Muamma

Cumhuriyet Gazetesi Spor Yazarı Ebru Kılıçoğlu, Galatasaray-Konyaspor mücadelesini değerlendirdi.

Muamma

Galatasaray adına artık eksiklerden söz etmeye gerek yok. Zira bu artık Sarı-Kırmızılı takımın ‘maruz kaldığı’ bir gerçek. Kim ve/veya kimler tarafından maruz bırakıldığına gelince… Hakemden federasyona, yönetimden futbolcuya o boşluğu dolduracak çok isim var. Siz gönlünüze göre seçin bir tane… Geçen maçın 5-3-2’lik taktiği, eldeki malzemeye uyarlanmış ve 3-5-2 olmuş. Ancak o yılların atak zenginliği bol bu dizilişi sahaya verimsizlik olarak yansıyor. Evet, Galatasaray’ın topla oynama oranı daha yüksek; evet oyunda bir temposu var. Ancak göbekteki 5’linin pek azı öndeki 2’liye katkıda bulunabiliyor. Bu ikili de rakip defans tarafından kilitlenen ve yerini zaten yadırgayan Onyekuru ile gol yollarında pek de yaratıcı olamayan Eren olunca; Galatasaray adına gol uzak bir ihtimal haline geliyor. Özellikle ilk yarıda. Konuk ekibe gelince. Yeni hoca Aykut Kocaman’ın pek de yabancı olmadığı futbolcular, taktik çerçevesinde disiplinli bir 4-4-2 ile diziliyorlar sahaya. İlk yarıda gol atmaktan ziyade kendi yarı sahalarına sahip çıkmayı hedefliyorlar. Ancak hızlı ve akıl dolu kontrataklar sayesinde maçın en ciddi pozisyonlarını da onlar imzalıyorlar. 36, 41, 52 ve 60. dakikalarda vuku bulan bu pozisyonların hepsi net; hepsinde bir oyuncu kale ile karşı karşıya kalıyor ve atamıyor; hepsinde bazen asist bazen son vuruş Jahovic var ve yine hepsinde Muslera (bazen hatası, bazen sevabı, bazen de şansı ile) sahnede… . Enteresan olansa, Galatasaray’ın sahadaki defans ağırlıklı 3 ve 5’e rağmen bu pozisyonların yaşanabilmesi. 

Öyle bir maç ki bu, tempo var ama heyecan yok. Çaba var ama sonuç yok. Konyaspor’un itina ile kovalayıp atamadığı gol, 69. dakikada ters bir kafa vuruşuyla, Eren’den geliyor. Oyunu bırakmayan Konyaspor, rakibini hataya zorluyor. 90’da da muvaffak oluyor!

Serdar’ın kırmızı kart gördüğü pozisyonun ardından da Skubic’le beraberlik golünü buluyor. Son düdük puanları paylaştırırken Galatasaray bir puan mı aldı yoksa üç puanı verdi mi ya da üç puanı yine VAR’a mı verdi… Orası yine muammalı ve çok hummalı tartışmalara kalıyor.

Ebru Kılıçoğlu / Cumhuriyet 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 02:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER