Mehmet Demirkol'dan Süper Lig için yeni formül!

beIN Sports yorumcusu Mehmet Demirkol, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ertelenen Süper Lig'i iptal etmeye gerek olmadığını vurguladı, ligin başlangıcı ile dikkat çeken bir öneri yaptı.

Mehmet Demirkol'dan Süper Lig için yeni formül!

Demirkol'un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde...

"Geçmiş olsun"

"Fatih hocaya, Sn. Abdurrahim Albayrak ve eşine, aynı zamanda Fenerbahçe Basketbol Takımı İdari Menajeri Cenk Renda'ya ve oyunculara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bu hastalıkla mücadele eden herkese Allah'tan şifa diliyorum."

"Yaşama arzusu çok yüksek"

"Fatih hocaya çok geçmiş olsun. Hoca, yaşama arzusu çok yüksek, genç çocuk kadar hayat hırsı olan bir insandır. Bunu yeneceğine adım gibi eminim. Acil şifalar diliyorum. Abdurrahim başkan ve eşine de... Umuyorum atlatacaklar."

"Burada Federasyon tek başına karar almadı"

"Federasyondan, 'Maçlar seyircili oynanacak' kararı verildiğinden 6 saat sonra hükümetten 'Maçlar seyircisiz oynanacak' diye açıklama geldi. Bundan 4 gün sonra Federasyon, açık ve net olarak 'Ligler devam edecek' diye Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağını söyledi. Bundan 12 ya da 16 saat sonra hükümetten liglerin iptal edildiği kararı geldi. Dolayısıyla burada Federasyon tek başına karar almadı. Karar veren siyasi otoriteydi."

"Biz neden oynuyoruz"

"Fatih Hoca'nın sorduğu sorunun cevabını sormamız lazım. 'Biz neden oynuyoruz?' sorusu. Cevabı çok net aslında. Çünkü kulüpler oynamak istediler. Yani Türkiye'deki futbol kulüplerinin hemen hemen tamamı futbola devam etmek, para kazanmaya devam etmek istediler. Buna Galatasaray da dahil. Ancak sonrasında seyircisiz kararı verildikten sonra Galatasaray Başkanı, 'Seyircisiz oynanacaksa, oynamayalım' dedi, haklı olarak. Ama bu kararın verilmesinin sebebi kulüplerin belki de tamamının oynamak istemesiydi."

"Birçok kulüp yöneticisi ve teknik direktör arayıp teşekkür etti"

"Maçların ertelenmesi kararı verilmeden önce televizyonda Bilim Kurulu'nun söylediklerini futbola uyarlayarak 'Birbirinize yaklaşmayın. Ama kafaya çıkmak, birbirinizin terini yutmak serbest.' demiştim. Bunun üzerine beni birçok kulüp yöneticisi ve teknik direktör arayıp teşekkür etti. Bir teknik direktörün, şunu söylediğini net bir şekilde televizyonda da anlattım: 'Fizyoterapistlerin, kendilerine dokunmalarını oyuncular istemiyor.' Başkan şunu söyledi bana: 'Oyuncunun menajeri geliyor yurtdışından, ben görüşemiyorum kendisiyle. Ne yapacağım ben?'

"Yapmayın arkadaşlar"

"Hala bazı başkanlardan 'Testlerden sonra antrenmanlara başlayacağız' açıklamaları duyuyorum. Yapmayın arkadaşlar. Diyelim ki ben futbolcuyum, test yapıldı ve negatif çıktı. Cuma günü antrenmanlara başladım. Bende bu virüs etki etmeye başlayıp, herkese bulaştırabilirim ve cuma akşamı yapılan test, pozitif çıkabilir. Bunun mümkün olduğunu Sağlık Bakanı açıkladı. Şu an futbol düşünülebilecek bir zaman değil."

"Bu salgının önünü kesmek mümkün değil"

"Bizde Güney Kore'de olduğu gibi istasyonlarda herkese test yapılmıyor. Sadece bir semptom gösterenlere yapılıyor testler. Dolayısıyla bizim yaklaşımımız biraz farklı. Bizim bu salgının nereye gideceğini ön görmemiz çok mümkün değil. Ancak şu açık ve net ki salgın artış gösteriyor. Bu salgının önünü kesmek mümkün değil, bu artık bir pandemi. Bunu uzmanlar söylüyor. Bunun yayılımını kontrol etmek gerekiyor. Ne zamana kadar yayılmaya devam edecek bilmiyoruz. Herkesin ortak kanısı ve umudu, Mayıs ayının sonlarına doğru azalacağını, yok olacağına doğru tahminler duyuyoruz. Dolayısıyla bugün, bunları hesaplayamıyorken, ligi ne yapacağımıza dair hesap, kitap işine girmemiz doğru değil."

"Ligi iptal etmeye gerek yok"

"Ligi iptal etmeye gerek yok. Bu işi bütün dünyayla birlikte atlattığımız zaman karar verilir. Geriye 8 haftamız kaldı. Ağustos'ta futbolcular çalışmaya başlar. 6-7 hafta hazırlık yeterlidir. Ekim başında 1 ay içinde bu sezon bitirilir. Kasım'dan itibaren de yeni sezon başlar ya da bu sezonu Aralık'a kadar bitirirsiniz, yeni sezonu play-off'lu olarak düzenlersiniz. Şimdi ligin bitimine 8 hafta kala 'Ben play-off'a geçtim kardeşim' olmaz. Ama önümüzdeki sezonu play-off'lu yapabilirsin. Kupa usulü olur. O yüzden biz bu ligi istersek bitiririz."

Haber Kaynağı: ASLAN ARENASI
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER