"Her şey Galatasaray’a endekslenmiş, Terim’in hocalık yapması yasaklansın! İnanın o tartışmalar o gün biter"

Milliyet gazetesinin usta yazarı Osman Şenher, Türk futbolunun gündemini değerlendirdi.

"Her şey Galatasaray’a endekslenmiş, Terim’in hocalık yapması yasaklansın! İnanın o tartışmalar o gün biter"

Kısıtlama futbolu bitirir

Hep söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Eski TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in, Riva Hasan Doğan Tesisleri ve VAR sisteminden sonra Türk futboluna yaptığı en büyük hizmet, yabancı sayısını 14’e çıkarmasıdır.

Neden biz böyleyiz? Galatasaray’ın şampiyon olduğu senelerde ‘yabancı sayısı azaltılsın’ diye tartışmalar başlıyor. Hem de öyle bir boyuttaki Türk futbolculardan bahsederken ‘yavrularım’ diyorlar. Ayrıca, ‘Atatürk, gençlerimize bu yabancılar oynasın diye mi Türkiye’yi teslim etti’ diyenler bile var. Biraz daha ileriye gideyim... Efendim, İstiklal Marşı’nı yabancılar söyleyemiyormuş. Halbuki Türkler fazla olsa daha rahat söyleyeceklermiş. Şu düşüncelere bakın. Artık her şey çığrından çıkmış. İnanın hem gülüyorum hem de kızıyorum...

Sanki her şey Galatasaray’a endekslenmiş. Yıllar önce sarı-kırmızılı takımda yerli futbolcular çoktu. Bu sefer de yabancı sayısı serbest bırakılsın diye kıyametler kopuyordu. Bunun sebebinin ne olduğunu biliyorum ama bir teklifim var herkese. Hiç yan yollara sapmaya gerek yok. Fatih Terim’in hocalık yapması yasaklansın! İnanın o tartışmalar o gün biter. Bütün sorunun bu olduğunu düşünüyorum.

Ozan Kabak, 11 milyon euroya Stuttgart’a gitti. Emre Akbaba ağır sakatlıklar geçiriyor. Serdar Aziz de çok sık sakatlanan bir futbolcuydu. Peki Fatih hocanın ne yapması lazımdı. Kadrosundaki en iyi futbolcularla takımı sahaya sürüyor. Bu da 11 yabancı demek oluyor... Niye bundan gocunuluyor! Şenol Güneş, Beşiktaş’ın hocasıyken o da zaman zaman 11 yabancısını sahaya çıkardı.

Türkiye’deki sorun yabancıda değil, yerlide. Bütün kulüpler 14 yerli futbolcu bulundurmak zorunda. Peki bu yerlilerin kaç tanesi yabancılarla rekabete giriyor. Çoğu girmiyor. Hiç kusura bakmasınlar 100 bin euroyu hak etmeyen oyuncu, 1 milyon euro alıyor. Sorun burada. Kulüplere 14 yabancı alacaksın diye bir zorlama yok. İstersen hiç yabancı alma...

TFF Başkan adayı Nihat Özdemir’i çok severim. Futbol bilgisine de çok güvenirim. Ama bu konuyu düşünmesi lazım. Hele 6+2+2 önerisi ne demek... Tribünde oturan adama, yattığı yerden para ödenecek. Kesinlikle böyle bir şeyin gündeme gelmemesi lazım. En büyük olay da yabancı sayısında gelecek yıllarda az da olsa bir kısıtlama gelecekse kulüplerin önüne üç yıl gibi bir zaman koymak gerekir. Ona göre hazırlıklarını yaparlar ve en azından ellerindeki yabancılara boşu boşuna para vermezler.

Osman Şenher / Milliyet
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 02:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER