Futbolda devrim! Penaltı atışı değişiyor...

Futbolun patronu FIFA, oyunun daha zevkli hale gelmesi adına farklı yenilikler düşünmeye devam ediyor.

Futbolda devrim! Penaltı atışı değişiyor...

Bu doğrultuda gündeme gelen yeni kural değişikliklerinin, futbola nasıl bir etki yapacağı ise merakla bekleniyor.

İşte detaylar ve değişmesi beklenen o 3 kural:

Hollanda’nın yüksek tirajlı gazetelerinden De Telegraaf’ta yazan habere göre FIFA Başkanı Gianni İnfantino ve kurmayları, penaltı atışları, oyuncu değişikliği ve topun oyuncunun eline değmesiyle ilgili önemli devrimlere imza atmaya hazırlanıyor. Bunlar içinde en dikkat çekeni penaltı atışları.

Düşünülen yeni kurala göre eğer penaltıyı kullanan oyuncunun vuruşunda kaleci topu kurtarır ya da top direğe çarpıp dışarı çıkarsa, pozisyonun devamı olmayacak.

Yani dönen topu, hücum eden takım tamamlayıp gol yapma fırsatını elde edemeyecek. Tam tersi böyle bir durumda savunma yapan takımın lehine serbest vuruşla oyun devam edecek.

Ayrıca maçın daha hızlı şekilde devam etmesi ve süreden çalınmaması için futbolcu değişikliği sırasında çıkan oyuncunun orta çizgiye gelip, ağır adımlarla çıkması ortadan kalkacak. Çıkacak futbolcu, saha dışına çıkışı en yakın yerden oyun alanını terk edecek.

Öte yandan ‘Topun istemeyerek ele değmesi’ kuralının yerine eğer her ne olursa olsun topa karşı bir engelleme varsa, bu el olarak sayılacak ve faul kararı verilecek.

Muhtemel bu üç kural 22 Kasım’da FIFA’nın gündemine gelecek. Eğer onaylanırsa, Mart 2019’daki FIFA toplantısında oylamaya sunulacak ve buna göre uygulamaya sokulup, sokulmayacağına karar verilecek. (Fanatik)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 01:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER