Galatasaray'a 700 bin Euro'luk Tudor faturası!

2017-2018 sezonunda Yeni Malatya mağlubiyetinden sonra sözleşmesi feshedilen Igor Tudor'a Galatasaray'ın 700 bin Euro'nun üzerinde ödeme yapmasına karar verildi.

Galatasaray'a 700 bin Euro'luk Tudor faturası!

2017-2018 sezonunda Yeni Malatya mağlubiyetinden sonra sözleşmesi feshedilen Igor Tudor'a Galatasaray'ın 700 bin Euro'nun üzerinde ödeme yapmasına karar verildi.

Galatasaray'ın dün açıklanan faaliyet raporunda eski teknik direktör Igor Tudor ile ilgili de bir açıklama yapıldı. 2016-2017 sezonunun ikinci yarısında takımın başına gelen ve 2017-2018 sezonunun ilk yarısında gönderilen genç teknik adam kulübü dava etmişti. Tudor'un sözleşmesi ilk yıl için 400 bin Euro ikinci sezon için 1 milyon Euro garanti maaş şeklindeydi ayrıca başarı bonusları da vardı. Hırvat çalıştırıcıyla 18 Aralık 2017'de resmen yolların ayrıldığı açıklandı. Sözleşmesi feshedilen teknik direktör Galatasaray'a dava açtı. FIFA, Tudor'un taleplerinin büyük kısmının yerine getirilmesine karar verdi. Galatasaray ise CAS'a başvurdu. Şu anki karara göre Tudor'a 700 bin Euro'nun üzerinde bir para ödenecek.

Kulübün faaliyet raporundaki açıklama şu şekilde:

"Eski profesyonel teknik direktör ve antrenör ekibi, Galatasaray Sportif ile arasındaki sözleşme uyarınca alacaklarının ödenmediği iddiası ile dava konusu tutar olan 824.679 Euro’nun kendilerine ödenmesini talep etmektedirler. Bunlardan eski profesyonel teknik direktör tarafından açılan dava ilgili olarak FIFA Players’ Status Committee tarafından verilen 27 Kasım 2019 tarihli karar ile;dDavanın kısmen kabulüne karar verilmiş olup eski profesyonel teknik direktörün kontratının ihlal edilmesinden ötürü talep ettiği 541.935 Euro tutarlı tazminat talebine ilişkin GS Sportif A.Ş.Şirket’nin eski profesyonel teknik direktöre, 514.730 Euro tutarında tazminat ödemesine ve bu meblağa 3 Ocak 2018 tarihinden ödeme gününe kadar yıllık %5 oranında faiz işletilerek ana paraya eklenerek ödenmesine, eski profesyonel teknik direktörün 2017/2018 sezonuna dair şampiyonluk bonusu olarak talep ettiği 200.000 Euro tutarında meblağın GS Sportif A.Ş. şirket tarafından kendisine ödenmesine, eski profesyonel teknik direktörün kontratının haksız şekilde feshedilmesinden ötürü talep etmiş olduğu 600.000 Euro tutarındaki tazminat talebinin reddine karar verilmiştir. Akabinde, FIFA tarafından verilen karara karşı temyizde bulunmak üzere CAS’a gerekli başvuru yapılmıştır. Söz konusu FIFA kararının temyizi için CAS 2020/A/6798 sayılı dosyasından yapılan yargılama devam etmektedir. Şirket yönetimi hukuk danışmanlarından aldığı görüşler doğrultusunda bahsi geçen davaya ilişkin gerekli yükümlülük finansal tablolara kaydedilmiştir." 

Mahkeme haksız fesih sözleşmesinden kaynaklı tazminat talebini kabul etmemesine rağmen diğer tazminat isteklerini ve şampiyonluk bonusu talebini kabul etti. Bu da 700 bin Euro'nun üzerinde bir paraya denk geliyor.

Antrenörlerle konu kapandı

Açıklamanın devamında Tudor'un yanı sıra antrenör ekibiyle ilgili detaylara da yer verildi.

O açıklama ise şu şekilde:

"Kulüp eski antrenörü tarafından açılan dava ile ilgili olarak davanın kabulüne karar verilmiş ve Davacıya 155.623 TL ödenerek dosya kapanmıştır. Bir diğer kulüp eski antrenörü tarafından açılan dava ile ilgili olarak ise davanın kabulüne karar verilmiş ve Davacıya 333.485 TL ödenerek dosya kapanmıştır." (Ajansspor)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER