Mustafa Cengiz'den TFF kararına tepki! "Katil kim, kurban kim?"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TFF'nin harcama limitindeki sapma oranını yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarma kararına tepki gösterdi ve bu kararın bir gece bir telefon görüşmesinin ardından alındığını belirterek, kime fayda sağladığı için verildiğinin açıklanmasını istedi.

Mustafa Cengiz'den TFF kararına tepki! "Katil kim, kurban kim?"

TFF'nin karar sürecinde yaşananları anlatan Cengiz, "Salı günü sabah 10'da TFF'nin bazı yönetim kurulu üyeleriyle görüştüm. Federasyon diyor ki, kulüplerden ve onların temsilcisi Kulüpler Birliği'nden alınacak yazı doğrultusunda, ben yoktum, ben katılmadım, orada bir görülmüş, karar alınmamış. Bunu arttıralım denmiş ama karar alınmamış. Bu nedenle tekrar Kulüpler Birliği'ne soruyor, Kulüpler Birliği o gece, yani Pazartesi günü, ayın 9'unda karar çıkarıyor. Karar gece çıkıyor. Yönetim kurulu toplanıyor, Kulüpler Birliği'nden resmi yazı beklenmiyor, bu sırada karar çıkıyor. Resmi yazının gelmiş olması gerekir. TFF ciddi bir kurum. Kulüpler Birliği'nden gelen yazı, Salı günü 09:00 sularında. Bu bizi çok şaşırttı. Yönetim kurulu ile karar alıyorsunuz ama gece kiminle, nasıl bir telefon görüşmesi yapıyorsanız, bütün takımları etkileyecek, bazı takımları zor durumda bırakacak bir karar alıyorsunuz. Cinayet romanlarındaki gibi soruyoruz, katil kim, bundan yararlanan kim?" dedi.

"BUNDAN KİM YARARLANIYOR?"

TFF'nin verdiği kararın birçok kulübe fayda sağlamadığını belirten Galatasaray başkanı, Lisanslama iki türlü bakılıyor, biz UEFA'da varız. Beşiktaş, Trabzon, Başakşehir Avrupa Ligi'nde. Burada bizim UEFA'sız harcama limitimiz 368 milyon lira. Toplam limitimiz 474 milyon TL. Bizim takım limitimiz 498 milyon TL olmuş. Yüzde 30 koyduğunuzda, 616 milyon TL oluyor. Biz 616 milyon değil, 494 harcamışız, daha 116 milyon TL yetkimiz var Mayıs ayına kadar. Biz Ocak ayında 116 milyon daha harcama yapabiliriz, yapmayız, merak etmeyin, o anlamda söylemiyorum. Zaten paramız yok. Paranın sihirbazı olmaya çalışarak kullanıyoruz parayı. Yüzde 100 her şeyi kontrol etmemiz de mümkün değil. TFF'den gelen yazı meydanda. TFF bize, 2019-20 sezonunda kabul edilebilir sapma oranının yüzde 30 olduğu göze alındığında harcama limiti içinde kaldığını görünüyor diye yazı göndermiş. Yazı bu. 40, 50, 60 bizi ilgilendirmiyor, bizim ilgimiz yok. Trabzonspor da haklı bir tepki veriyor buna. Haziran ayında çıktı bu, kulüpler tamam dediler. Türk futbolunda yıllardır basiretsiz, kalitesiz, vizyonsuz, parayı doğru sarf etmeyen yönetimler söyleniyor, yönetimler için kötü sözler söyleniyor. O zaman bunları regüle, disipline etmek gerek. Otobandaki kurallar başka, toprak yoldaki kurallar başka. Oyun oynanırken bu kuralı birdenbire değiştirirseniz, biz burada dururuz. Kurban kim, katil kim? Kim yararlanıyor? Antalyaspor açıklama yaptı, ben değilim diyor. Beşiktaş açıklama yaptı, Kasımpaşa zaten öyle. Kim? Ben kimseyi suçlamıyorum." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER