''Fatih Terim kulübede olsaydı...''

Karar Gazetesi spor yazarı Bülent Tuncay, Galatasaray-Çaykur Rizespor karşılaşmasını değerlendirdi.

''Fatih Terim kulübede olsaydı...''

Galatasaray için devreye kadar ‘idare’ etmek, yaraları sarmak için zamana oynamak çok önemli. Bu nedenle en az kayıpla mümkünse kayıpsız yeni yıla girmek Galatasaray’ın ana hedefi. Dünkü maçın büyük bölümündeki 6’lı savunma-4’lü hücum oyun planı da biraz bunun sonucu. Golü çok zor bulduğu için önce gol yememeyi düşündü Fatih Terim.

Üçlü savunmadan dörtlüye döndü, ön liberoda da Feghouli- Selçuk ikilisi oynadı. Aslında ofansif yönü daha güçlü olan bu ikili ilk 45 dakika boyunca neredeyse çakılı oynadı, ileri hatta yeteri kadar destek vermedi. 4-4-2 oynayan ve ileride çabuk çoğalan Rize’nin atakları sırasında Mariano’nun Onyekuru’ya ‘Geriye yardıma gel’ diye seslendiğini de gördük. Amaç gol yememekti. Gol nasılsa atılır ama geriye düşünce toparlamak çok daha zor olurdu...

İlk yarıda Boldrin-Muric ikilisi, Segovia, Umar, Mehmet Uslu Galatasaray savunmasını rahatsız etti ama Muslera’yı rahatsız edecek şutları çıkaramadı.

Ceza sonrası golle dönen Rodrigues’in sayısı planın ilk ayağının tutmasını sağladı. İkinci yarıda Galatasaray ofansif yönüyle sahadaydı. Muğdat’ın yerine giren Linnes sağ beke geçti. Ön liberoya geçen Mariano, Feghouli-Selçuk ikilisini ileri attı. 4-1-4-1 sistemi Eren’le ikinci golü getirdi ama Rize’nin kısa süre sonra gelen golü Galatasaray’ı pamuk iğliğine bağlı bir skor üstünlüğü ile son yarım saate taşıdı. Sonrasıise  stres savaşıydı. Çünkü Ozan, Nagatomo biraz da Selçuk dışında maça gerçek anlamda ağırlığını koyan isim yoktu. Eren gayretli ama savruktu. Feghouli skora tesir edecek oyundan uzaktı. Onyekuru etkisiz elemandı. Vasat sayısı bu kadar çok olunca sıkıntı da kaçınılmaz oldu. Sonuçta Rize dengede giden oyunda eşitlik golünü attı, maçtan galibiyetle de ayrılabilirdi. Galatasaray’ın gol ümidi olarak Maicon’a sarılması alternatif çaresizliğine bir örnekti.

Galatasaray’da Fatih Terim kulübede olsa, sakat ve cezalılar bu kadar takımın belini bükmese skor daha başka olabilir miydi? Şüphesiz olurdu ama unutmamak lazım ki sahaya çıkan takım da Galatasaray ve böyle ortalama futbolla hiçbir maçı kazanamaz. Lig sonuncusu karşısında bile.

Bülent Tuncay / Karar

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER