"En azından Lokomotif Moskova 'sıfır' puanda ve bu büyük anlamda Galatasaray’ın..."

Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Şansal Büyüka, Şamiyonlar Ligi'nde Galatasaray'ın Schalke 04 ile 0-0 berabere kaldığı karşılaşmayı değerlendirdi.

"En azından Lokomotif Moskova 'sıfır' puanda ve bu büyük anlamda Galatasaray’ın..."

Schalke, Alman Ligi’nde tehlike bölgesinde... Ama oynadığı Lig Bundesliga... Yani Alman ligi... Alman’ın gücünü, disiplinini, sağlamlığını ortaya koyan bir lig... Schalke, Alman Ligi’nde “can çekişse” bile, ülke dışına çıktığında doğal olarak bu ligin gücünü, dayanıklılığını, sağlamlığını kullanabiliyor. Her Alman takımının yaptığı gibi...

Açıkçası bunu bildiğimiz için Schalke’den Aslantepe’de sağlam bir direniş bekliyorduk. Ama kadrosu eksik olsa bile Galatasaray’ın oyun anlayışı olarak bu kadar eksik kalacağını hiç düşünmemiştik.

Kaleci Muslera’nın en az beş hayati” dokunuşu olmasa, ilk yarıda Linnes, ikinci yarının başında Ozan Tabak, boş kaleye giden topu çıkarmasa, hüsranla noktalanacak bir sonuç alabilirdik.

Özellikle ilk yarıda Schalke’nin defansımızın arkasına attığı toplar o kadar tehlike yarattı ki... Bir değil, iki değil... Koca bir devre boyu bu toplara bir türlü önlem alamadık. Konoplyanka sol kenarda oynuyormuş gibi görünse bile, her uzun topla içerde, yani merkezde buluştu ve her pozisyonda yüreğimiz ağzımıza geldi. Schalke ‘nin genç hocası Tedesco, bu Konoplyanka’yı nasıl çıkarttı, inanamadım. Konoplyanka’nın çıkışı Galatasaray için “Alman yardımı” gibi oldu.

Galatasaray da Ndiaye ile Rodrigues’in hızına diğer oyuncular ayak uyduramadı. Kabul edelim ki, ne kadar hızlı oynarsak oynayalım, Avrupa takımları karşısında yavaş kalıyoruz.

İkinci yarıda Belhanda belki de yorgunluktan çoğu topu kaybetti. Ortada hiç görünmeyen Sinan... Direnemeyen, rakip savunmayı zorlayamayan Eren... Hatta genel çizgisinin epey gerisinde kalan koca bir takım...

Biraz olsun son 15 dakikada oyunu dengeleyebildik. Bunun dışındaki her dakikada maalesef Schalke korkusu ile maçı izledik.

Maç öncesinde, maç sırasında, işlerin pek de iyi gitmediği bir doksan dakika sonunda kaybetmemek önemli bir sonuç... Hele maçın genel gidişine bakarsak “Süper” sonuç... En azından Lokomotif Moskova “sıfır” puanda ve bu büyük anlamda Galatasaray’ın Avrupa’da yoluna devam edeceği anlamına geliyor. İşlerin iyi gitmediği bir gecede Moskova’dan gelen sonuç da tesellimiz olsun.

Şansal Büyüka / Milliyet

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER