''Fatih Terim mühendis değil, müteahhit!''

Eski Galatasaray futbolcusu ve antrenörlerinden, Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Saffet Akyüz, açıklamalarda bulundu.

''Fatih Terim mühendis değil, müteahhit!''

Galatasaray'ın eski futbolcularından ve antrenörlerinden Saffet Akyüz, Galatasaray günlerine dair açıklamalarda bulundu.

İşte Akyüz'ün açıklamaları:

Galatasaray’a transferiniz nasıl gerçekleşti?

Siyasi nedenlerden dolayı İstanbulspor kurumsal anlamda bir ivme kazanamamıştı. Ardından UEFA Kupası’ndan da elenince Cem Uzan İstanbulspor’a olan inancını kaybetti. Benimle birlikte Ahmet Yıldırım, Emrah Eren, Mehmet Yozgatlı gibi maliyetli oyuncuları kadro dışı bıraktı. Kendisi Galatasaraylı olduğu için de bizi cüzi rakamlar karşılığında Galatasaray’a verdi. Bir nevi Galatasaray’a jest yaptı. Hatta ben Galatasaray’a verildiğimi bilmiyordum. Tatildeydim. Oteldeki bir personelden öğrendim

Galatasaray ile anlaşırken sıkıntı yaşadınız mı?

Bana İstanbulspor’dan aldığın rakamın çok altında bir para teklif ettiler. Ben de kabul etmedim. Daha sonra Fatih Terim devreye girdi. Bana biraz kızdı. Çünkü beni A Milli Takım’a o almıştı. Kariyerime yön vermiş biriydi. Onun ricasını kırmadım. Galatasaray’da oynamanın bir ayrıcalık olduğunu düşündüm. Onlar da biraz fiyat yükseltince orta yolu bulup anlaştık.

Fatih Terim ile çalışmak zor muydu?

Başarısız olmama rağmen onunla çalışmaktan keyif aldım. Dışarıya yansıdığı gibi biri değil. Tam tersi çok pozitif ve eğlenceli. Antrenman metotları oyuncuları pek sıkmaz.

O dönemki takım arkadaşlarınızdan Gheorghe Hagi, sizde nasıl bir iz bıraktı?

Görünmeyen yapısı vardı. Böyle ufak tefek bir adam bu kadar şeyi yapabilmesi bana çok ilginç gelmişti. Topa vuruş tekniği, sınır tanımadan şut çekmesi, adam eksiltip oyunu geriden kurması müthişti. Antrenmanlarda pozitifti. Ama istediği şeyler olmayınca da çabuk sinirlenirdi.

Bir de Fatih Terim’in yetiştirmemesi meselesi var. Hatta Ergün Penbe bu konuda onu eleştirmişti. Siz Fatih Hocanın yardımcılığını yaptınız mı?

Hayır, sadece bir kez beni hazırlık kampına götürdü. Kamp periyodunda beraberdik. O kadar… Aynı zamanda inşaat mühendisi olduğum için kafamda iki teknik direktör tipi var; Bir müteahhit antrenör, bir de mühendis antrenör. Fatih Terim’i müteahhit antrenör olarak görüyorum. Yani pek çok unsuru bir araya getirip başarı sağlayabiliyor. Mesela bir bina yaparken mühendisle çalışırsanız bu kolona, bu kirişe, bu rüzgara, bu ağırlığa, bu temele göre şu betonu ve şu demiri kullanmanız gerektiğini anlatır. Yanındaki adam da bunları görür ve der ki; 'Bu değerlere göre inşaatı yapacağız.' Fatih Terim’in ise müteahhit tipinde bir antrenör olduğuna inanıyorum. Temel değerleri değil de o andaki tansiyonu iyi idare ettiği için başarılı oluyor.

Bütün işleri tek başına mı yapıyor demek istiyorsunuz?

Yanındaki adamlara sorumluluk vermediğini düşünüyorum. Yani program yaparken yardımcıları yanında olmayabiliyorlar. Aslında onlara sorumluluk verip gelişmelerini sağlaması gerekiyor. Ben de Ergün Penbe gibi aynı soruyu soruyorum: ‘Neden Fatih Terim’in yanında bir antrenör çıkmıyor?’ (Ajansspor)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER