''Ersun Yanal'a 'büyüyünce ne olmak istersin?' diye sorsan, 'Fatih Terim' der!''

Gazeteci-yazar ve Galatasaray Kulübü eski yöneticilerinden Fatih Altaylı, Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programında Emin Çağlar'ın sorularını yanıtladı ve spor gündemini değerlendirdi.

''Ersun Yanal'a 'büyüyünce ne olmak istersin?' diye sorsan, 'Fatih Terim' der!''

Gazeteci-yazar ve Galatasaray Kulübü eski yöneticilerinden Fatih Altaylı, Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati adlı programda spor gündemini yorumladı.

Ersun Yanal'ın gelişiyle, Fatih Terim'in geçen sezon gelişi arasında benzerlikler olup olmadığı konusunu yorumlayan Altaylı, "Bana sorarsan Terim ile Yanal arasında hiçbir benzerlik yok. Ersun Yanal, Fatih Terim'e öykünüyor ve benzemek istiyor olabilir ama benzerlik yok. Niye? Kariyerlerine bak. Galatasaray, Milli Takım, Milli Takım'daki ilk döneminde başarı, Galatasaray, üst üste 4 şampiyonluk, Avrupa kupası, arkasından Fiorentina, Milan, yeniden Galatasaray yeniden şampiyonluklar... Karşılaştırdığınızda terazi bile bozulur. Ersun Yanal kötü demek değildir bu. Geçmişe baktığınızda ve Terim&Galatasaray bağlantısıyla Yanal&Fenerbahçe bağlantısı çok örtüşmüyor. Benim söylediğim iki hocanın da taraftar beklentisiyle göreve getirilmesi. Ama Ersun Yanal'a 'Büyüyünce ne olmak istersin?' diye sorsan 'Fatih Terim olmak istiyorum' der. Aradaki fark bu kadar net. Bugünkü pozisyondan bahsediyorum, belki ileride Terim'den daha da büyük bir hoca olabilir. Belki Ali Koç'la öyle bir uyum sağlar, öyle transferler yaparlar, Şampiyonlar Ligi şampiyonu olurlar -rakamlar ve Türk futbolunu düşündüğünde hayal ama olur mu olur- o zaman diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

UEFA EŞLEŞMELERİ...

Bu şanslarda herkesin tur şansı var. Oyuncuya dersin ki 'Yırt bir yanını...' ama doğru taktik, doğru oyunla olabilir. İki maç sonuçta. Ha dünkü Fenerbahçe'ye baktığında imkansıza yakın ancak ikili eşleşmede imkansız diye bir şeyin olmadığını defalarca kez gördük. Fenerbahçe, Manchester United'ı Manchester iken, Galatasaray, Manchester United'ı eledi. Sonra da bir daha böyle bir kaza olmasın diye Şampiyonlar Ligi'nin statüsü değişti. Zor mu, evet çok zor ama olabilir" yorumunda bulundu.

TFF'NİN PORTO MAÇI SONRASINDA YAPTIĞI TEBRİK

"FEDERASYON İŞİ DALGA GEÇER NOKTAYA GETİRDİ"

TFF'nin Galatasaray'ı UEFA Avrupa Ligi'ne kalması sonrasında tebrik etmesini değerlendiren Altaylı, "Federasyon daha önce hiç böyle bir şey yapmamış. TFF'nin Galatasaray'a tavrına baktığınızda işi dalga geçer noktaya getirdi. Galatasaray, bir hakemden şikayet ediyor aynı hakem üst üste VAR olarak veriliyor. Beşiktaş'ta, Fenerbahçe'de bu olmuyor, onların stadına giremeyen hakemler var. Galatasaray söz konusu olunca ise iş dalga geçme noktasına geldi. Bu tebrik de alay. Abdurrahim Albayrak'ın açıklamasının üzerine bunu koyarsan Federasyon, Galatasaray'la dalga geçiyor. Ben Galatasaray'da yönetici olsam böyle bir şey yollandığında zarfa koyar, içine de 'Ben de sizi Türk futbolunu bir küme aşağı düşürdüğünüz için tebrik ediyorum' yazar geri yollardım!" ifadelerini kullandı.

BENFICA EŞLEŞMESİ

"ELENME İHTİMALİ EN FAZLA OLAN TAKIMLARDAN BİRİ"

Benfica eşleşmesini yorumlayan Altaylı, "Diğer takımlara bakıldığında çekilebilecek 4 iyi kuradan biriydi. Terim şampiyonluk dedi ya zor ama Benfica'yı eleyemiyorsan bundan bahsetmeyeceksin. Benfica elenme ihtimali en fazla takımlardan biri. Galatasaray, bu istikrarsız futboluyla eleyebilir mi? Söylemek zor. Arsenal, Napoli gelseydi daha zordu." dedi.

ABDURRAHİM ALBAYRAK'IN MAÇ SONRASI AÇIKLAMALARI

"GALATASARAY KÖTÜ YÖNETİLMEYE DEVAM EDİYOR"

Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak'ın Porto maçı ve Başakşehir maçı sonrasında yaptığı açıklamalarını değerlendiren Altaylı, "Galatasaray kötü yönetiliyor, kötü yönetilmeye devam ediyor. Yöneticiler fazla konuşmazlar. Çok konuşursan ağzından abuk subuk laflar çıkar. Ben çok konuşuyorum, o yüzden ağzımdan abuk subuk laflar çıkıyor ama benim işim konuşmak. Benim laflarım bir camiayı bağlamıyor, beni bağlıyor. Ama yayın grubumu temsilen konuşursam o zaman kötü. Yönetici arkadaşlarımız, Galatasaray'ı temsil ediyor. Temsil makamında olduğunuzda konuşmalarınız farklı anlam taşıyor. Abdurrahim Albayrak'ın basın sözcüsü olması şu anlama geliyor: Galatasaray Basın Sözcüsü'nün söyledikleri pek anlaşılmasın istiyor herhalde. Abdurrahim Albayrak, muazzam anlatım gücüyle, ifade gücüyle dikkat çeken bir kişi değil. Abdurrahim konuşmayı sevdiği için basın sözcüsü o olsun istenmiş olabilir. Porto yenilgisi sonrası ben de izlediğimde mutlu oldum. Niye mutlu oldum? Yenilmek bir Galatasaraylıyı mutlu etmez elbette ama sezonun en iyi ikinci topunu oynadılar. Buna rağmen yenemediler. Başakşehir maçı için de bana olumlu sinyaller gönderdi. Ama elenmişsen sevinmezsin. Avrupa Ligi, kulüp için gelir kapısı, futbolcular için piyasada olma kapısı, pozitif bir şey. Buna sevinebilirsin ama bunu açıklamak... Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde elendikten sonra sevinç yumağı olmak gibi bir lüksü olamaz! Bir takım futbolcular orada sevinç yumağı olsa bile ben yönetici olarak orada bulunsam 'Kafayı mı yediniz?' diye sorardım. Daha önce bunu demişliğim de var. Bu yüzden Albayrak'ın açıklamaları yersiz. Her şey söylenmez. Albayrak böyle söylüyor da Cengiz farklı mı söylüyor. O da aynı şekilde konuşuyor." ifadelerini kullandı.

MUSTAFA CENGİZ'İN AÇIKLAMALARI...

Mustafa Cengiz'in açıklamalarına da değinen Altaylı, "Mustafa Cengiz'in seçim kampanyası döneminde dünyanın en önemli ve büyük şirketlerinden birisinde bu işleri yapmış yani basın, halkla ilişkiler, iletişim stratejisi konusunda dünyanın en iyilerinden birisi olan kişiyi Galatasaray'a getirdim. 0 lira maaşla, bilabedel, fahri olarak çalışıyordu. Gürtay Kıpçak. 'Maaş teklif ederlerse çalışmam' diyerek gelmişti. Çok kısa süre sonra kendisiyle yolları ayırdılar. Türk kulüplerinin hiçbirinde iletişim stratejisi yok. Olmayınca Ali Koç 'Planlarımda yok' der, Fikret Orman açıklamalar yapar... Bunlar başkan ya, her şeyi herkesten iyi bilirler. Sana oy verildiğinde her şeyi bilen bir adamsın..." yorumunda bulundu.

TERİM'İN BAŞAKŞEHİR MAÇI SONRASI AÇIKLAMALARI VE GOMIS YORUMU

"MESELE GOMIS'İN SATILMASI DEĞİL, SATILMADAN ÖNCE BİLE LAZIM OLAN SANTRFORUN SATIŞTAN SONRA ALINMAMASI. BU DA YÖNETİMSEL SORUNDUR"

Fatih Terim'in Başakşehir maçı sonrasında yaptığı açıklamaları değerlendiren Altaylı "Yönetim anlayışı üzerinden tartışmak lazım. İspanya'da Cristiano Ronaldo'yla ilgili tartışma görüyor musun? Yok. Gomis üzerinden tartışmak yanlış. Senden bonuslarla, şunla bunla 7 milyon 200 bin Euro alan ve zam isteyen Gomis'i ben de satarım. Dursun Özbek döneminden gelen bu kulübün içerisinde bir sürü çer çöp var. Yüksek paralar alan verim vermeyen bir sürü futbolcular var. Gomis'i satmak kabahat değildir ancak Gomis varken bile santrfor ihtiyacın varken Gomis'in satılmasından sonra Eren Derdiyok'la bu işi götürüyorsan bu bir yönetimsel sorundur" dedi.

TERİM'İN ALBAYRAK AÇIKLAMALARI...

"GALATASARAY TEKNİK DİREKTÖRÜ, İKİNCİ BAŞKAN İÇİN BÖYLE KONUŞMAZ"

Terim'in Albayrak'la aralarında problem olmadığına ilişkin açıklamasına da değinen Altaylı, "Terim ile Albayrak çok yakın arkadaş, dost olabilirler. Galatasaray teknik direktörü, Galatasaray'ın ikinci başkanından bahsederken 'Bizim, bizim Abdurrahim, Abdurrahim'le benim aramda' demez. Bu kulağıma hoş gelmedi. 'Sayın Albayrak'la' der, başka bir şey der. Dediğin zaman yanlış bir şey demiş olursun" yorumunda bulundu.

EREN DERDİYOK'UN PERFORMANSI

"EREN'DE KABAHAT YOK"

Eren Derdiyok'a yöneltilen eleştirileri yorumlayan Altaylı, "Eren elinden geleni yapıyor. Eren'e iyi top gelmiyor. Eren nerede gol atacak? Galatasaray'ın bütün kanat oyuncularının ideali içeri girip gol atmak... Nagatomo'nun ortalarında Eren gol atıyor mu? Bu yanlış taktiktir demiyorum ama bu Eren'in kabahati değildir" ifadelerini kullandı.

TRABZONLU TARAFTARLARIN GS STORE'A SALDIRMASI

"HER YERDE ÜÇ BEŞ SERSERİ ÇIKIYOR. GALATASARAY'I SEVMİYOR OLABİLİRSİN AMA DÜKKANDAN NE İSTİYORSUN!"

Trabzonsporlu bir grup taraftarın Beşiktaş maçı öncesinde İstiklal Caddesi'ndeki GS Store'a saldırması üzerine de konuşan Altaylı şunları söyledi:

"Galatasaray olarak Trabzon'da yıllardan beri bir sıkıntı çekmedik. Bağırlarına bastılar, geldiklerinde biz de onları bağrımıza bastık. İki üç seneden beri anti Galatasaray tavrı oluştu. Kaynağını da anlamıyorum. Olacak bir şey değil! Dükkandan ne istiyorsun? Zırvalık. Ama her yerde üç beş serseri çıkıyor. Galatasaray'ı sevmen şart değil ama dükkan basman neyin nesi?"

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER