Galatasaraylı yıldıza büyük övgü! "Böyle oyuncuya önlem alamazsın"

TRT Spor'da yayınlanan Stadyum programının yorumcusu Ali Gültiken, Galatasaray'ın Gaziantep'i deplasmanda 2-1 mağlup ettiği mücadeleyi yorumladı.

Galatasaraylı yıldıza büyük övgü! "Böyle oyuncuya önlem alamazsın"

Gültiken'in değerlendirmelerinden öne çıkanlar şu şekilde...

"HER KOŞUDA OFSAYTA DÜŞERSİN"

Ben futbola amatör olarak Yücespor'da başladığımda, antrenörlerimin bana ilk öğrettiği şeylerden biridir. Rakip ofsayt taktiği yapıyorsa veya savunmasını öne çıkarıp arka alanda boşluk bırakıyorsa, orta alandan gelen toplara sen koşu yapma, ya kanatlar yapsın, ya da orta sahadan sürpriz koşularla gelecek oyuncularla yapsın. Neden? Çünkü, sen savunmayla yakın oynadığın için koşu mesafesi yok, dönüp her koşuda ofsayta düşersin. Galatasaray, Babel ile beraber bu ofsaytlara peşpeşe düştü.

"BU FARKI ONYEKURU YARATTI"

Ne zaman değiştirecek hoca diye bekledim. Babel'i biri ikaz edecek mi, diye bekledim. Onu bir türlü sağlayamadılar. Galatasaray, ikinci yarıda Onyekuru ile buldukları pozisyonların birçok benzerini ilk yarıda da buldu ama ofsayta düştü. Normal şartlarda oyun arasında bir fark yok, oyuncular arasında bir fark var. Koşu yapanlar arasında bir fark var. Galatasaray bu farkı Onyekuru ile yarattı.

"OYUN GÜCÜ ÇOK İYİYDİ"

Galatasaray, Babel ile oynadığında oyun düzenini işletiyor. Ofsayta düştü ama oyun içerisinde pasların içerisinde. Sürekli pas yapan, rakip yarı alanda oynanan bir oyun var. Oyunun belli bölümlerinde tıkanma var. Bir santrforda sıkıntı, bir de Emre Kılınç'ın ters kanatta olduğu için alışkanlıklarını sahaya oynamaması ve buna eklenen Belhanda ve Emre Akbaba'nın hareketsiz kalmaları. Galatasaray'ın pozisyon zenginliğini aşağıda tuttu ama Galatasaray oyun gücü olarak çok iyiydi.

"İŞTE HENRY ONYEKURU FARKI"

İlk yarıda da Galatasaray oyunun hakimiydi. Onyekuru farklı bir oyuncu. Geçen sene ile bu senenin farkını anlatırken de Onyekurulu ve Onyekurusuz Galatasaray'ın farkını anlatmaya çalıştık. İşte neden olduğunu kendisi gösterdi. Rakip arkasına bu kadar çabuk giden, deplasmanda özellikle çok etkili olan bir oyuncu.

"BÖYLE OYUNCUYA ÖNLEM ALAMAZSIN"

Sa Pinto taktiği değiştirmedi ama böyle oyunculara da önlem alamazsın. Öyle harika koşular attı ki iki golde de, pas şiddetleri doğru geldiğinde golleri kalesinde gördü Gaziantep. İyi bir Galatasaray izledik.

"GALATASARAY ÇOK ETKİLİ OLACAK"

Galatasaray güçlü bir oyun yakaladı 4-5 haftadır. Oyun düzeni çok iyi. Hep yukarıya doğru gidiyor. Onyekuru ile bunu taçlandırdı. Bir santrforu da, gerçek orijini santrforu oraya oturttuğunda Galatasaray elindeki yıldızlarla çok etkili bir olacak.

"BU OYUNCULAR KREATİF, ETKİLİ"

Feghouli yok, iyi olmayan Belhanda ve Emre Akbaba var, çok iyi oynayamayan Emre Kılınç var. Arda belli bölümlerde var. Onyekuru geldi, Babel var, yine bir santrfor geliyor. Bu oyuncular kreatif, gole etkili olan oyuncular.

"ÜÇLÜ VE GÜÇLÜ ŞAMPİYONLUK YARIŞI"

Galatasaray bu iki galibiyetle çok önemli bir dönüş gerçekleştirdi. Santrforun gelmesiyle beraber üçlü bir şampiyonluk yarışı güçlü bir şekilde bizi bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER