Haldun Üstünel sessizliğini bozdu! "Galatasaray’a hizmet, hayalim"

Galatasaray yönetiminde görev aldığı süreçte transfer görüşmelerindeki başarısı ile taraftarının gönlüne taht kuran Haldun Üstünel, 10 yıllık suskunluğunu bozdu.

Haldun Üstünel sessizliğini bozdu! "Galatasaray’a hizmet, hayalim"

İşte Haldun Üstünel'in yaptığı açıklamalar...

"ASIL SİHİR GALATASARAY'DA"

- Adnan Polat size ‘Transfer Sihirbazı’ demişti. Yönetim transfer konusunda ciddi eleştiriler alıyor ne söylersiniz?

Bana o dönemde sayın Adnan Polat ‘Sihirbaz’ lakabı koydu. Beni onore etti. Aslında ben sihirbaz değilim. Sihir bende değil sihir Galatasaray’da. Beni başarılı görüyorlarsa takdir Galatasaray taraftarınındır.

"DOĞRU TRANSFERLER GEREKLİ"

Ben Galatasaray yönetimini başarısız bulmuyorum. Çünkü şu anda Galatasaray’da farklı bir süreç yaşanıyor. Harcama limitleri olsun, UEFA FFP kriterleri ve kısıtları olsun, kulüp içinde yaşanan yapısal reform süreci olsun. Bu yıl ince eleyip sık dokumalıyız. Çok doğru, nokta transferler yapmamız gerekli.

"ÖNEMLİ OLAN TAKIMI KURMAK"

Galatasaray taraftarının çok aceleci bir beklenti içinde olmamasını tavsiye ediyorum. Doğru transferler ile bütçeyi aşmamak da gerekiyor. Bunu kimse unutmasın. Elinden geldiği derecede bütçeyi küçülterek transfer yapma çabası içinde Galatasaray yönetimi. Belki ağır adımlar atıyorlar ama emin adımlar atmak lazım! Transfer yapmak ile şampiyonluk ya da başarı gelmiyor. Rakiplerimiz çok fazla transfer yapıyor ancak bu zamana kadar çok şahit olduk başarının transferle gelmediğini ve hep beraber göreceğiz! Önemli olan transfer yapmak değil takım kurmak! Takım iskeletini kurmak ayrı bir meziyet.

"GALATASARAY, KUPADA ARAYI ÇOK AÇTI"

- Galatasaray-F.Bahçe rekabeti için neler söylersiniz?

Kupa ve şampiyonluk açısından son 20 senedir bir Galatasaray - F.Bahçe rekabeti mevzu bahis değil! Çünkü Galatasaray arayı çok açtı. Sonuçlar, kupalar ortada. Fenerbahçe’yi bu konuda rakip olarak da görmüyorum.

"F.BAHÇE YANIMIZA YAKLAŞAMAZ"

Birbirini yenmek açısından derseniz... O açıdan da F.Bahçe, Galatasaray’a karşı başarılıdır. O başarı da geçen sezon bozuldu. O büyüyü bozduk en sonunda. Rekabet olarak Fenerbahçe’nin en büyük dayanağı o idi. Kupa almak, şampiyonluk açısından Fenerbahçe yanımıza dahi yaklaşamaz. Fatih hocanın da bunda payı çok büyük.

"TERİM BİR İMPARATOR"

- Terim için ne söylersiniz?

O bir İmparator. Zaman zaman hakkının yendiğini düşünüyorum. Galatasaray’ın çıkarlarını düşünerek bir savaş veriyor. Ve Galatasaray için o cezaları alıyor. Cezalar da Fatih hoca olduğu için Galatasaray markası olduğu için abartılıyor. Çok abartılı çıkışlara rağmen başka kulüp başkanlarına verilen cezaları görüyoruz!

"ESKİ F.BAHÇELİ DE OLSA KURALLLAR..."

Örneğin F.Bahçe kuralları hiçe sayarak transferlere imza attı. Eğer limit için yükümlülükleri yerine getiremezse TFF Başkanı Nihat ağabey eski F.Bahçeli de olsa kuralları uygulamalı. Bursa’ya, Eskişehir’e verilen cezalar F.Bahçe’ye, Beşiktaş’a, Galatasaray’a da uygulanmalı.

"ADNAN POLAT'IN ÇOK HAKKI YENDİ"

İki olay var. Biri, Özhan Canaydın’ın rahmetli olması... İkincisi de Adnan Polat’ın ibra edilmemesi. Ben ayrıldıktan 3-4 ay sonra gerçekleşti. O dönem Adnan Polat’ın çok hakkının yendiğini düşünüyorum. Sonra bir türlü dikiş tutturamadı Galatasaray başkanları. Kimse görev süresini tamamlayamadı! Düşünün kulüp 10 yıldır olağan bir genel kurul, seçim yapamıyor! Erken seçimler Galatasaray’a ciddi yaralar verdi.

"ÇOK YANLIŞ BİR YOLDAYIZ"

Yıllar sonra bu kez Mustafa Cengiz yönetimi benzer durumla karşılaştı. Çok yanlış bir yoldayız. Galatasaray, liseli-lisesiz diye ayrılamaz. Biz kardeşiz ve bunun bilincinde olmalıyız. Ama maalesef ki çok çeşitli çekişmeler yaşanıyor. Liseli, lisesiz kavramını kaldırmamız lazım ortadan. Bu bölünme, gruplaşma yaşandığı sürece bu olaylar devam edecek. Bu işi çözmemiz lazım. Galatasaray’da hizmet yarışı olması gerekiyor.

"MUSTAFA CENGİZ YÖNETİMİNİ DESTEKLİYORUM"

- Peki Mustafa Cengiz ve yönetimini nasıl buluyorsunuz?

Sayın başkan Mustafa Cengiz ve Abdurrahim Albayrak elinden gelen her şeyi yapıyor. Hele ki bu yaşadığımız süreçte! Ben eleştirilerin abartıldığını düşünüyorum. Camianın bu yönetim ya da bir sonraki, artık seçilen yönetimlerin Galatasaray için rahat çalışabilmesi adına önünü açması gerekiyor. En azından görev süreçlerini tamamlamaları için. Ben gönülden destekliyorum kendilerini.

"ARDA BU ŞANSI DEĞERLENDİRMELİ"

"Galatasaray vefalı davrandı Arda’ya! Camia bir evladına sahip çıkmıştır. Hatasıyla, sevabıyla Arda’yı kucaklamamız, sonuna kadar destek olmamız gerek. Bu şansı çok iyi değerlendirmeli. Arda’nın büyük bir hırsı vardır. İnşallah o eski günlerine kavuşur ve biz de zevkle Arda’yı seyrederiz."

"GALATASARAY'A HİZMET, HAYALİM"

- Bir gün yeniden görev alma düşünceniz var mı ya da başkan olma hedefiniz?

Her Galatasaraylının gönlünde Galatasaray’a hizmet etmek olduğu için yöneticilik ve başkanlık hepimizin hayalinde olan bir gerçek. Bu, bütün Galatasaraylıların hayalidir.

"ARDA'YI BİRAZ ERKEN KAPTAN YAPTIK"

- Arda Turan’ın 22 yaşında Galatasaray kaptanı olması hata mıydı?

Arda, Galatasaray kaptanlık bandını taktığında bizler yöneticiydik. Sayın başkan Adnan Polat ile büyük desteğimiz ve onayımız vardı. Ben bu konuda çok fazla öz eleştiri yaptım. Arda’yı biraz erken kaptan yaptığımız inancındayım. Arda o dönemde adaptasyon sürecini çabuk atlattı. Sanki uzun senelerdir kaptanlık yapıyormuş gibiydi. Olgun davranışları kaptanlığı hak ettiği görüntüsünü verdi. Ama biraz daha zamana ihtiyacı vardı. Çünkü 22 yaşındaki Arda’nın omuzlarına çok ağır bir sorumluluk yükledik. Galatasaray kaptanı olmak kolay bir meziyet değil. Onun altında ezilme yönünde gidiyordu ancak Arda kendini kurtardı.

"SOSYAL MEDYADA GÜCÜMÜZ VAR"

- Galatasaray taraftarı sizi çok seviyor, mesajınız?

Onlardan bir ricam var. Galatasaray oyuncularını çok çabuk linç ediyoruz, yeriyoruz. Sosyal medyada Galatasaray taraftarı olarak inanılmaz bir gücümüz var. Onu biraz iyi yönde kullanamıyoruz maalesef ki. Biraz daha sahiplenici olmamız gerekiyor oyuncularımıza. Bir de benim yıllardır sosyal medya hesabım yok, bilgilerine. Çok fazla sahte hesap açıldığı için ısrarlar üzerine bir tek instagramda haldunustünel1905 adı ile hesap açtım.

"ERGİN ATAMAN ACİLEN DÖNMELİ"

Bir de basketbol için bir şeyler söylemek istiyorum. Ergin Ataman da basketbolun İmparator’u. Galatasaray için önemli bir değer. Galatasaray basketbolunun başına acilen getirmemiz gerekli diye düşünüyorum.

EN MUTLU OLDUĞU TRANSFER?
- Harry Kewell

EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI?
- Elano Blumer. 50 kez Brezilya Milli Takımında oynamıştı. İstediğimiz verimi alamadık.
(Hürriyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER