Denizli'den şampiyonluk kehaneti! "Şampiyonluk ortalaması..."

Türk futbolunun önemli isimlerinden Mustafa Denizli, İran'ın Traktör Sazi takımıyla yeni sezon hazırlıklarını sürdüğü Erzurum'da özel açıklamalarda bulundu

Denizli'den şampiyonluk kehaneti! "Şampiyonluk ortalaması..."

Tecrübeli teknik adam Mustafa Denizli, özellikle Süper Lig'de şampiyonluk kehanetleriyle biliniyor.

"ŞAMPİYONLUK ORTALAMASI 2.1 PUAN ÜZERİNE ÇIKMAZ"

Yeni takımı Traktör Sazi ile yeni sezon hazırlıklarını sürdürürken de Türk futboluna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Denizli;

Türkiye'deki şampiyonluk yarışında puan ortalamasının düştüğünü vurgulayan tecrübeli teknik adam, "Geçen seneye geri dönüş yaparsak neler yaşandığını görebiliriz. Her takımın her takımı içerde, dışarda yenebilecek potansiyeli var. 8 puan farkla önde olan Başakşehir, belki tecrübe eksikliğinden belki de yaşanmamış bir duygu olduğundan şampiyonluğu kaybetti. Arkasından gelen tecrübeli rakibi şampiyonluğu kazandı. Bu sene de benzer şeyler yaşanabilir. Bu sene ne olabilir? Geçen sene yarıştan erken kopan Fenerbahçe ile yarışa sonradan dahil olmaya çalışan Trabzon bu sene yarışa daha erken dahil olacaktır. Türkiye Ligi'nin maç başına puan ortalaması 2 seviyesine düştü. Geçtiğimiz yıllarda 2.2 ya da 2.3'tü. Bu alt taraftaki takımların güçlenmesinden ya da üst taraftaki takımların güç kaybetmesinden dolayı olabilir. Şampiyonluk ortalaması 2.1 puan üzerine çıkmayacaktır gibi duruyor"dedi.

"ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA BAŞLAMAK DEĞİL BİTİRMEK ÖNEMLİ"

Taraftarların takımlarına şampiyonluk yarışında her zaman destek olmasını dile getiren Mustafa Denizli, "Şampiyonluk adaylarını artık sokaktaki çocuklar bile söylüyor. Futbolda seriler vardır. Türkiye'de iyi bir seri yakalayan takım eğer tecrübeliyse zaten ipi göğüslüyor. Başlamak çok önemli değil, bitirmek önemli. Kötü başlayıp iyi bir seri ile düşünülen her şeyi gerçekleştirebilirsin ama Türkiye'de kötü başlayan takımların iyi bir seriye geçmesi zor oluyor çünkü tepkiler çok oluyor. Taraftarın futbolda sabır kelimesini iyi bir şekilde yaşaması gerekiyor. Taraftarsan eğer iyi günde de kötü günde de o tarafta olacaksın. Hem olumlu hem olumsuz taraflarını ben Türkiye'de yaşadım. Bir takım kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde kaybeder" dedi. 

"MİLLİ TAKIM BU JENERASYON İLE AMAÇLARINA ULAŞABİLİR"

Milli Takım'ın çok iyi bir jenerasyon yakaladığını vurgulayan tecrübeli teknik adam, "Şenol Güneş, benden sonra da görev yapmış bir arkadaşımız. Milli takımda ve kulüp takımında başarılar elde etmiş, tecrübeli bir isim. Genç bir jenerasyon var. Bir çoğu yurt dışında oynuyor ama neticede bizim futbolcularımız. Şenol hoca ile iyi bir ivme yakaladılar. Fransa galibiyetinden sonra İzlanda maçında alınan sonuç herkes gibi benim için de sürpriz oldu. Her şeye rağmen Milli Takım, Şenol hoca ve bu jenerasyon ile amaçlarına ulaşabilir. Şimdi burada şöyle bir durum var; Yurt dışındaki takımlarda bulunan oyuncuların, takımlarında oynamaması çok önemli değil. Önemli olan fit olması. Oynasa da oynamasa da o oyuncular Milli takımda görev yaparlar. Ben milli takımda görev yaparken bu tip oyunculara daha çok şans veriyordum. Onlar kulüp takımlarında yapamadıklarını milli takımda yapmak için ekstra bir motivasyon sergiler" açıklamasını yaptı. 

"BENCE TÜRKİYE'DE YERLİ KURALI VAR"

Türkiye'de gündemde olan yabancı kuralına dair görüşlerini de paylaşan Denizli, "Bence Türkiye'de yerli oyuncu kuralı var. Olmazsa olmaz yerli sayısı var. Yabancılar bir tane, üç tane olmuş, bunun üzerinde çok konuşuluyor. Futbol bir rekabet işidir. Dünyanın en iyi futbolcuları da gelse sen kendi içinden oynayabilecek yetenekleri çıkarıyorsan onların gelip gelmemesi çok önemli değil. Bu gün, genç futbolcu dediğin Avrupa'nın en iyi liglerine transfer olabiliyorlar. Türkiye, bazen boş işlerle uğraşıyor. Yabancı düşsün, çıksın. Lig takımların ağırlıklı kadrosunun Türk olmasını ben de istiyorum ama bu rekabet onlara da çok şey kazandırıyor. Altyapı dediğin Amerika'nın yeniden keşfi değil. Kimler nasıl çalışır, çalıştırılır, hangi antrenman türleri bunlar için iyidir. biz bunlara bakalım. Biz altyapıdaki oyuncuları yarışmacı olarak görüyoruz. Yarışmacı alanlar, daha yukarıda kendini gösteriyor. Alt kategorilerde yarışmaya başlarsan, burada yarışma şansını kaybedersin" dedi.

"İÇİNİZDE YAPILMAMIŞ OLANI YAPMA HIRSINIZ OLMALI"

Türk takımlarının Avrupa kupa kazanabilme ihtimaline ise Mustafa Denizli, "Hepsine başarılar dilerim. Şampiyonlar Ligi, UEFA, Kupa Galipleri'ne kadar bir çok kulvarda mücadele ettim. Önemli başarılar elde etmiş takımlarımız var. Burada önemli olan ülke puanının arttırılması. Bireysel olarak da ekip olarak da içinizde yapılmamış olanı yapma hırsınız olmalı" cevabını verdi.

"MİLLİ TAKIMIN BAŞARI YOLU, KÜLÜP TAKIMLARIMIZDAN DAHA KISA"

Başarı konusunda Milli takımın önünün daha açık olduğunu ifade eden Denizli, "Avrupa Kupaları'nda başarı kısa vadede bence zor. Milli Takım bu anlamda başarıya bence daha yakın. Gruplardan çıkarsa Galatasaray ve diğer takımlarımız bu yolda gidebilir ama bu yol, Milli Takım'da bence daha kısa" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DEN BİR TAKIMLA MAÇ YAPMAK İSTİYORUZ"

Bir Türk takımıyla hazırlık maçı yapmak için girişimde bulunacaklarına değinen Denizli, "Kampın sonuna doğru konuşacağım bir kaç arkadaşım olacak. Kulüp, başkan, yönetim ve taraftar bu konuda çok istekli. Önümüzdeki hafta girişimler olacak" açıklamasında bulundu. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER