"Galatasaray böyle oynayacaksa..."

Galatasaray'ın eski futbolcusu ve antrenörü Tugay Kerimoğlu, sarı kırmızılı takımın Paris Saint-Germain'e 1-0 mağlup olduğu maçı beIN Sports'ta yayınlanan maç sonu programında yorumladı.

"Galatasaray böyle oynayacaksa..."

İşte Tugay Kerimoğlu'nun değerlendirmelerinden öne çıkanlar...

"GOLE KADAR OLAN SÜREÇTE..."

Hepimizin beklentisinin dışında bir sistem değişikliği vardı. 5'li bir defans anlayışıyla sahadaydı Galatasaray. 3'lü bir orta saha ve Falcao, onu destekleyen Babel görüntüsü. Gole kadar olan süreçte Galatasaray çok efor sarf etti.

"İLK TERCİHLERİ DI MARIA'YDI"

İşler doğru gidiyordu ama bir hata, topa dalış, 1-0'ı getirdi. Bakıldığında, rakibin dünya devi olduğu, iyi ve özel ayaklara sahip olduğunu söylemiştik maç önünde. Fakat, şu var; 4-3-3 sistemine öyle bir çalışmışlar ki ilk tercihleri, Di Maria üzerinden Luyindama'nın arkasına atılan koşular oldu. Bir maç boyunca görebildiğim ve seyredebildiğim şey bu oldu.

"MUSLERA BU AKŞAM GÖREVİNİ YAPTI"

Muslera'nın bu zamana kadar olan performanslarını hep övgü dolu sözlerle anlattık. O da bu akşamlardan bir tanesi ama buradaki defans kurgusunda topa yapılan dalışlar, defans arkasına atılan toplarda rakipler karşı karşıya kalınca birebirde Muslera'nın becerisini beklersiniz. O da bu akşam görevini yaptı o konularda.

"SANİYELİK GECİKMEDE BİLE ÇIKIYORLAR"

Paris Saint-Germainli oyuncular pas oyununu oynarken o kadar sakinler ki, önde baskıyı yaptığınız zaman, saniyelik gecikmelerde bile çok rahat bir şekilde çıktıklarını gördük. Oyunun yönünü değiştirme, oyunu çabuk oynama anlamında çok etkili oldular. İlk yarıda bu şekilde buldukları pozisyonlarda Muslera'nın başarısı göz ardı edilemez.

"GALATASARAY BASKIYI DOĞRU YAPMALI"

Böyle oynayacaksa Galatasaray bundan sonra, bu işi kendi florasında, kendi dünyasında, kendi oyuncu grubuyla bu sistem üzerinden ligde de böyle devam edecekse baskıyı doğru yapmalı ki sonucunu alabilsin.

"DOĞRU BASKILAR, KAYMALAR, KADEMELER"

Kaybettiğiniz maçlardan alabileceğiniz dersler de vardır. Yapılan doğru baskılar, kaymalarla, kademelerle bu işi çözebilirsiniz. Kendi liginizde belki zaaflarınız o kadar görünmez. Yaptığınız işin karşılığını alma açısından doğru bir gece. Bunu ne kadar sürdürebilirsiniz? Bunu yapmanız gereken yer, rakip sahadır.

"FALCAO, RAKİP KALEYE YAKIN OLMALI"

Falcao'yu aktif kullanmak istiyorsanız, rakip kaleye yakın tutmanız gerekir. Yaptığınız baskı sonucunda Falcao size iş bitirebilsin.

"BİTİRİŞ BÖLÜMÜNDEKİ EKSİKLİK"

Baskı anlamında evet, Galatasaray önde başladığında her iki bekini kanat gibi gönderen, baskının içerisinde tutan, geri üçlüsünü statik olmayıp rakibiyle birlikte kontrollü karşılayan bir Galatasaray vardı. Bitiriş bölümündeki eksikliği, Galatasaray'ın göze çarpan eksiklerinden bir tanesiydi.

"BELHANDA, ETKİLİ DEĞİLDİ"

Maçın başlangıcı, oynadığı süre ve çıkış bölümüne kadar Belhanda, çok fazla etkili olduğunu düşünmüyorum. Bir şeyler yapma isteği var evet ama bazı korkular, o yüzdeki maske sizi bir yere kadar götürmüyor. Bir yerde sizi tutuyor ve etkiliyor.

"GALATASARAY TARAFTARININ İSTEDİĞİ ŞUDUR"

Bu akşam Galatasaray'ın oyunu tatmin etmiş ki, maç sonunda çağrılıp kendilerini tebrik ettiler, onore ettilr. Bu bir donedir. Galatasaray taraftarının istediği şudur; mücadele edersiniz, mücadelenin karşılığını alamadığınızda zaten bunun karşılığı tribünler tarafından verilir. Size bu saygı gösterilir. Bu gece bence onun paylaşıldığı bir gece. Bazen oynayarak değil, mücadele ederek de kazanırsınız.

"BAZI ŞEYLERİ KAZANMA ŞANSINIZ VARDIR"

Bazen, bazı düşüncelerden vazgeçersiniz. Mücadele ederek, takımı koşturarak, topa sahip olarak, rakip sahada oynayarak bazı şeyleri kazanma şansınız vardır. Bu gece, o gecelerden bir tanesi gibi duruyor.

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER