Galatasaray neden kaybetti? Hakan Ünsal, 6 madde ile sıraladı!

Galatasaray'ın unutulmaz futbolcusu ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Hakan Ünsal, Galatasaray-Benfica karşılaşmasını değerlendirdi.

Galatasaray neden kaybetti? Hakan Ünsal, 6 madde ile sıraladı!

Galatasaray'da Diagne dün akşam büyük hayal kırıklığıydı.

Maçın ilk çeyreğini seyredince, Galatasaray’ın başlaması gereken oyunu, yapması gereken presi ve beklenen coşkuyu Benfica’dan gördük. Önemli oyuncularından eksik oynayan Benfica, bir de bu oyuncular olsaydı durum çok farklı olurdu. Şu net ki Benfica, Galatasaray’ı iyi analiz etmiş ve belirledikleri strateji işe yaradı. Yaptıkları en iyi iş doğru adamlara doğru zamanda baskı yapmaktı. Marcao ve Luyindama’ya baskı ile oyuna başlangıcını engellediler. Fernando’ya yaptıkları pres ile oyun kurgusunu bozdular. Onyekuru’ya yakın oyunları ile öndeki etkiyi azalttılar. Feghouli, Belhanda ve Diagne devreye giremeyince oyunun hakimi olamadan ve üretkenlikten uzak bir yarım saat geçti.

GEDSON DUVARI

Bu bölümün en dikkat çeken oyuncusu Gedson Fernandes’ti. Florentino Luis ile birlikte müthiş tempoları, her açığı kapatmaları, orta sahadaki baskıları ve oyun kurmaları ile Galatasaray’ı en çok zorlayan isimler oldular. Gedson, oynadığı bölgede son dönemde gördüğüm ve seyrettiğim yetenek, tempo ve mücadele açısından en iyi oyuncuydu. İlk yarıdaki en büyük problem, rakibin orta sahamızı dikine, çabuk ve kolay geçiyor olmasıydı. Galatasaray aynı şekilde hızlı hücuma geçtiğinde, durduran ve karşılayan adamlar Gedson ve Luis’ti. Diagne’nin hiç oyunda olmaması, bırakın top tutmayı top bile istememesi, yükün Onyekuru’nun üstüne binmesine ve orta sahanın yana oynamasına sebep oldu. Bu da doğal olarak Galatasaray’ın oyun hızının düşük olmasına sebep oldu. Diagne’nin oyununu görünce, Galatasaray’ın forvetsiz oynadığı maçlar aklıma geldi ve o dönemde bile bu kadar etkisiz bir görüntü olmamıştı.

MOHİKAN LUYİNDAMA

İkinci yarıya daha düzenli ve organize başlayınca gol de geldi. Feghouli, Diagne, Belhanda’nın olmadığı anda çıkan Mohikan Luyindama takımı rahatlatan ve güven aşılayan golü attı. Gol sonrası dakikalarda golü atan adam tek başında müthiş savunma yaptı ve Galatasaray’ın ayakta kalan tek oyuncusuydu. Onyekuru ve Nagatomo’nun kullandığı kenar iş yaparken diğer tarafta bir icraat yoktu. Şunu çok net söyleyebiliriz ki, Galatasaray maçı orta sahada kaybetti. Maçın genelinde orta sahada üstünlüğü alamayınca sonuç kaçınılmaz oldu. Luyindama çok iyi oynarken Marcao’nun yaptığı hata maçın ve turun kaybedilmesine sebep oldu. Önemli eksikleri olan bir takıma kendi sahamızda kaybetmeyi telafi etmek çok zor.

NEDEN KAYBETTİK

1- Forvetsiz oynamak zorunda kaldığımız için.

2- Feghouli vasat ve etkisiz oynadığı için.

3- Belhanda zirveden dibe vurduğu için.

4- Marcao beklenmedik bireysel hata yaptığı için.

5- Orta sahada cevap veremediğimiz için.

6- Gedson ve Luis çok iyi oynadığı için.

Hakan Ünsal / Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 03:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER