Mustafa Cengiz'den akıllara Fenerbahçe'yi getiren 'transferde şeffaflık' sözleri!

Galatasaray’da yeni transferler Gedson Fernandes, DeAndre Yedlin, Henry Onyekuru ve Mostafa Mohamed için imza töreni düzenlendi.

Mustafa Cengiz'den akıllara Fenerbahçe'yi getiren 'transferde şeffaflık' sözleri!

Türk Telekom Stadyumu’nda düzenlenen imza törenine, yeni transferler Gedson Fernandes, DeAndre Yedlin, Henry Onyekuru, Mostafa Mohamed’in yanı sıra; başkan Mustafa Cengiz, ikinci başkan Abdurrahim Albayrak ve başkan yardımcıları Yusuf Günay ve Kaan Kançal da katıldı. Toplantıda yeni transfer Halil Dervişoğlu ise yer almadı.

Törende barkovizyonda ‘Welcome to Galatasaray’ ve ‘#BeşiBirYerde’ yazıları yer aldı.

"LAFLA ŞEFFAFLIK OLMAZ"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz yaptığı açıklamada; 

“Allah utandırmasın, nokta transferler, fırsat transferleri. Limitler içinde kalmaya çok büyük hassasiyet göstererek çifte sözleşme yapmadan net yaptığımız transferlerdir. Öncelikle bu transferlerimize tek tek teşekkür ediyorum. Bütün oyunculara bizleri seçtikleri için teşekkür ediyorum. Futbolcu köle değildir. Yüksek fiyatlar vererek alabileceğiz insanlar değil bunlar. Herkes karakter sahibidir. Bu yüksek karakterlere çok teşekkür ediyorum. Galatasaray’ı seçtiler, bu çok önemli. Dünyanın en büyük camialarından biri olan Galatasaray’ı seçtikleri için tek tek teşekkür ediyorum, Allah utandırmasın."

"Türkiye’de mücadele eden herkes çalışır mevcut durumu en iyi hale getirmek için uğraşıyor, bu Galatasaray’a özel bir şey değil. Manavdan alır gibi şunu al, şunu sat. Arkadaşlar ihtiyaçlar sınırsızdır. Yok öyle bir dünya. Ben her istediğimi alırsam diğer takımlara bir şey kalmaz. Bu anlamda bu yüzden cennet vardır. Tabii ki çok istiyoruz. Bugün mesela baskette istediğimiz gibi transfer yapabiliyoruz ama futbolda yapamıyorsun. Sınırlamalarınız var. Bu sınırlamalarız sadece TFF, UEFA, FIFA değil bağımsız denetim kuruluşları var. Ali’yi alayım, 20 milyona satayım, yok öyle bir şey. Bizim kadromuzdaki bütün futbolcular çok değerli. Yeter ki dürüstçe, mertçe, açıklıkla; altını çiziyorum şeffaflıkla mücadele edilsin. Öyle lafla şeffaflık olmaz. Biz buna sonuna kadar riayet ediyoruz. Cevaplamayacağımız hiçbir sorumuz yok” diye konuştu.

Başkan Cengiz ayrıca, hayatını kaybeden Ahmet Keskinkılıç için ise “Hocamıza, ailesine Galatasaray camiasına başsağlığı diliyorum. Unutulmaz bir isim, Allah rahmet eylesin” dedi.

Mustafa Cengiz, bazı kulüplerin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamalarına inanmadığını söyledi.

"ÇİFTE SÖZLEŞME LAFI EPEYDİR ORTADA GEZİYOR"

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) kulüplerin ne kadar harcama yaptığının açıklanmasını talep ettiğini belirten Cengiz, şunları söyledi:

"Yalanla ve kıvırmayla yaşayamazsınız. Açıklanmasını istedim. TFF mahremiyet açısından açıklayamayacağını söyledi. O zaman da kulüplere izin vermeleri çağrısında bulundum. Hepsi beni seyretti. Ben kendi limitimi açıkladım. Ali Koç ve Ahmet Nur Çebi yanımda oturuyordu. Sadece Trabzonspor artıda olduğunu söyledi. Neyi saklıyorsunuz. KAP'a da açıklama yapmıyorlar zaten. Yapılan açıklamaların da sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Bir futbolcuya nasıl yıllık 3 milyon avroya oynatıyorlar aklım almıyor. Çifte sözleşme lafı epeydir ortada geziyor. Burada TFF'yi de suçlamıyorum. Beyan esastır. TFF bir şey yapamaz. Geçmişten şüphe duyduğum şeyler var. Bizimle ilgili bir tane çıkarsınlar. Beşiktaş açıklamasında kimi kastediyor? Açıkça söylesinler. Bütün bir sezon açıklansın. Öyle mangalda kül bırakmak yok. Sadece kendin için değil herkes için taş üstünde taş bırakmayacaksın."

"BİZİMLE İLGİLİ İKİ ÇUVAL ŞİKAYET MEKTUBU VARDI, BİZ KİMSEYİ ŞİKAYET ETMEDİK"

("Harcama limitleriyle ilgili UEFA'ya gitmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine) "Ben UEFA'ya gitmem. Bizimle ilgili 2 çuval şikayet mektubu vardı. Bu, UEFA'yı etkiledi. Bir tek kulübü şikayet etmedik. Tam tersine masalarına gelen hiçbir kulübe ceza verilmemesini istedik. Bir eski yönetimiz bilançolarla oynadığımızı söyledi. İçimizden birileri bunu söyledi. Bunun üzerine kendine vazife edinen rakip takım taraftarları şikayet etti. Biz etmedik, etmeyiz. Sadece Galatasaray kalkınırsa Türk futbolu ilerlemez. Rakibin kadar güçlüsün. Rakibin ne kadar haysiyetli ve onurluysa sen o kadar haysiyetli ve onurlusun. Biz de rakiplerimizi öyle görüyoruz."

"ANADOLU'DAN BİR BAŞKANIN GELMESİNİ TEKLİF ETTİM, OLMADI"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığına seçilen Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi'ye başarılar dileyen Cengiz, "Ben 4 büyük kulüp başkanından olmamasını istedim. Anadolu'dan bir başkanın gelmesini teklif ettim. Bir başkan önerdim. Olmadı, geri çekildi. Burayı profesyonel hale getirmemiz lazım. Çebi yarın çok yorulacak. Profesyonel bir başkan olmasını dilerim. Çebi de iyi niyetle çalışacak ama çok yorulacak." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER