"İşlenebilir toprak; Taylan Antalyalı..."

Cumhuriyet Gazetesi Spor Yazarı Ebru Kılıçoğlu, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 5-0 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

"İşlenebilir toprak; Taylan Antalyalı..."

Çalkantılı bir ilk yarıyı bir an önce geride bırakıp bir an önce ‘önündeki maçlara’ bakmak istiyor Galatasaray. Bunda da haksız sayılmaz. Zira bu 17 maçlık dönemi bir ‘Türk dizisi’ tadında geçirdi. Cezalar, sakatlıklar, ihanetler… Tıpkı o dizilerdeki gibi, sırt sırta dönüp konuşan baş karakterler ayarında bir iletişim anlayışı. Bu maçla beraber bu eziyete bir ara verebilecek. Dönüşünde ya en sevdiği finali yapacak; yani küllerinden doğacak, ya da sezon finalinde sürpriz sonlar izlettirecek hepimize…

Bu havada başlıyor maç. Soğuk, yağmurlu ve sürprizli. Zira Fatih Terim, bu kez tercihini Belhanda yerine Taylan’dan yana kullanıyor. Ömer’le bir araya geldiğinde bu tercih, ileri hattı ciddi şekilde güncelliyor. Mariano’nun gününde olması ve buna bir de Antalyaspor’un Galatasaray’ın defansını pek de zorlamaması eklenince oyunun kontrolü maç boyunca Galatasaray’da kalıyor. İlk dakikadan itibaren rakibini zorlamaya başlayan Sarı-Kırmızılılar; 10. dakikada hızlı gelişen bir atakta elle oynama sonucu verilen penaltıyı Falcao’yla gole çeviriyor.

Maçın devamında da bu kontrollü baskıyı sürdürüyorlar. 28. dakikada gelen golü yine Falcao imzalıyor ancak bu kez golün gerçek sahibi, topu sağdan hızla taşıyan ve harika ortalayan Mariano. Galatasaray, ilk yarıdaki 3. golünü 37. dakikada Ömer’in ortasını tamamlayan Taylan’la atıyor. Bir önceki haftanın ruh hali, bu 3 farklı galibiyette bile bir ‘temkin’ gerektiriyor Galatasaray taraftarı adına. Ancak bu kez yağmur ve bu nedenle ağırlaşan zemin, Galatasaray’ın avantajına oluyor.

Sonradan oyuna giren Babel, takımın 4. golünü imzaladığında Antalyaspor hem zemine hem kaderine hem de rakibine çoktan yenilmiş durumda…

Takımın son golünü 89. dakikada Taylan imzalıyor… İsmi ‘çok yağmur yağmasına karşın işlenebilir durumda olan toprak’ manasına gelen Taylan, Galatasaray’ın geleceği için gayet verimli bir zemin olduğu sinyalini veriyor. İlk yarı ve 2019 Galatasaray için bu sezon ilk kez gol yemeden farklı skor ve umutla bitiyor.

Ebru Kılıçoğlu / Cumhuriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER