"Kimse ayrıcalık istemiyor ama sadece Galatasaray söyleyince problem oluyor"

Gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk TV'de Emin Çağlar'ın moderatörlüğünde yayınlanan Spor Saati'nde spor gündemini değerlendirdi.

"Kimse ayrıcalık istemiyor ama sadece Galatasaray söyleyince problem oluyor"

Altaylı, Fatih Terim'in hastalığı bulunan babası Talat Terim ve annesini sobadan sızan gazla kaybeden, babası ise hastanede olan Ampute Milli Futbol Takımı kaptanı Osman Çakmak'a başsağlığı ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.

"Galatasaray başkanı olsa Fatih Terim'le çalışır mı?" şeklinde soruyu yanıtlayan Altaylı, "Özellikle eski başkanlara bakıldığında çok şerefli bir görev olduğunu görüyoruz ancak ne böyle bir arzum, niyetim var. Ben Galatasaray'da sadece çok ihtiyaç olduğu söylendiğinde görev almış birisiyim. Galatasaray'da her yönetim, Fatih Terim'le çalışmak ister, bu yönde bir soru işaretim yok. Sadece Fatih Terim'le çalışacak yönetimlerin, Terim'in ağırlığını taşıyabilecek yönetim olması gerekir. Terim, Galatasaray'da neyin ne olması gerektiğini, Galatasaray adabını, örfünü çok iyi bilen birisidir. Basın toplantısında da çok makul açıklamalar silsilesi yaptı. Ben başkan ya da yönetim kurulunda olsam elbette Fatih Terim'le çalışırım. Ancak Terim'le çalışacak yönetimin, Galatasaray'ı Fatih Terim kadar biliyor olması lazım ki orada bir denge sağlanabilsin. Yönetim zaafiyeti varsa Fatih Terim, o zaafiyeti doldurma gayretine girer, bu da kulüpte dengesizliğe yol açar. Buradaki mesele, Fatih Terim'in kişiliğine değil, yönetimin kişiliğine. Yönetim zayıf olduğunda Fatih Terim fazla şeyi kapsamaya başlıyor ve bunun da Galatasaray anlayışı olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Geçen seçimde başkan adayı olan Ozan Korkut'un açıklamalarını da değerlendiren Altaylı, "Keşke Ozan Korkut değil de onun arkasında gölge başkanlığa soyunan Adnan Öztürk, başkanlığa soyunsaydı. Oradaki durum Galatasaray açısından görmek istediğimiz bir durum değildi. 'Ben başkan olayım ama perde arkasında yöneteyim' diyen Öztürk'ün başkan adayı olmasını tercih ederdim ama Ozan çok beyefendi, düzgün, iyi bir genç kardeşimiz" dedi.

GALATASARAY'IN MBAYE DIAGNE TRANSFERİ

"GALATASARAY AKILLI BİR İŞ YAPTI"

Galatasaray'ın Kasımpaşa'dan aldığı Mbaye Diagne transferi üzerine konuşan Altaylı, "Yönetimin aklında Diagne yoktu. Galatasaray'ın sezon başında Kasımpaşa'dan almak istediği oyuncu sezon başında Trezeguet'di. Şartlarda anlaşılamadı. Kimseyi hiçbir yerde bulamayınca 'Diagne iyi bari' diyerek ona döndüler. Ki Diagne'nin performansı ortada, geçen yıl 12 gol attı, bu sezon da 20 golde. Diagne'den uzak durulma sebebi de satış fiyatının yüksek olma ihtimalinden korkuyorlardı. Ben Kasımpaşa'nın daha önce gelen tekliflerden ötürü Galatasaray'dan nasıl bir fiyat talep edeceğini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyordum. Ben de Galatasaray'ın da bu yüksek bonservis bedeliyle Diagne'yi alma ihtimalini çok mantıklı bulmadım. Çünkü Kasımpaşa tok satıcı noktasında bir yaklaşımdaydı ancak ciddi bir, yüzde 30'a yakın bir indirim yaptı Kasımpaşa. O yüzden olmaz diye düşünüyordum ve attığım tweet'i sildim. Ciddi bir para verildi. Akıllı bir iş mi? Akıllı iş. Türkiye'ye uyum sorunu olmayan, Türkiye'yi bilen, saha içerisinde ahlaklı bir duruşu olan, gol atabilen bir isim aldılar. Diagne'yi tanıyorum, sahaya çıktığında oyuna çok konsantre bir isim. Juventus geçmişi olduğu bir Avrupa terbiyesi, disiplinine de sahip. Tipik bir Afrikalı gibi değil. Kasımpaşa'da sergilediği performans, takım, hoca ve arkadaşlarıyla olan ilişkisini bildiğim için Diagne'nin çok iyi bir transfer olduğunu düşünüyorum" yorumunda bulundu.

Diagne transferiyle ilgili konuşmayı sürdüren Altaylı şunları söyledi:

"Verdikleri para çok mu? Ben almazdım. Ben Galatasaray'da görevli, yönetici olsam 'Bu satın almaya itiraz ediyorum' derdim. Diagne, Galatasaray'da beklenen, Kasımpaşa'daki performansın benzerini, özellikle Avrupa'da benzer bir performans gösterirse Galatasaray, Diagne'yi 30 milyon Euro'ya da satabilir. Satamaya dabilir. Ben memur kafalı, tedbirli biriyim, bugünkü mali koşullarda böyle bir risk... O denli medya, taraftar ve gördüğüm kadarıyla başkanı eşi de sıkıştırıyormuş, aldılar..."

GALATASARAY, FORVETLERİNE KAVUŞTU

Kostas Mitroglou transferini de yorumlayan Altaylı, "Diagne 26 yaşında, boğa gibi, Türkiye'de kendini de kanıtladı. Her ikisi de Galatasaray'ın derdine derman olacak futbolcu ama baktığında Mitroglou'da 'soru işaretleri' var. Fransa'da futbol işiyle uğraşan tanıdıklarımdan mesajlar geldi, 'Marsilya'daki Mitroglou'nu seyrettiniz de mi aldınız?' dediler ancak bunlar hep söylenir. Gomis geldiğinde de yaş eleştirileri vardı ve şahane işler yaptı. Mitroglou da yapabilir ancak Diagne daha hazır mal. Birisi konserve diğeri tenceredeki yemek..." değerlendirmesinde bulundu.

DIAGNE, GOMIS'IN REKORUNU KIRABİLİR Mİ?

20 golü bulunan Diagne'nin 29 gollü Bafetimbi Gomis'in gol rekorunu kırıp kıramayacağı üzerine konuşan Altaylı, "Dokuz gol atması lazım, geçen sene Kasımpaşa'da yarım devrede 12 gol atmış. Sakatlık, sıkıntı olmazsa kuvvetle muhtemel atacaktır. Terim'in yerinde olsam Diagne'yi Mustafa Denizli'ye sorarım. Hatta antrenör ve sağlık sorumlularının Kasımpaşa'lı çalışanlarla görüşmesi bile faydalı olur" dedi.

YENİ TRANSFERLER, OYUN TARZINI DEĞİŞTİRİR Mİ?

"FATİH TERİM, İSTEDİĞİ SAVAŞÇI KADROYA KAVUŞTU"

Yeni transferlerin Galatasaray'ın oyun tarzını değiştirip değiştiremeyeceğini de yorumlayan Altaylı "Her mevkide Galatasaray'ın artık iki tane iyi adamı var. Marcao, bizim Ozan'dan üç yaş büyük, futbol olarak da Ozan'dan daha iyi futbolcu. Luyindama da iyi bir savunmacı. Bu maçta çok fazla farkına varamadık ama oyun kurma kapasitesine sahip, topla çıkan, hızlı biçimde ters kademe yapabilen iki oyuncu. Bunlar kıymetli değerler ancak şunları da söylemek lazım: Herkes 'Galatasaray bu kadroyla Avrupa Ligi'ni kazanabilir' dedi, evet kazanabilir ancak Süper Lig'i bile kazanamayabilir. Çünkü kaybedilen 2 hafta kıymetliydi. Galatasaray'ın deplasmandaki sıkıntısı hücumda top tutabilme sıkıntısıydı. Bu oyuncularla Galatasaray deplasmanda daha rahat oynama kapasitesine sahip olabilir. Galatasaray mali koşullarına son derece uygun bir kadro oluşturdu, Fatih Terim istediği savaşçı kadroya kavuştu diyebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

YİNE DEPLASMAN YİNE PUAN KAYBI

"GALATASARAY, SERGEN YALÇIN'IN TAKIMIYLA ÇOK ŞANSSIZ DÖNEMDE OYNADI"

Galatasaray'ın Alanyaspor maçındaki puan kaybını yorumlayan Altaylı, "Sergen'de futbolculuğundan beri bir lagarlık vardır. Bunu kendi de kabul eder. Bir işi çok uzun süre aynı konsantrasyonla sürdürebilen bir futbol adamı değil. Geldi, kendini kanıtlaması lazım o yüzden full konsantre. Full konsantre olduğu zaman Real Madrid'i de çalıştırabilir. Özel hayatı ve diğer zevkleri dışında bir süre sonra konsantrasyonunu kaybediyor. Galatasaray'ın şanssızlığı da bu dönemde karşılaşmasıydı. Alanyaspor'u tanıyamadım. Hele bir ilk yarı vardı ki... Benfica bu kadar kötü duruma düşürmezdi herhalde Galatasaray'ı. Fakat Galatasaray hiç oynamıyordu, özellikle Belhanda ve Feghouli ilk yarıda sahada hiç yoktu, ikinci yarıda kıpırdadılar. Herhalde soyunma odasında Fatih Terim'den dayak yediler. Ama Feghouli zamansız çıktı bence" ifadelerini kullandı.

SERDAR AZİZ VE EREN DERDİYOK'UN KADRO DIŞI KALMASI

"TERİM, SAHAYA ÇIK DEDİĞİNDE ÇIKILMASINI BEKLİYOR"

Serdar Aziz ve Eren Derdiyok'la ilgili de konuşan Altaylı, "Fatih Terim, Serdar Aziz'in adının yanına soru işareti yazdığının üzerinden hemen hemen iki ay geçti. Fatih Terim bunu boşuna koymaz. Terim, sahaya çık dediğinde futbolcudan çıkmasını istiyor. Sahaya çıkmadan evvel kendisini satacak adam istemiyor, Terim 'Bu beni sattı' diyor. Konuya bakışı bu. Serdar Aziz, bu tarzda bir adam değil. Eren Derdiyok'daki mesele de üç aşağı beş yukarı bu" dedi.

SERDAR AZİZ'İN FENERBAHÇE'YE TRANSFERİ

"BUNLAR FUTBOLA RENK KATAN ŞEYLER"

Serdar Aziz'in Fenerbahçe'ye transferini değerlendiren Altaylı, "Hayırlı uğurlu olsun. Biz Fenerbahçe'ye yıllar evvel kaptanımızı, Büyük Mehmet'i vermiştik. Engin Verel gitti. Biz Fenerbahçe'den aslan gibi bir Galatasaraylı aldık: Raşit Çetiner. Bunların olması güzel bir şey. Büyük takımlar arasında futbolcu gidip gelmesi futbola renk katan bir şey. Keşke hiçbir kulüp kompleks yapmasa. Bu konuda Galatasaray biraz daha rahat, diğer kulüpler biraz daha rahatsız" yorumunda bulundu.

FIRAT AYDINUS VE HALİL UMUT MELER'İN DURUMU

"KİMSE AYRICALIK İSTEMİYOR AMA SADECE GALATASARAY KONUŞUNCA PROBLEM OLUYOR"

Trabzonspor-Başakşehir maçı hakemi Fırat Aydınus'un o mücadeleden bu yana maç yönetememesi ve Halil Umut Meler'in de aynı durumda olmasını da değerlendiren Altaylı, "Kimse ayrıcalık istemiyor ama... Galatasaray açıklama yaptı, hakemler talimatnameye göre hareket edilmediği için atanmadı, Galatasaray nedeniyle değil. Ben o tarafta değilim. Galatasaray bir açıklama yaptı ve Galatasaray'ın olmadığı toplantıda Galatasaray'a yönelik karar alındı. Bir tek Galatasaray'ın hakemlerle sorunlarını dile getirmesinde mi sorun var? Diğer başkanlar da açıklama yapıyor. Hakemler aleyhine geçen sene Fikret Orman kaç demeç verdi? 10-20-30. Herkes söylüyor. Bir tek Galatasaray söyleyince Kulüpler Birliği karar alıyor. En çok puanı gasp edilen kulüp de Kasımpaşa'dır bu arada" ifadelerini kullandı. (Habertürk) 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 00:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER