Dursun Özbek: "Yetki istediğim en önemli konu bu!"

Galatasaray Kulübü yönetim kurulunun, gayrimenkul ve taşınmazların değerlendirilmesi için yetki istediği olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Dursun Özbek: "Yetki istediğim en önemli konu bu!"

Galatasaray Kulübü'nde yönetim kurulunun, gayrimenkul ve taşınmazların değerlendirilmesi için yetki istediği olağanüstü genel kurul toplantısı Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda yapıldı.

Yönetim kurulu, toplantıda üyelerden Galatasaray Adası, Florya arazisi, Mecidiyeköy binası, Kemerburgaz yeni kamp tesisi, Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Kalamış tesisleri, Burhan Felek Ergün Gürsoy Yüzme Havuzu, Maslak Nevzat Özgörkey Binicilik Tesisleri ve Beyoğlu Hasnun Galip Binası'ndaki alanların değerlendirilmesi, yeni taşınmazların alınması, projelerle ilgili finansman sağlanabilmek için yeni kredi sözleşmeleri imzalama konularında 31 Mayıs 2024'e kadar her türlü hukuki işlem ve tasarrufta bulunma yetkisi istenecek.

Son dönemde yönetim kurullarının ibra edilmemesinden dolayı kulüpte yaşanan olumsuzlukların giderilmesi, iç barışın ve birlikteliğin sağlanması için izlenecek yol haritası da toplantıda görüşülecek.

ÖZBEK: "CUMHURİYET'İN YÜZÜYÜZ"

Başkan Dursun Özbek oylama öncesi yaptığı açıklamada "Galatasaray'ın geleceğine dair önemli kararlar alabilmek için buradayız. Çok kısa bir sürede adamızdaki çalışmalarımızı tamamladık sözümüzü tuttuk. Çok yoğun süren 26 günlük bir çalışma süreci geçirdik. Bir diğer icraatımız da Kemerburgaz arazisi oldu. Galatasaray'ın geleceği için çok değerli bir hasrettir. Milli Emlak'a ait 3 parselin üst 30 yıllık kullanım hakkını aldık. Eğer yetkiyi alırsak Galatasaray'ın geleceğini bu araziye kuracağımız futbol takımı ve altyapı tesislerine inşa etmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin 100. yılı. Galatasaray şanlı tarihiyle Cumhuriyetin en şanlı kulübü olmuştur. Cumhuriyetin yüzü Galatasaray'dır. Bu amaçla en iyi kadroları kurup, özlediğimiz sportif başarılara ulaşmayı hedefliyoruz. Unutmamalıyız, sadece bugünü değil geleceği de düşünmeliyiz. Galatasaray'ın 1 lirasını hesaplayıp ona göre hareket edeceğiz. Bu tavrımızdan vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

BANKALAR BİRLİĞİ ANLAŞMASI

Bankalar Birliği Anlaşmasıyla ilgili konuşan Dursun Özbek "En önemli yetki istediğim konulardan bir tanesi Bankalar Birliği'nden çıkmak. O zaman bu anlaşmaya girmek mecburiyetindeydik. Ben olsaydım ben de girerdim ama bugün belli bir süreci takip ederek bu anlaşmadan çıkmak bizim için mecburiyettir. Eleştiriler oluyor. 'Neden çıkıyorsun?' diye. 14.5 faizle 400 milyon TL faiz ödüyoruz. Bu kadar büyük bir faiz dönemi geçmiş tarihimizde yok. Çok ince hesaplar yaptık. Kazancımızın tümünü faize yatırsak zor baş ederiz. Eğer önümüzde bir imkan varsa bunu kullanalım. Zaten yapacağımız projelerden gelecek nakit akışı 4-5 ay sonra başlıyor. Galatasaray'ın menfaati neredeyse bizim uygulamamız orada olacaktır." ifadelerini kullandı.

GALATASARAY ADASI

Galatasaray Adası ile ilgili bilgi veren sarı-kırmızılıların başkanı "Galatasaray Adası'nın durumu malum. 2500 metre kare tapulu bir mülkiyeti var. Sağında solunda Milli Emlak'a ait voli alanları var. Bu voli alanlarının da üst kullanım haklarını aldık. Üst kullanım hakkıyla beraber burayı geliştirmemiz lazım. Adayı daha mükemmel hale getirmek için yetki istiyoruz." açıklamasını yaptı.

FLORYA'DA YENİ ARAZİ

Florya'da alınması planlanan yeni arazisiyle ilgili açıklama yapan Dursun Özbek "Florya'da Galatasaray'ın 20 dönüm Arsası var. Aynı şekilde yanında 40 dönüm Milli Emlak'a ait yer var. Bugün geldiğimiz noktada 60 dönümlük arsanın tümünün Galatasaray'a gelmesi fırsatı çıkmıştır. Bu seçim döneminde hazırlanmış bir proje değildir. 5-6 yıl önce başlandı bunlara." dedi.

KEMERBURGAZ, FUTBOL TAKIMI...

Kemeburgaz projesi hakkında konuşan Dursun Özbek "Bu yetki amatör şubelerin gelişmesinde önemli rol alacak. Kemerburgaz projesinde bazı üyeler 'Geri verelim' diyor. Biz oradaki üst kullanım hakkını da aldık 30 yıl. Bu projeyi tam 6 sene önce yaptık. Florya'ya bir gidin bakın. Manzarayı gözlerinizle görün. 40-50 yıl önce yapılmış yerler. Tesislere gittim sordum. Duş var başlığı yok, lavabo var musluğu yok. İşte bu projeler bunun için lazım. Futbol takımımız ebatları uygun olmayan bir sahada sezon hazırlığı yaptı. Biz buna layık mıyız? Galatasaray'a yakışan, kuruluş amacına hizmet etmek mecburiyetindeyiz. Bütün olimpik sporları Türkiye'ye getiren kurumuz. Tesislerimiz de buna uygun olmalı." açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2022, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER