Galatasaray'dan DMD'li çocuklara destek, Sevilla'ya çağrı!

Galatasaray, DMD hastalığı bulunan çocuklara destek olmak amacıyla twitter'dan bir paylaşımda bulundu.

Galatasaray'dan DMD'li çocuklara destek, Sevilla'ya çağrı!

Galatasaray, DMD kas hastalığı bulunan çocuklara destek amacıyla, Yeni Malatyaspor'un tweetine cevap verdi.

Yeni Malatyaspor'un "DMD kas hastası çocuklarımızın sorunlarına farkındalık yaratma amaçlı bu challenge'a katılıyor ve Galatasaray'ı davet ediyoruz." tweetini alıntılayan Galatasaray, "Tüm dünyadaki DMD'li çocuklar için Yeni Malatyaspor Kulübü'nün çağrısını yanıtladık, #ShoesForDMD'ye destek verdik. Ayakkabısını eskitemeyen her çocuk için destek verme sırası şimdi Sevilla'da." diyerek Sevilla'ya da destek vermesi için çağrıda bulundu.

SEVILLA DA DESTEK VERDİ

İspanya La Liga ekibi Sevilla, Galatasaray'ın daveti sonrasında kısa süre içerisinde sarı - kırmızılıların tweetini alıntıladı ve Galatasaray'ın eski futbolcusu Ozan Kabak'ın da formasını giydiği Schalke'yi akıma davet etti.

İşte Sevilla'nın attığı tweet;

"Merhaba Galatasaray! Davetinizi memnuniyetle karşılıyoruz ve elbette böyle değerli bir konu için bu akıma katılıyoruz. #ShoesforDMD'ye destek veriyoruz. Şimdi sıra sende Schalke 04!"

AKIM, SAKARYASPOR'LA BAŞLADI

Sakaryaspor'un DMD hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı bu akım, sırasıyla, Göztepe, Medipol Başakşehir, Beşiktaş, Trabzonspor ve İstikbal Mobilya Kayserispor'la devam etti.

DMD KAS HASTALIĞI NEDİR?

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) X kromozomuna bağlı çekinik kalıtılan bir kas hastalığıdır. Bacak ve kalça bölgesinden başlayarak tüm vücut kaslarının kuvvetten düşmesi ve körelmesi sonucunda hasta hareket kabiliyetini kaybeder. Erkek çocuklarda görülür ve ilk belirtiler altı yaş civarında gözlemlenir. Duchenne kas distrofisi vakalarının 2/3'ü anneden kalıtım yoluyla geçer, 1/3'ü mütasyon sonucu embriyoda ya da yumurtada oluşur. Genellikle erkek çocuklarında görülen DMD'ye kız çocuklarında rastlama oranı daha azdır.

Kas güçsüzlüğü semptomu genellikle erkeklerde dört yaş civarında başlar ve hızla kötüleşir. Tipik olarak kas kaybı ilk önce üst bacaklarda ve pelviste, ardından üst kollarda görülür. DMD sorunu olan çocuklar da skolyoz da yaygındır. Bazıları zihinsel engelli olabilir. Vakaların yaklaşık üçte ikisi bir kişinin annesinden miras alınırken, vakaların üçte biri yeni bir mutasyondan kaynaklanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 03:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER