''Galatasaray, şampiyonluk yarışını her konuda Başakşehir’den daha zor şartlarda devam ettiriyor!''

Milliyet Gazetesi spor yazarı Osman Şenher, BB Erzurumspor-Galatasaray karşılaşmasını değerlendirdi.

''Galatasaray, şampiyonluk yarışını her konuda Başakşehir’den daha zor şartlarda devam ettiriyor!''

Galatasaray’ın Erzurum maçı kazanmaya mecbur olduğu bir karşılaşmaydı. Hissedilen sıcaklık eksi sekiz, futbolcuların alışık olmadığı bir ortam. Böyle zor şartlarda oynamak kolay değil. Evet ‘Erzurumsporlu futbolcular da aynı şartlarda oynuyor’ diyebilirsiniz ama onların alışık olduğu bir ortam. Yüksek bir rakıma alışmış bir takımın bazı avantajları vardır. 
Erzurumspor’un fizik gücüne bakın. Sahada koşmayan, mücadele etmeyen futbolcusu yoktu. Mehmet Özdilek de Galatasaray’ı iyi analiz etmiş. Bilhassa orta sahada devamlı baskı yaparak Feghouli’nin kanadını iyi kapatmış. Bir de Rashad Muhammed gibi fiziği çok iyi ve çabuk bir santrforla Galatasaray defansını epey hırpalattı. Marcao’nun affedilmez hatasıyla da golü buldular. 
Sarı-kırmızılı futbolcuları kötülemeye gerek yok. Onyekuru, Ndiaye, Feghouli’nin kaçırdıkları çok net pozisyonlar var. Son vuruşları yapamadılar. Benim anlamadığım neden gündüz bu maç oynanmıyor? 23 bin seyirci hissedilen eksi sekiz derecede maç seyretmeye gelmişler. Hakikaten ızdırap. Keşke gündüz 4’te oynansaydı, futbolcular da taraftarlar da bu kadar eziyet çekmezlerdi. Galatasaray şampiyonluk yarışında hesapta olmayan, çok önemli iki puan kaybetti. Ligin bitmesine 10 hafta var. Bu kadar az zamanda sekiz puan fark kapanır mı? Futbolda herşey var, olabilir. Galatasaray bir daha böyle ortamlarda da maç oynamayacak. Ama yine de çok zor. Süper Lig’i ikinci bitirmek bile artık kıymetli oldu. 

Tabii ki yarış yine kıran kırana devam edecek. Ben her konuda Galatasaray’ın şampiyonluk yarışını Başakşehir’den daha zor şartlarda devam ettirdiğini düşünüyorum. Ama Galatasaray çok büyük bir camia, çok büyük bir taraftarı var. Ben bu zor şartların altından kalkabileceğini düşünüyorum. 

Sonuçta Erzurumspor da Galatasaray da sahada çok iyi mücadele ettiler. İkisinin de puana ihtiyacı vardı. Bunu düşünerek varlarını yoklarını sahaya koydular. En azından bu soğukta maça gelen taraftarı ortaya koydukları mücadeleyle ısıttılar. Ev sahibi ekip kazandığı puana sevinmiştir, bunu da hak ettiler. Dün gecenin kaybedeni konuk ekipti. Bu hesapta olmayan iki puanlık kaybın önümüzdeki haftalarda neler getireceğini hepimiz göreceğiz.

Osman Şenher / Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER