Galatasaraylı yıldıza büyük övgü! "Duvar gibi güçlü, sakin ve verimli; maçın kilit isimlerinden biri olur"

Fanatik gazetesi yazarlarından Cem Dizdar, 'Bizim Takım' köşesinde Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesinde muhtemel ilk onbirleri tek tek yorumladı ve 10 üzerinden puanladı.

Galatasaraylı yıldıza büyük övgü! "Duvar gibi güçlü, sakin ve verimli; maçın kilit isimlerinden biri olur"

SORU: Zafer Büyükavcı: Galatasaray ve Fenerbahçe muhtemel onbirlerini tek tek yorumlayınız ve puanlayınız... (Puanlama 10 üzerinden yapılacaktır..)

CEM DİZDAR (GALATASARAY 79 PUAN)

Nzonzi özel oyuncu. Bilerek, görerek oynuyor. Duvar gibi güçlü, sakin ve verimli. Maçın kilit isimlerinden biri olur. Feghouli geçen seneden uzak ama bu tip maçlar onun gibiler için bir fırsat...

Fernando Muslera (9): Takımın olmazsa olmazı. Savunma oyuncuları kendilerini güvende hissederek oynuyorsa, kaynağı Muslera.

Mariano (7): Savunmada sorunlu görünmese de hücuma çıkışta ikircikli davranabiliyor. O anlarda alanının korunması şart. Acaba Linnes mi doğru isimdi!

Luyindama (6): Ortağıyla uyumu şimdilik yakalamış görünmüyor. Brugge maçında aralarına atılan toplar sıkıntı yarattı.

Marcao (6): Birebir savunma anlarında hızlı ve sert ama hep hata yapacak izlenimi veriyor. Çevresiyle koordinasyonu sıkıntılı.

Nagatomo (6): Öngörülemez bir performasa sahip. Bazen uçuyor bazen kayıplara karışabiliyor. Ömer Bayram mı Yuto mu, zor tercih!

Nzonzi (9): Özel oyuncu. Bilerek, görerek oynuyor. Duvar gibi güçlü ve sakin, basit oyunda verimli. Maçın kilit oyuncularından biri olur.

Seri (7): Gittikçe güçleniyor, oynadıkça gelişiyor. Takım ona yardım ederse o da Galatasaray’a yüksek katkı yapar. Takımı bu maçta biraz da onun ayağına bakacak gibi...

Feghouli (7): Geçen seneki fark yaratan görüntüsünden uzak ama ağır ağır geri gelecektir. Bu tip maçlar Feghouli gibi mahir oyuncuların performans sıçramaları gösterdiği maçlardır.

Belhanda (7): Oyunun sahada tasarlanıp, uygulanması açısından en kritik oyuncu. Yokluğu, oyunun sürekliliğini doğrudan etkiliyor.

Babel (8): Ayırt edici özelliği, ‘soldan yüklen, kaleye dantelalarla paralel hareket et, kaleyi görünce şutla!’ Bu savunulabilir bir tarz ancak Babel, yön değiştirip alan yaratmada da etkili...

Falcao (7): Hazır olsa Muslera ile aynı puanı alır ama değil. Yine de varlığı rakip savunmanın dengesinin bozulması açısından önemli.

CEM DİZDAR (FENERBAHÇE 76 PUAN)

Dayanıklılık, oyun bilgisi, sükune tve sertlik.. Gustavo’da hepsi var. Max Kruse’nin fırsat yaratma/kollama konusunda yüksek bilgisi var. Derbide skora doğrudan etki edecek dört, beş oyuncudan biri.

Altay Bayındır (6): Gelişimi açısından kıymetli bir maç. Sakin ve dikkatli kaldığında sonuca direkt etki edecek kurtarışlar yapabilir.

Ozan Tufan (8): Kendi pozisyonunda ülkenin mevcut durumdaki en iyi oyuncusu ama şimdilik ‘onarıcı’ durumda. Savunması da iyi çıkışları da. Maçın sürpriz ismi olabilir.

Zanka (6): Rakip stoperler kadar belirsiz ama dönüşlerde onlardan daha yavaş. Hız açığını kapatmak ortağına kalacak.

Jailson (7): Savunmadan çok sanırım arkadan oyun kursun isteniyor ama Emre gidip topu ayağından alınca mevcudiyeti anlamını yitiriyor. Stoper savunmasında zaafı varsa da oyun etkisi olumlu futbolculardan.

Dirar (6): Sol bek oynayabilse de gerçek yerinde daha iyi, verimli. Sürati, çıkışları ve rakip alandaki ‘sızmaları’ rakip için tehlikeli. Ancak önde yapacaklarından daha çok savunma direnci daha belirleyici olacak.

Emre (7): Oyunu tasarlamak için arka ve kenarlardan her topu almaya gidecekse sorun olur. Oyunda kaldığı sürede ‘ayrıntıları belirleyecek oyuncu’ olarak görevlendirilirse fark yaratır ancak fiziksel yeterliliği engel.

Gustavo (8): Dayanıklılık, oyun bilgisi, sükunet ve futbol sınırları içinde sertlik.. Hepsi var. İhtiyacı olan, çevresindekilerin onu anlaması ve uyumları. Nzonzi ile maçın kilit oyuncusu olacaktır.

Deniz Türüç (6): Oyunu genişletme konusunda takıma yardımcı olacaktır ancak kanadı savunmada katkısı ne olacak, soru burada.

Max Kruse (8): Kenara gönderilince etkisi düşüyor. Muriç’in arkası ideal alanı ve buradaki şut fırsatları onun için önemli. Skora doğrudan etki edecek dört, beş oyuncudan biri.

Tolga Ciğerci (7): Topun takımında kalması ve oyunun önde tutulması konusunda fevkalade önemli bir oyuncu. Formu yerinde.

Muriç (7): Sırtı dönük oyunda da, kenara kaymalarda da, ortadan gelişlerde de iyi. Merkez pozisyonu zaten doğru oynuyor.
(Fanatik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER