Galatasaray'ın 'altın jenerasyonu'!

Spor Toto Süper Lig 5.hafta mücadelesinde Galatasaray'ın evinde Kasımpaşa'yı 4-1 yendiği mücadelede güzel oyunun yanında genç Ozan Kabak'ın performansı da geceye damga vurdu.

Galatasaray'ın 'altın jenerasyonu'!

Fotomaç.com.tr editörlerinden Tarkan Kıdıl, Galatasaray'ın 'altın jenarasyonunu' değerlendirdi.

OZAN KABAK

Galatasaray'ın Kasımpaşa'yı evinde 4-1 yendiği mücadelede ortaya koyduğu performans ile göz dolduran Ozan Kabak, 25 Mart 2000 doğumlu. Stoper mevkiinde oynayan genç oyuncu, bugüne kadar Milli takım alt yaş kategorilerinde 50 maça çıkarken 13 gol atma başarısı gösterdi.

Ozan Kabak, akademi eğitimini oldukça iyi düzeyde almış bir oyuncu. Bir savunma oyuncusundan beklenen her şeyi ortalama üstü yapabilme becerisine sahip. Oyuncunun en çok öne çıkan özellikleri ise oyun görüşü ve çalışkanlık düzeyi. UEFA tarafından seçilen "U17 Avrupa Şampiyonası'nda En Fazla Dikkat Çeken 10 Oyuncu" listesine girmesi ile Avrupa kulüplerinin de izleme listesinde olan bir oyuncu. Sağ ayağını kullanan Ozan, zayıf ayağını da ortalama üstü bir düzeyde kullanıyor. Genç oyuncu, modern 'pasör stoper' tanımlamasının içini doldurabilmek için her türlü her şeye sahip.

CELİL YÜKSEL

1 Ocak 1998 doğumlu Celil Yüksel, defansif orta saha pozisyonunda oynuyor. Genç oyuncu alt yaş kategorilerinde bugüne kadar 4 maça çıkarken 1 gol atma başarısı gösterdi.

Celil Yüksel, hedefi top kazanmak ve alan daraltmak olan klasik defansif orta sahalardan biri değil. Topu kullanmayı seven genç oyuncu, mental ve teknik kalitesi ile göz dolduruyor. Oyun stili olarak bana Emre Belözoğlu'nun gençliğini andırıyor. Defansif orta saha olarak oynasa da topu ileriye taşımak konusunda en ufak bir tereddütü yok. Selçuk İnan gibi bir oyuncu ile aynı sahada idman yapıyor olmak kendisi için büyük şans.

YUNUS AKGÜN

Yunus Akgün, 7 Temmuz 2000 doğumlu. Genç oyuncu her iki kanatta da görev alabiliyor. Sol ayağını kullanan Yunus, 1.73 boyunda. Bugüne kadar Milli Takım'ın alt yaş kategorilerinde 33 maça çıkan genç oyuncu, 6 gol katkısında bulundu.

Yunus Akgün, kanat özelliklerinin yanında ikinci forvet olarak da oynayacak yeteneklere sahip bir oyuncu. Hızı ve dripling kalitesi ile ön plana çıkan genç oyuncu, yaratacılık ve uzun şut tehdidi açısından da standartların oldukça üzerinde. Griezmann'ın Real Sociedad günlerine oldukça benzetiyorum Yunus'u. Topu ayağında tutma süresini biraz azaltması ve top paylaşımı konusunda kendisini geliştirmesi ile çok kaliteli bir oyuncu olma potansiyelini ortaya çıkartabilir.

GÖKHAN GÜNEY

Gökay Güney, 19 Mayıs 1999 doğumlu. Gökay, defansif orta saha, merkez orta saha ve stoper mevkilerinde oynayabiliyor. Genç oyuncu, alt yaş kategorilerinde milli takım için 16 maça çıkarken gol atma başarısı gösteremedi.

Gökay Güney, pas yeteneği ve oyun görüşü ortalamanın oldukça üstünde olan bir oyuncu. Uzun mesafe pasları denemekten çekinmiyor. Merkez orta saha kökenli oyuncu, geriden oyun kurmadaki başarısı ve pozisyon bilgisi ile 'pasör stoper' rolü içinde gayet ideal bir aday.

EMİRHAN CİVELEK

Emirhan Civelek, 5 Ocak 2000 doğumlu. Genç oyuncu, sağ bek pozisyonunda oynuyor. Genç oyuncu alt yaş kategorilerinde milli takım için 31 maça çıkarken 1 gol atma başarısı gösterdi.

Emirhan Civelek, hücumcu bir bek. Savunma özelliklerindense hücum özellikleri çok daha göze çarpıyor. Modern futbolunun istediği bek karakterini sahaya yansıtmak için oldukça yeterli bir potansiyele sahip. Pozisyon bilgisi geliştirerek, aynı takımda bulunduğu Mariano'yu kendine örnek alabilirse, geleceği çok parlak bir oyuncu.

ABDUSSAMED KARNUÇU

Abdussamed Karnuçu, 4 Şubat 2000 doğumlu. 1,84 boyundaki oyuncu defansif orta saha olarak oynuyor. Genç oyuncu, alt yaş kategorilerinde milli takım için 26 maça çıktı.

Abdussamed Karnuçu, pozisyon bilgisi ve yaşına göre oldukça iyi fiziği ile ön plana çıkıyor. Defansif orta saha pozisyonu haricinde stoper oynamak için de gayet yeterli bir oyuncu. Fernando ile aynı takımda bulunması ve onun antremanlarını izleyebilecek olması kendisi için büyük bir şans.

ATALAY BABACAN

Atalay Babacan, 28 Haziran 2000 doğumlu. Merkez orta saha ve ofansif orta saha olarak oynayabiliyor. Atalay, Milli Takım için alt yaş kategorilerinde 49 maça çıkarken 21 gol atma başarısı gösterdi.

Atalay Babacan, altın jenerasyonun 'en parlak' oyuncusu olarak gösteriliyordu ve ben de aynı görüşteyim. Geçtiğimiz sezon yaşadığı talihsiz sakatlıklar olmasa a takım için öne çıkacak ilk oyuncu olması işten bile değildi. Oyun görüşü, pas kalitesi ve tekniği şu an için bile a takıma hazır düzeyde. Modern bir oyuncu kurucudan beklenen her şeyi sahaya yansıtabilme potansiyeline sahip. Sakatlıkları üzerinden atabilirse ve fizik olarak gerekli aşamayı kaydetmesi halinde milli takımımız yeni bir 10 numaraya merhaba diyebilir.

RECEP GÜL

Recep Gül, 5 Kasım 2000 doğumlu. Her iki kanatta da forma giyebilen genç oyuncu, ikinci forvet olarak da oynayabiliyor. Genç oyuncu, milli takım alt yaş kategorileri için 47 maça çıkarken 11 gol atma başarısı göstermiş durumda.

Recep Gül, çizgiyi yakın oynayan bir kanattansa içeriye kat eden ve oyun kurucu özelliklerini de sahip bir oyuncu. Gerekli fiziksel gelişimi sağlaması halinde Süper Lig'de büyük bir etki yaratabilir.

MALİK KARAAHMET

Malik Karaahmet, 18 Ocak 2000 doğumlu. Genç santrafor, alt yaş kategorilerinde milli takım için 26 maça çıkarken 12 gol atma başarısı gösterdi.

Malik Karaahmet, tam anlamıyla 'komple forvet' olmak için gerekli tüm yeteneğe sahip. Almanya'da aldığı akademi eğitimi ile de pozisyon bilgisi ve ön alan presinde oldukça yeterli bir oyuncu. Galatasaray'ın santrafor sıkıntısı çektiği bu sezonda a takımda bile kendisini göstermesi oldukça mümkün. Geleceğin en önemli Türk forvetlerinden görüyorum kendisini.

MUTLU AKSU DOĞAN

Mutlu Aksu Doğan, 8 Mart 2000 doğumlu. Ofansif orta saha olarak oynayan genç oyuncu, alt yaş kategorilerinde milli takım için henüz maça çıkmadı.

Altınordu altyapısında yetişen Mutlu Aksu Doğan, gole oldukça yakın bir 10 numara. Oyuncu karakteri ile ilerleyen dönemlerde ileriyi düşünen bir '8 numaraya' da dönüşebileceğini düşünüyorum. Şut tehdidi oldukça yüksek olan oyuncu, bir on numaraya göre oldukça oyunun içinde.

MİRZA CİHAN

Mirza Cihan, 26 Ekim 2000 doğumlu. Merkez orta saha olarak oynayan genç oyuncu, milli takım için henüz maç oynamamış konumda.

Galatasaray'ın Gazişehir'den kadrosuna kattığı genç oyuncu, dinamizmi ile ön plana çıkıyor. Ofansif orta saha olarak da oynayabilen genç yetenek, sakatlıktan uzak kalması ile oldukça standart üstü bir 8 numaraya dönüşebilme potansiyeline sahip. (Fotomaç)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 01:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER