"Galatasaray’ın yerinde olsam, onu kazanabilmek adına bütün fedakârlıklara katlanırım"

Milliyet gazetesinin usta yazarı Şansal Büyüka, "Dobra Dobra" köşesinde Galatasaray'ın transfer gündemini değerlendirdi.

"Galatasaray’ın yerinde olsam, onu kazanabilmek adına bütün fedakârlıklara katlanırım"

Galatasaray’da bir anda orta sahanın iki temel direği Ndiaye ve Fernando, ikisi birden gitti. Bir takım için, bir hoca için kolay göze alınacak bir risk değil bu... Kaldı ki, Ndiaye ile Fernando, geçen yıl biraz gerilemiş olsalar bile Galatasaray’ın son iki yıl şampiyonluğunda çok etkili oldular.

Hem Ndiaye, hem Fernando futbolu iki yönü ile oynayan futbolcular... Hücuma etkileri de vardı, özellikle savunmaya çok ciddi katkıları da... Rakibi adeta “ısıran”, göz açtırmayan iki orta alan oyuncusunu birden kaybetmek, kolay telafi edilecek bir gelişme değil... Ancak Galatasaray’da Fatih Terim yönetiminde çok etkili bir scout ekibi var. Geçen yıl, hem de devre arasında Luyindama ve Marcao gibi iki stoperi bulan bu scout ekibinin, kısa sürede çok etkili iki orta alan oyuncusu bulması, sanırım çok zor olmaz.

Çünkü Fatih Terim ile scout ekibinin “Bilgi Bankası”nda çok sayıda aday oyuncu olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’da hücumda kanat oyuncusu olarak Feghouli vardı, Babel alındı, Jimmy Durmaz geldi, büyük ihtimalle Emre Mor gelecek. Bunların hepsi kenar adamı, çizgi adamı... Ama kadroda kim olursa olsun, hangi performansı gösterirse göstersin, Onyekuru’nun yerinin dolacağını düşünmüyorum.

Ribery’den sonra...

Galatasaray’ın yerinde olsam, şartların zorluğuna rağmen, Onyekuru’yu kazanabilmek adına bütün fedakârlıklara katlanırım. Ben Türkiye’de bugüne kadar çizgi adamı olup sezonu 16 gol, 6 asistle bitiren bir futbolcu hatırlamıyorum.

Türkiye’de Ribery’den bu yana Onyekuru gibi hızlı bir oyuncu görmedim. Onyekuru bu özellikleriyle, Galatasaray’ı en kısa yoldan rakip alana taşıyan bir oyuncu... Bu hızıyla rakip savunmanın az adamla ve dengesiz yakalanmasına sağlayan, bunun sonucu takım arkadaşlarının pozisyon bulmasına ciddi katkı veren bir futbolcu... 

Şartlar zor, kabul

Onyekuru, freni olmayan, ayağını gazdan kaldırmayan, bu hızına rağmen rakip oyuncuya takılmayan, yan pas tanımayan, direkt kaleyi  hedef alan futbol anlayışı ile  mutlaka Galatasaray’ın kadrosunda olması gereken bir isim... 

Şartlar zor kabul... Kulübü zorluk mu çıkarıyor? Kabul... UEFA mali kriterleri bir engel teşkil ediyor mu? Hepsi kabul... Bütün bunlara rağmen, hele Şampiyonlar Ligi aklıma geldiğinde Onyekuru’suz bir Galatasaray’ı düşünemiyorum.

“Burası Galatasaray... Kimler geldi, kimler geçti” diyebilirsiniz. Buna saygı duyarım. Ama görüşüm değişmez… Galatasaray için Onyekuru şart... Onyekuru’suz asla...

Son umut Fatih Terim!

Emre Mor, bu genç yaşta gerçekten tepeden tırnağa futbolcu... Adamda futbol adına ne ararsanız var. Şimdi Galatasaray’ın kapısında, kurtuluşu kendisini çok ufak yaşta milli takıma alan Fatih Terim’de buluyor. Fatih Terim, Emre Mor için doğru bir adres... Açıkça belirtelim ki, Emre  Mor, bu sıra dışı yeteneklerine rağmen “arıza” bir oyuncu... Bugüne kadar hiçbir hoca, bu arızayı gideremedi. Emre için son umut Fatih Terim ‘de …

Arda, Terim’in kapısını çalmalı

Transfer gündeminde Arda Turan’ın Galatasaray’a döneceği konuşuluyor. Biraz araştırdım, Arda’ya yakın isimlerle konuştum. Arda’nın Galatasaray’a dönmesi için “Ben geldim” diye kapıyı çalması gerekiyor. Kimin kapısı mı, elbette Fatih Terim’in kapısı...

Bugün burada yarın başka yerde

Fenerbahçe, Galatasaray’ın eski oyuncusunu alıyor, Galatasaray yıllarca Fenerbahçe’de oynayan oyuncuya talip oluyor, ne güzel... Bize de heyecan oluyor, takımlar renkleniyor, konuşacak konular zenginleşiyor. Bakıyorum bazı taraftarlar bu geliş gidişlerde rahatsız... Hiç rahatsız olmayın. Bunlar adı üstünde “Profesyonel oyuncu...” Bugün buradalar, yarın başka yerde … Alışmak lazım ...

Kulüpler de kurtulsun siyasiler de...

Geçen hafta kulüplerdeki altyapı hocalarını yazdım, “Çoğu siyasiler tarafından belirleniyor” dedim. Baktım, yanlış anlaşılmalar var, hemen durumu açayım. Özellikle Anadolu kentlerinin takımlarında altyapı hocaları belirlenirken, o kentin  parti il başkanının, belediye başkanının, kentin milletvekillerinin ciddi anlamda torpil talepleri oluyor. 

Kulüpler çaresiz, bu taleplerin büyük bölümüne uymak zorunda kalıyor.

Oysa Futbol Federasyonu altyapı hocalığı yapmanın ciddi kriterlerini belirlese ve bunu tavizsiz uygulasa, ne kadar baskı olursa olsun,o kriterlere uymayan torpiller çalışmayacak. Böylece hem siyasiler rahatlayacak, hem de kulüpler... Üstelik bu kriterlere uygun işi bilen hocalar altyapıların başına gelecek.

Kendinizi yakmayın

Yeni Sporda Şiddeti Önleme Yasası yürürlüğe girdi. Buna göre, sadece sahalarda değil, dışarılarda da yanıcı malzeme kullananlara 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yasa maddelerini okuyunca aklıma her deplasman maçında takımlarını meşalelerle karşılayan taraftarlar geldi. Aman ha, takımı karşılarken meşale yakacağım diye, kendinizi yakmayın...

Sakata gelmeyin

Benficalı orta saha oyuncusu Fejsa, Fenerbahçe ile Galatasaray’ın transfer gündeminde... Benfica’nın içindeki insanlarla konuştum. Fejsa için “Son 10 yılda hangi takımda oynadıysa, o takım şampiyon oldu” dediler. 

Ama sonrasında söyledikleri sıkıntılı... “Fejsa geçen sezon çok ağır bir sakatlık geçirdi ve henüz kendini bulamadı. Hatta UEFA Avrupa Ligi’nde Frankfurt’a Fejsa’nın hatalarıyla elendik” diye uyardılar. 

Biz de buradan uyaralım: Fejsa sakatlığın etkisinden kurtulduysa, süper... Eğer halen sakatlığın etkisindeyse, dikkat... Transfer edip sakata gelmeyin.

Azaltsan bir dert versen başka dert

Bizim gazetenin Ankara Spor Servisi temsilcisi Cemal Ersen’in yazılarını ciddiye alır, dikkat ederim. Cemal bu hafta MHK’nin hakem ücretlerine yeni bir dengeleme getireceğini, daha doğrusu, daha makul bir noktaya çekeceğini yazmış.

Hakemler bir anda ciddi ve bol paraya kavuştu, kiminin kafası karıştı, kiminin dünyası şaşırdı, ortalık yangın yerine döndü. Şimdi parayı azaltsanız bir dert, aynı parayı verseniz bir başka dert... Ne ayarlama yapılır bilemem ama “Allah kimseyi gördüğünden geri bırakmasın” diye bir temenni var, bu da  unutulmasın ...

Derdiyok yeter ki ‘sakatım’ demesin

Geçen haftada yazmıştım, Eren Derdiyok’u alan büyük iş yapar diye... Eren’i Göztepe kaptı. Renk aynı, sarı-kırmızı...  Seyirci, Galatasaray’daki gibi  kalabalık, tutkulu ve coşkulu...  Göztepe yeter ki, Eren’in en ufak bir sıkıntıda “sakatım” demesine bir çare bulabilsin.

Şansal Büyüka / Milliyet

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER