"Fatih Terim’in 'Bana sol bek lazım' diye feryat edişi aklıma geldi"

Milliyet gazetesi yazarlarından Şansal Büyüka, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Club Brugge - Galatasaray mücadelesini değerlendirdi.

"Fatih Terim’in 'Bana sol bek lazım' diye feryat edişi aklıma geldi"

Galatasaray, Süper Lig’de son maçında Kasımpaşa karşısında ne oynadıysa Şampiyonlar Ligi’nin ilk maçında Brugge karşısında da aynı futbolu oynadı. Galatasaray hızını, hırsını, hevesini ve futbolunu fazla değil, biraz ileri taşıyabilse, bu Brugge’ü güle eğlene yenip gelirdi. Neyse, grup üçüncülüğünün bu kadar önemli olduğu bir ortamda, Fatih Terim’in deyişiyle “yenemiyorsan yenilme” anlayışı fena değil... Yani hesap-kitap işine girince, gene de yetmez ama evet... Hele Muslera’nın önlediği iki müthiş tehlikeyi düşününce...

Galatasaray maçın son on dakikası dışında maalesef kadronun, kalitenin hakkını veren bir futbol ortaya koyamadı. Özellikle Şampiyonlar Ligi’nde alıştığımız Galatasaray’ın gerisindeydi. Allah’tan karşısında gerçekten “sıradan bir takım” görüntüsünün dışına çıkamayan Brugge vardı.

İlk yarıda Nagatomo arkasına o kadar çok adam kaçırdı ki, Fatih Terim’in “Bana sol bek lazım” diye feryat edişi aklıma geldi. Hayret, bu kadar uzuna rağmen hava toplarına genelde Brugge vurdu. Hele Dennis’in daha 7. dakikada kaçırdığı... Kale boşken topu dışarı atması Galatasaray adına büyük şanstı.

Bir şans da Galatasaray’a geldi. Brugge savunmasının ikramında mutlak gol pozisyonuna giren Babel, o topu kaleci Mignole’ye değil, ağlara nışanlamalıydı.

Galatasaray ikinci yarıda bir de Seri’nin süper topuk pasında Feghouli ile önemli bir fırsatı kullanamadı. Genelde akılda kalan Brugge atakları ve üst direkten dönen toplarıydı.

Falcao iyi marke edildi. Ayrıca Falcao’dan her maçta gol ya da goller beklemek futbolun olağan akışına aykırı... Falcao bazen parlayacak, atacak; bazen duracak. Futbolun doğasında bu var. Falcao’yu bir “futbol ilahı” gibi görmek, Falcao’ya da zarar verir, Galatasaray’a da... Falcao büyük golcü, buna kimse itiraz edemez. Ama her maçın kurtarıcısı değil...

Galatasaray orta sahası henüz beklenen sertliği yakalamış değil... Nzonzi “kibar” oynuyor, yani ısırmıyor, kimsenin canını yakmıyor. Seri bu maçta biraz daha göründü ama yeterli değil... Lemina henüz ortada yok.

Galatasaray’da kabul edelim ki, Şampiyonlar Ligi’nin hakkını verecek çok güçlü bir kadro ve bu ligin en önemli hocalarından biri Fatih Terim var. Ama bizim, bildiğimiz, tanıdığımız, alıştığımız Galatasaray henüz ortada yok. Böyle bir ortamda Brugge maçı ile başlamak Galatasaray’ın büyük şansı oldu. Dileriz şans kapıyı her zaman çalar.

Oynanan futbolu, takımın heves ve iştahını görünce, ister istemez Galatasaray’ın bu şansa her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyor insan..

Şansal Büyüka / Milliyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER