Futbolda tarihi karar, resmen kuruldu! Kulüpler Birliği'nden 'karşıyız' açıklaması...

Ve futbolda dananın kuyruğu koptu... Avrupa'nın 12 dev kulübü; Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester City, Manchester United, Milan, Inter ve Juventus, Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatındaki yayın ve ticari haklar gibi bileşenlerde UEFA ile anlaşmaya varamayınca resti çekti ve kendi ligini kurdu: Avrupa Süper Ligi. UEFA'dan ''bağımsızlığını'' ilan eden bu kulüpler, artık hiçbir UEFA organizasyonunda yer alamayacak. UEFA'nın başını çektiği ortak bildiride, ''İlgili kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacaktır. Oyuncularının, milli takımda oynamasına dahi izin verilmeyebilir.'' ifadelerine yer verilmişti.

Futbolda tarihi karar, resmen kuruldu! Kulüpler Birliği'nden 'karşıyız' açıklaması...

Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi'ni resmen kurdu. 12 kulüp, ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğunu duyurdu. Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi'nin başkanı seçildi. Lige 3 kurucu üye kulübün daha katılacağı duyuruldu.

Avrupa'nın 12 büyük kulübü, Avrupa Süper Ligi projesini kabul etti ve resmi açıklama yapıldı. İngiltere'den Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham; İspanya'dan Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid; İtalya'dan Inter, Milan ve Juventus bu fikri onayladığını ve Avrupa Süper Lig'in doğduğu açıklandı. Öte yandan Bayern Münih ve RB Leipzig ile birlikte Porto'nun da bu oluşumda yer alacağı ancak henüz resmileşmediği ifade edildi.

Yapılan basın bildirisinde, "12 kulüp, yeni bir hafta arası turnuvası olacak Süper Lig için anlaşmaya vardı." açıklamaları kullanıldı.

Fransa'dan Paris Saint-Germain ise Avrupa Süper Ligi teklifini kabul etmedi.

KURUCU 12 KULÜP, AVRUPA KULÜPLER BİRLİĞİNDEN AYRILDI

Avrupa Süper Lig projesinin kuruculuğunu üstlenen 12 kulüp, Avrupa Kulüpler Birliğinden de ayrıldı. Juventus Başkanı Andrea Agnelli de, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanlığı görevini bıraktığını duyurdu ve Avrupa Süper Ligi'nde başkan yardımcılığı görevine başladı. Öte yandan yeni turnuvanın önümüzdeki Ağustos ayında başlayacağı açıklandı.

İŞTE YÖNETİM KURULU

Başkan: Florentino Perez (Real Madrid)

Başkan Yardımcısı: Andrea Agnelli (Juventus)

Başkan Yardımcısı: Joel Glazer (Manchester United)

Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez, "Avrupa Süper Ligi projesiyle birlikte futbola her seviyede yardımcı olacağız ve futbolu dünyada doğru noktaya getireceğiz." derken, Başkan Yardımcısı Joel Glazer ise, "Avrupa Süper Ligi, dünyanın en iyi takımlarını ve oyuncularını bir araya getirerek, Avrupa futbolu için yeni bir sayfa açacak ve futbol piramidine daha geniş bir finansal destek sağlayacak." ifadelerini kullandı.

FIFA: "BİZ KARŞIYIZ"

Avrupa Süper Ligi'nin resmen açıklanmasının ardından dünya futbolunun patronu FIFA'dan açıklama geldi. FIFA, bu karara sıcak olmadıklarını belirtti ancak herhangi bir yaptırım uygulanacağı ifadesi yer almadı.

FIFA'nın açıklamasında, "Uluslararası takvime ve değerlere karşı olan Avrupa'da kopuk ve kapalı bir lig düşüncesine karşıyız. FIFA, her zaman dünya futbolunda birliktelikten yanadır." ifadeleri kullanıldı.

UEFA'DAN ORTAK BİLDİRİ: "ARTIK YETER"

UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu ve Premier Lig, İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu ve La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A ortak açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

"Avrupa Süper Ligi'nin yaratılmaya çalışıldığını duyduk. Bu gerçekleşirse bu komik projeyi durdurma çabalarımızda birleşik kalacağız. Futbol toplumunun dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde birkaç kulübün kendi çıkarlarına dayanan bir projedir bu.

Bunun olmasını önlemek için hem adli hem de sportif olarak her seviyede bizim için mevcut olan tüm önlemleri alacağız. Futbol açık maçlara ve spor liyakatine dayanır, başka bir şekilde olamaz.

Daha önce FIFA ve altı Federasyon tarafından açıklandığı gibi, ilgili kulüplerin yerli, Avrupa veya dünya düzeyinde başka herhangi bir Yarışmada oynaması yasaklanacak ve oyuncuları milli takımlarını temsil etme fırsatından mahrum bırakılacak.

Bu senaryoya imza atmayı özellikle Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür ederiz. Böylesine bir projeye karşı savaşımızda bize katılmak isteyen futbol aşıklarına, taraftarlara ve politikacılara çağrı yapıyoruz. Azınlık bir grup, uzun süredir sadece kendini düşünmekte ısrar ediyor. Artık yeter!"

UEFA BAŞKANI CEFERIN: "DAHA FAZLA PARA İSTEYEN 2-3 KULÜP"

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise yakın gelecekte Avrupa Süper Ligi'yle ilgili olarak, "Sürekli dillendirilen 'Avrupa Süper Ligi', bazı kulüplerin ve medyanın ortaya çıkardığı bir şey, bizim değil. Dünyanın en sıkıcı projelerinden biri olur. Daha fazla para kazanmayı hak ettiğini düşünen 2-3 kulüp, bunun büyük kazanç olacağını düşünüyor." demişti.

UEFA VE FIFA TAVRINI KOYDU

FIFA ve kıtaların futbol konfederasyonları UEFA, CAF, AFC, Concacaf, CONMEBOL ve OFC imzaladıkları ortak bildiriyle Avrupa Süper Ligi projesine karşı açık cephe aldı.

FIFA ve altı konfederasyonun yayınladığı bildiri:

"Son dönemde medyada yer alan Avrupa kulüplerinin kuracağı söylenen Avrupa Süper Ligi projesine karşı FIFA ve altı konfederasyon olarak bir kez daha uyarımızı yapacağız. Bu tür bir turnuva ne FIFA, ne de altı konfederasyon tarafından tanınmayacaktır. Bu turnuvaya katılan kulüpler ve futbolcular, FIFA ve konfederasyonların düzenleyeceği hiçbir organizasyona alınmayacak ve men edilecektir.

FIFA ve konfederasyonları statüsünde, tüm turnuvaların organizatörleri olarak FIFA ve konfederasyonları gösterilmiştir. Global çaptaki tek turnuva FIFA Kulüpler Dünya Kupası'dır ve global çapta başka bir turnuva düzenlenmesi düşünülemez.

Sporun evrensel prensipleri fedakarlık, yükselmeler, düşmeler ve kendini vermedir. Futbol dünyasının piramidinde bunlar vardır. Futbol, bu prensiplerle başarılı bir tarihe sahip olmuştur. Global ve kıtasal turnuvalara katılım her zaman sahada alınacak başarılı sonuçlarla olacaktır.

Gianni Infantino, FIFA Başkanı

Şeyh Selman bin İbrahim, AFC Başkanı

Constant Omari, CAF Başkanvekili

Vittorio Montagliani, Concacaf Başkanı

Alejandro Dominguez, CONMEBOL Başkanı

Lambert Maltock, OFC Başkanı

Aleksander Ceferin, UEFA Başkanı"

PREMIER LİG UYARDI: "KATILMAYIN"

Avrupa Süper Ligi kararının ardından Premier Lig yönetimi, bu oluşuma katılan kulüplere uyarı gitti. Bu lige katılmamaları, uzak durmaları gerektiği belirtilirken, aksi halde sonuçlarına katlanacakları belirtildi.

Serie A yönetimi ise bu açıklama üzerine acil bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucuna dair henüz bir açıklama yapılmadı.

KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI: "KARŞIYIZ"

Kulüpler Birliği Vakfı, kurulması planlanan "Avrupa Süper Ligi"nin Avrupa futbolunun birliğine darbe vuracağını savunarak, UEFA'ya destek verdi.

Vakfın Twitter hesabından İngilizce yapılan açıklamada, "Kulüpler Birliği Vakfı, son dönemde gelişen olaylar hakkında derin endişe duymaktadır. Sözde 'Avrupa Süper Ligi', Avrupa futbolunun bütünlüğüne düzeltilemez bir darbe vuracaktır. Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı kulüplerin kendi çıkarlarını Avrupa futbolunun ortak çıkarının önüne koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz.

Türk Kulüpler Birliği Vakfı, kıtanın sportif değerini yaşatmak için UEFA'nın yanında yer almakta ve bütün paydaşları futbolun kalbini ve ruhunu yerle bir edecek bu talihsiz fikre karşı Avrupa futbolunu savunmaya çağırmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

NEDEN ANLAŞAMADILAR?

Avrupa'nın önde gelen kulüplerini temsil eden Avrupa Kulüpler Birliği ile UEFA arasındaki ticari haklar konusunda anlaşmazlık yaşandı. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği, 17 üyeyle birlikte karma Kulüp Yarışmaları Komitesi kurdu. Bu komite mart ayı içerisinde toplandı. Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward ve Manchester City CEO'su Ferran Soriano, bu komitenin üyeleri arasında yer alıyordu ve toplantıdan anlaşma olmadan ayrıldı.

Anlaşmazlık, Avrupa Kulüpler Birliği'nin Şampiyonlar Ligi'nin yayın ve ticari haklarının nasıl satıldığı ve pazarlandığına dair daha fazla kontrol sahibi olmak istemesinden kaynaklandı.

İŞTE FORMAT: AĞUSTOSTA BAŞLAYACAK

Avrupa Süper Ligi'ne 20 takım katılacak. 15 takım sürekli olarak bulunacak. 5 takım ise her sezon değişecek. Bu 5 takımın nasıl belirleneceği ise henüz netlik kazanmadı.

Takımlar iki grupta 10'ar takım olarak mücadele edecek. Her grubun ilk 4'ü çeyrek finale yükselecek. Her takım grup aşamasında en az 18 maç yapacak. Maçlar ise hafta içerisinde düzenlenecek.

4 MİLYAR EUROYU BÖLÜŞECEKLER

Lige her sezon katılacak 15 takım, her sezon 3.5 milyar euro'yu bölüşecek. En üstteki 6 takımın geliri 350 milyon euro olacak. Avrupa Süper Ligi'nin ilk aşamada hedefi ise en az 4 milyar euro gelir üretmek ve diğer 5 takıma da en az 100 milyon euro'luk ödeme yapmak.

UEFA ise Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Süper Kupa ve Konferans Ligi için toplam 3.25 milyar euro'luk bir anlaşma yapabilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER