"Emre inançlı çocuktur, eskisinden de iyi döner"

Alanyaspor'un orta saha futbolcusu Efecan Karaca, Galatasaray'da forma giyen eski takım arkadaşı Emre Akbaba için Sporx'e değerlendirmelerde bulundu.

"Emre inançlı çocuktur, eskisinden de iyi döner"

Aytemiz Alanyaspor'un 30 yaşındaki tecrübeli futbolcusu Efecan Karaca, 6 yıllık Galatasaray altyapı eğitiminin meyvelerıni kariyerinin ikinci baharında toplamaya başladı. Bitmek, tükenmek bilmeyen enerjisi, oyun zekası, hırsı ve mücadeleci yapısının yanı sıra "pes etmeyi" asla kabul etmeyen Efecan Karaca ile Alanya'da buluştuk.

Yüzünden bir an olsun eksiklmeyen kocaman bir tebessüm ile bizi karşılayan ve "futbolcu egosonu" yıkıp atarak tüm samimiyetiyle sorularımıza cevap veren Efecan Karaca ile oldukça keyifli bir röportajın altına imza attık. Bizim aldığımız eşsiz keyifi sizin de alacağınıza eminiz...

HAYAL ETTİĞİM, SEVDİĞİM İŞİ YAPIYORUM

- Uzun yıllardır Alanyaspor forması giyiyorsun, bu yıl çok daha başarılı bir Alanyaspor var. Buradaki ortamı bize biraz anlatabilir misin?

"Yedi yıldır Alanyaspor'dayım. Dönüp arkama baktığımda "İyi ki gelmişim" diyorum. Bizim de Alanyaspor'a kattıklarımız vardır ama gerçekten kariyerime çok şey kattı. Takım ikinci ligdeyken geldim, başkanımıza, yönetime, tüm çalışanlara ve bende emeği olan herkese teşekkür ederim. İnanılmaz bir aile ortamı var ve bu da başarıyı getiriyor. Türkiye'de kulüplerin maddi durumunu biliyorsunuz, yedi yıldır buradayım ve başkanımız hiçbir zaman bizi mağdur etmedi. Her zaman maaşlarımızı gününde ödedi. Biz futbol işini severek yapıyoruz, Allah bize bu yeteneği vermiş. Kendi adıma, sevdiğim, hayal ettiğim işi yaptığım için binlerce kez şükürler olsun. Sevdiğiniz işten para kazanıyoruz, bu benim için güzel bir şey.

GALATASARAY GÜNLERİ NASIL BAŞLADI?

- Kariyerinde Galatasaray altyapısı da var. Galatasaray, seni nasıl keşfetti, sana neler kattı? Ve unutamadığın bir anın var mı?

Kireçburnu altyapısında oynuyordum, sonra Sarıyer'e geçtim. Sarıyer'de oynarken, minik takım döneminde Galatasaray ile maç yapıyorduk ve ben Galatasaray'a bir gol atmıştım. Rahmetli Zafer Koç hoca ve Sefer Karaer hoca beni keşfetti. Sefer Karaer de Bursaspor'da oynayan Anıl Karaer'in babasıdır. Babamı aramışlar, ben inanamamıştım. Danone Kupası vardı, "Paris'e gideceksiniz" dediler ama ben inanamadım. Babam ve tüm aile şok olmuştuk. Bu şekilde Galatasaray altyapısına başladım.

GALATASARAY ÖNCE İYİ İNSAN OLMAYI ÖĞRETİR

Galatasray senin için ne ifade ediyor?

Sarıyer'de oturuyordum, 341 T otobüs hattı vardı o zamanlar. Her gün bu otobüs ile Cevizlibağ'a gidiyordum, Cevizlibağ'dan da minibüsle Florya'ya geçiyordum. Her gün iki saat gidiş, iki saat de gidiş yolum vardı. Altı yıl kadar Galatasaray altyapısında oynadım. Galatasaray'da çok güzel günlerim geçti. Orada önce insanın karakterinin düzgün olması lazım, iyi insan olması lazım, sonra futbolcuğa bakılıyor. İyi insan olmayı, düzgün karakter sahibi olmayı, aile olmayı öğretiyorlar. Bu yüzden Galatasaray altyapısı iyidir. Bana kattığı çok şey oldu, oradaki bütün hocalarıma, bugünlere gelmemde emeği olan herkese ve de Galatasaray'a teşekkür ederim. Bugünlere gelmemde büyük rolleri var.

A MİLLİ TAKIM'I EŞSİZ BİR DUYGU

- Alanyaspor'da gösterdiğin başarılı performansın ardından Milli Takım'a da seçildin. Milli Takım'a ilk davet edildiğinde neler yaşadın?

O zaman Alanyaspor'un hocası Sergen Yalçın idi. Onun da katkısı bende çoktur, ona da teşekkür ederim. İdmandaydık, beni yanına çağırdı ve "Milli Takım'a gidebilirsin" dedi. Ben tabii heyecanlandım; "Gerçek mi hocam" dedim. O da bana "Evet gerçek, Şenol Hoca ile konuştuk, seni sordu" yanıtı verdi. Çok heyecanlandım, o dört gün sürekli Milli Takım'ı düşündüm. Geceleri heyecandan sürekli uykudan uyanır oldum. Cuma günüydü, Cuma Namazı'dan gelmiştim ve masör odasında oturuyordum. Herkes "Açıklanmadı mı? Gitmiyor musun?" diye soruyordu. Ben de bilmiyordum, kimse bir şey söylememişti. Sonra o sırada bizim masör Sait koştu, "Efe, Milli Takım'a gidiyorsun, televizyonda gördüm" dedi. İnanamadım, bir döndüm ve televizyonda adımı gördüm. Hemen eşimi aradım, eşim de bir haftadır benim için stres yapmıştı, telefonda ağlamaya başladı, ben de duygulandım tabii. Sonra babama ve anneme haber verdim. Güzel bir andı, televizyondan öğrenmek bizim için daha da güzel oldu.

SERGEN YALÇIN İLE ANISI

- Sergen Yalçın'ın Alanyaspor'da olduğu dönemde, bir idman sırasında senin "Hocam siz de futbolculuk döneminizde koşmuyordunuz" esprin ve onun da sana "Benim kadar yetenekliyseniz siz de koşmayın" cevabı var. O günkü esprili sohbeti anlatabilir misin?

Sezonun devre arasıydı, hocanın da kondisyoneri Giovanni Melchiorre idi. Sergen Hoca, bizi baya tempolu çalıştırıyordu. Ben de kendi kendime "Sergen Hoca koşmuyordu ama bizi inanılmaz tempolu çalıştırıyor." diyordum. Sonra Sergen Hoca'ya espri olarak "Hocam sen hiç koşmuyordun idmanların çok ağır" dedim. O da bana "Oğlum, benim kadar yetenekliyseniz siz de koşmayın" yanıtı verdi. Haklıydı, biz de cevap veremedik. Sonra herkes gülmüştü. Segren Hoca, bize çok takılırdı, çok espri yapardı, anlatmakla bitmez.

EMRE AKBABA ÇOK DAHA İYİ DÖNECEK

- Alanyaspor'da birlikte oynadığın ve yakın arkadaşın olan Emre Akbaba, Galatasaray'a transfer oldu ama talihsizler yaşadı. Emre Akbaba'yı yakından tanıyan biri olarak, Galatasaray'a da Alanyaspor'da olduğu gibi katkı yapabilir mi?

Emre Akbaba, benim oda arkadaşımdı. Çok sevdiğim bir kardeşimdir. Karakteri, insanlığı ve futbolculuğuyla gerçekten harika bir çocuk. Oraları hak ediyor, daha üst tarafları da hak ediyor. İki kere şanssız bir sakatlık, iki kere kırık, tam iyileşti derken yine bunları yaşaması kolay değil. Kardeşimle sürekli konuşuyoruz. Emre Akbaba çok güçlü bir çocuktur, inançlı bir çocuktur, Allah'ın izniyle eskisinden daha iyi dönecektir. Emre Akbaba, Galatasaray'da Alanyaspor'daki günlerinden çok daha iyi olacak. Çok çalışkan, inatçı ve çalışkan bir kardeşimiz. Bu sayede, Galatasaray'a kadar yükseldi. Galatasaray'da Alanyaspor'daki döneminden daha iyi bir Emre Akbaba izlemeyi ümit ediyoruz ama bize karşı iyi oynamasın (Gülerek).

OZAN TUFAN NE OLDUĞUNU ANLAMADI

- Alanyaspor'da Ozan Tufan da geçen sezon yarım dönem forma giydi ve yeniden yükselişe geçerek Fenerbahçe'ye döndü. Ayrıca Milli Takım'da da şans bulmaya başladı. Ozan Tufan'ın burada yaşadıklarını bize biraz anlatabilir misin?

Ozan Tufan, Alanyaspor'a geldiğinde yıkılmıştı. Devre arası transfer oldu. Oteldeydik, ilk geldi ve yanıma oturdu. "Ağabey burası neresi, nereye geldik?" demişti. Tabii bunu otel için söylemişti. İlk geldiğinde yemek yemiyordu. Sudan çıkmış balık gibiydi. Sonra ortama ayak uydurdu ve bizimle çok iyiydi. Performansı da çok iyiydi ve Fenerbahçe'ye geri döndü.

MERİH, RONALDO'NUN MESAJINI GÖSTERİYOR

- Emre Akbaba ve Ozan Tufan'ın dışında bir de Alanyaspor'da birlikte oynadığınız Merih Demiral var. Juventus'a transfer oldu, Milli Takım'ın simge isimlerinden biri haline geldi. Merih Demiral için neler söylemek istersin, hala görüşüyor musunuz?

Merih Demiral ile az önce konuştuk. Gerçekten o da inanılmaz bir çocuk, çok çalışkan ve çok düzgün bir çocuk. Milli Takım'ın da şu an vazgeçilmez ismi. Sergen Hoca zaten Ankaragücü maçı sonrası onunla ilgili gerekli her şeyi söylemişti; "12 sene Milli Takım stoper aramaz" demişti. İnşallah Allah kaza, bela vermez ve Sergen Hoca'nın dediği gibi 12 sene Milli Takım'da görev yapar. Cristiano Ronaldo ile arası çok iyi. Bana, Cristiano Ronaldo'nun mesajını göstermişti. Ronaldo, Merih Demiral'ın telefon nuramasını almış ve CR7 diye mesaj atmış. O anısını anlatmıştı, başka anıları da var ama söylemeyeyim (Gülerek). Merih Demiral, Juventus'a transfer olduktan sonra twitter'da "Adam geçen Efecan Karaca'ya sarılıp seviniyordu, şimdi Cristiano Ronaldo'ya sarılacak" diyorlardı. O yorumlar da çok eğlenceliydi.

ADIN EFENINHO OLSAYDI?

- Ekşi Sözlük'te seninle ilgili olarak "Adı Efeninho olsaydı, şimdiye kadar üç büyükler bırakmazdı. Hatta 50 milyon €'ya Avrupa'ya giderdi" yorumu vardı. Bu yorum için ne demek istersin?

Estağfurullah, abartmışlar. Ben şu anda Alanyasporlu Efecan'ım. Büyük takımlarda oynamak her Türk gencinin hayalidir. Ben burada mutluyum, gerçek bir aile ortamı var. Büyük takımlara transfer durumu olursa, mutlu olurum tabii. Ancak bu transferin gerçekleşmesi için Alanyaspor'un da mutlu olması lazım. O yüzden bu konuyla ilgili daha fazla yorum yapmayalım.

MAÇA ÇIKMADAN NAMAZIMI KILARIM

- Süper Lig'de en beğendiğin oyuncu?
Emre Belözoğlu, Burak Yılmaz ve de Ryan Babel.

- Süper Lig'de oynaması en zor deplasman?
Fenerbahçe Stadı.

- Seni en çok zorlayan savunma oyuncusu?
Yuto Nagatomo.

- Şenol Güneş'in senin için anlamı nedir?
Hayallerimi gerçekleştiren hocam, baba, öğretmen.

- Her maç öncesi yaptığı şey nedir?
Dualarım vardır, onları okumazsam içim rahat etmez.

- Mesut Özil maça başlamadan dua okur, peki sen neler yaparsın?
Maça giderken Allah rızası için iki rekat namaz kılarım. Maç öncesi de dualarımı okurum.

KUSURSUZ FUTBOLCU KOMBİNASYONU

-Efecan Karaca'dan birlikte oynadığı futbolculardan "kusursuz bir futbolcu kombinasyonu" oluşturmasını istesek, bu kombinasyon nasıl olur?

Liderlik: Burak Yılmaz
Oyun görüşü: Emre Belözoğlu
Mantalite: Merih Demiral
Oyun zekası: Emre Akbaba, Yusuf Yazıcı
Hızlanma: Cengiz Ünder
Çalışkanlık: Zeki Çelik

İKİSİNİ DE PARAYLA SATIN ALAMAZSIN

- Peki bu saydığın isimler sence kaç milyon euro eder?

Bana göre 200 milyon euro eder. Hayır, hayır 200 milyon euro'dan fazla yapar. Merih Demiral'a 50 milyon euro, Cengin Ünder'e 50 milyon euro desek, 100 milyon euro yapar. Yusuf Yazıcı'ya da 40 milyon euro desek, 140 milyon euro yapar. Burak Yılmaz ağabey de 10 milyon euro eder. Burak ağabey ve Emre ağabey için bir şey demek istemiyorum, onlar ayrı oyuncular, şu anda 20 yaşında olsalar, ikisini de parayla alamazsın. Zeki Çelik en kötü 40 milyon euro, 30 milyon euro yapar. Emre ağabey ve Burak ağabeyi saymadan 300 milyon euro'ya yakın yapıyor. Zaten Emre ağabey ve Burak ağabey, 22 yaşında olsa, parayla alamazsınız.

INSTAGRAM'DAN PAYLAŞTIĞI O ÜÇ FOTOĞRAF

Efecan Karaca'ya röportajımızın son bölümünde Instagram'dan paylaştığı üç fotoğrafın hikayesini sormak istiyoruz.

Şenol Hoca'nın bir idmanı var, 4'e 2 ortada top kapmaya çalışıyorsunuz. Çok güzel bir idmandır. Erol Bulut hoca da yaptırıyor bu idmanı. Burak Yılmaz, Ozan Tufan ve bir kişi daha vardı. Benim eşim de Enes Ünal idi. Burak Yılmaz ağabey inanılmaz iyi insandır. Emre Belözoğlu ağabey ile bana çok yardımcı oldular. İkisinin de Milli Takım'da olması gerekiyor. Türk futbolu için ikisi de çok önemli isim.

Canım kızım Defne'm. Allah'ın bana verdiği en güzel hediyelerden birisi. Allah, herkesin çocuğunu bağışlasın. Ayrıca eşime de çok teşekkür ederim, bana her zaman destek olmuştur. Sadece bir eş değil, arkadaş, sırdaş, destekçim, her şey. Bana, Defne gibi güzel bir kız verdi. Defne'm, dünyam! Kelimelerin bittiği an, ne diyebilirim ki başka.

Josef Sural'ın resmini görünce kötü oldum. Herkese sorabilirsiniz, buraya gelen en karakterli, en çalışkan, en düzgün yabancılardan bir tanesiydi. Kardeşime, Allah'tan rahmet diliyorum. İki tane de çok güzel, prenses gibi kızı var. Allah, onları ahirette kavuştursun. Allah, çocuklarına uzun ömür versin. Kelimelerin bittiği an, her zaman kalbimizde kalacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER