkan çıkarsa. Güçlü bir başkan Fatih hocanın formal olarak istifasını bir anda boşa çıkarabilir. Riskli yani. Hocam sana teşekkür ederiz, yarın bir gün sana başkanlığı teslim etmek isteyebiliriz diyebilir. Fatih hocadan daha iyi bir teknik direktör bulamayabilir ama Fatih hoca ile oynamak zor bir şey.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER