"Galatasaray'ın derbideki sigortası yine o olur"

Sabah Gazetesi'nin usta yazarı Levent Tüzemen, Galatasaray - Fenerbahçe derbisi öncesinde iki ezeli rakibin nabzını tuttu.

"Galatasaray'ın derbideki sigortası yine o olur"

*Galatasaray'ın bu maçtaki oyun stratejisi nasıl olmalı? Fatih Terim'den nasıl bir 11 bekliyorsunuz?

Fatih Terim'in felsefesi; topa ve oyuna hakim olmak, önde rakibe baskı yapmak... Ancak, Terim'in elinde 1996-2000 ile 2011-13 sezonundaki gibi bir oyuncu grubu yok. F.Bahçe'nin fiziksel gücü Galatasaray'dan daha üstün görünüyor. Kadro kaliteleri üst düzey olmamasına rağmen Malatya ile A.Gücü eğer yaslanarak iki büyüğe karşı sistem farkıyla kazanıyorsa, Terim'in F.Bahçe'ye karşı stratejisi tıpkı Lokomotiv Moskova maçındaki gibi olmalı. Sonuca yönelik tarz benimsenmeli. Sakatları düşünürsek Terim'in elindeki kadro savunma ile hücumu ancak kompakt oyun tarzı ile yapabilir ve rakibe geniş alan bırakmaz. Muslera'nın önündeki savunma Linnes-Ozan-Serdar Aziz-Ömer Bayram'dan oluşmalı. Orta alanı N'diaye-Donk yönetmeli. Hücum hattı da Onyekuru, Belhanda, Rodrigues ve Eren'den oluşmalı.

*Galatasaray'ın eksi ve artıları derbiye dair nedir? Maçta Galatasaray adına kilit futbolcu kim olur?

Galatasaray son üç maçını Bursaspor, Schalke ve Malatyaspor'a karşı oynadı, iki beraberlik bir yenilgi aldı. Eksik oyuncuların çokluğu Galatasaray'ın takım ruhunu zedeledi. Ancak bu üç maçı da geniş alanda oynayan Galatasaray, topa ve oyuna hakim oldu ama rakiplere ciddi pozisyonlar verdi. Eğer Galatasaray eksiklerin olduğu dönemde akıllı oyun tarzına döner ve dar alanda oyunu oynamaya çalışırsa Onyekuru-Rodrigues ikilisiyle rakip savunmasına hızlı ataklar yapar ve gol pozisyonları bulur. Galatasaray'ın derbideki sigortası yine Muslera olur.

*Terim'in form grafiği nasıl? Skor tahmininiz nedir?

Fernando'nun ifadesi: "Fatih Terim'in bende bıraktığı en önemli etki, zorlu ve büyük maçlardaki rahatlığı, zekası ve oyuna dokunuşlarıdır. Bu Allah'ın verdiği özel bir yetenek. Bunun okulu yok. Bence bu anlatılmaz yaşanır." Fernando haklı. Galatasaray'da herkes form düşüklüğü yaşar sadece Fatih Terim hep formda kalır. Terim'i ayakta tutan en büyük güç hırsı ve kaybetmeme duygusudur. Ayrıca Terim'in son yıllarda ele geçirdiği psikolojik üstünlük Fenerbahçe önünde Galatasaray'a itici güç olacaktır. Türk Telekom'un atmosferi ve taraftarın müthiş desteğiyle Galatasaray bir adım önde..

*Fırat Aydınus maçın hakemi oldu. Nasıl bir seçim?

Fırat Aydınus özel hayatına özen gösterseydi inanın Cüneyt Çakır gibi Avrupa'da ses getiren bir hakem olurdu. Derbi tecrübesi fazla olan, futboldan çok iyi anlayan ve çok zeki olan Aydınus derbiye ayar vermez, maçın önüne geçmek istemez ise Devler Ligi tadında bir maç yönetir.

Levent Tüzemen / Sabah

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER