"Hemen UEFA'ya, FIFA'ya gidin!"

Sabah gazetesi spor yazarı Levent Tüzemen, sporun gündemini yorumladı.

"Hemen UEFA'ya, FIFA'ya gidin!"

*Hafta sonu iki kritik maç oynandı. Beşiktaş-Başakşehir ve Fenerbahçe- Galatasaray karşılaşmalarına baktığımız zaman teknik direktörler Şenol Güneş, Abdullah Avcı, Fatih Terim ve Ersun Yanal'ın becerilerini nasıl buldunuz? Haftanın yıldızı hangisi olur?

Milli Takım'a gittiği için 'Beşiktaş'ı bırakmalı' denilen Şenol Güneş'ten Beşiktaş taraftarları ve camiası herhalde özür dilemelidir. Şenol hocanın işine ne kadar bağlı olduğuna ve işini ne kadar doğru yaptığına Başakşehir maçında çıplak gözle tanık oldum. Abdullah Avcı, oyuna soktuğu Arda ve Demba Ba ikilisinden sıfır verim alırken, Şenol Güneş'in taktik anlamda Medel'i orta sahaya çekip Caner'i sol beke monte etmesi, Başakşehir'in üstünlüğünü bitirdi. Ersun Yanal'ın ve Fatih Terim'in değişiklikleri takımlarına katkı sağlamadı.

Özellikle Terim'in Belhanda'yı atılmaması adına oyundan çıkarması ve yerine Emre Akbaba'yı alması doğru bir hamle olsa bile Feghouli-Ndiaye ik-i lisini çıkarıp yerlerine Mitroglou-Sinan Gümüş'ü sokması büyük hataydı.

*Fatih Terim, derbi sonrası hakemler için ağır ifadeler kullandı. Bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

Terim, ilk F.Bahçe maçında hakem Fırat Aydınus'a, "Maçın içine ettin" dediği için ciddi bir ceza aldı. Yardımcı hakemine aleni küfür eden Fırat Aydınus, 1 ay ceza aldı. Bu cezanın da büyük bölümü milli maç aralığında eridi. Terim'i serzenişlerinde haklı buluyorum. Ama ne kadar şikâyet ederse etsin durum değişmiyor, hata yapan ödüllendiriliyor. Ümit Öztürk arkası olmadığı için infaz ediliyor, Ali Palabıyık torpilli olduğu için korunuyor. Galatasaray yönetiminin yerinde olsam bu maçın görüntülerini FIFA ve UEFA'ya gönderip altına da "İşte sizin Avrupa'da görev verdiğiniz hakemin gerçek yüzü budur. VAR protokolüne bile uymayan bir hakem" derim. Taraftar da FIFA'ya Ali Palabıyık'ın hatalarını görüntülerle bıkıp usanmadan, sonuç alınıncaya kadar yollamalıdır.

*Belhanda derbide oyundan alındı. Terim, "Sarı kartı vardı, atılmamak için çıkmak istedi" dedi. Böylesi kritik bir maçta takımın en önemli isminin çıkmak istemesi ve Terim'in de buna uyması doğru mu?

Oyuncular çok zekidir. Hakemin niyetini çabuk çözerler. İlk F.Bahçe maçında yaşadıklarını hatırlamış olacak ki Belhanda, çıkmak istediğini Terim'e iletti. Palabıyık, F.Bahçe maçına talimatlı çıkmış. M.Topal'ın darbesine kart göstermemesi, Eljif'in golü öncesi Feghouli'ye Dirar'ın yaptığı faulüne gidip bakmaması, talimatı verenlere bir diyet ödemeydi.

* Ligde son alınan sonuçların ardından Galatasaray ve Başakşehir'in şampiyonluk şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Galatasaray, derbide Onyekuru'nun golünden sonra rakibin göstereceği tepkiye hazırlıklı değildi. Eğer 10 dakika oyunu tutabilselerdi kazanır ve şampiyonluk için kendi göbeğini kendi kesecek duruma gelirdi. Başakşehir'in fikstürü kolay. G.Saray'a kaybetseler bile diğer maçlarda hata yapacaklarını düşünmüyorum. Hakem kararları da Başakşehir lehine çalışıyor.

Levent Tüzemen / Sabah

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 00:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER